Udostępnij
Podróżując po Republice Czeskiej, często wybieramy lokalne browary i znajdujące się przy nich restauracje, na miejsca na obiad! Będąc w Sławkowie koło Brna, Slavkovský pivovar wydał się nam oczywistym wyborem jeżeli chodzi o posiłek. Po zwiedzanie pałacu Smaków lub jak kto woli Austerlitz, trzeba było zasilić baterie i miejsce to okazało się dobrym wyborem.
Lokalizacja i dojazd
Slavkovský pivovar, jak łatwo się domyślić znajduje się w mieście Sławków koło Brna. Jego dokładny adres to U Mlýna 1422, 684 01 Slavkov u Brna. Od najważniejszego zabytku w mieście czyli pałacu oddalony jest on o około 2 kilometry, a od miasta Brno o 25 kilometrów. Najlepiej dojechać tutaj z autostrady numer 1, skręcają na węźle Holubice. Od autostrady miasto oddalone jest o niecałe 8 kilometrów.
Browar i restauracja znajdują się poza centrum, ale na miejsce bez problemu znajdziecie miejsce do zaparkowania swojego samochodu.
Historia browaru
Slavkovský pivovar w formie, jaką widzimy dzisiaj istnieje od 2012 roku. Powstał on na miejscu dawnego browaru dworskiego. Pierwotny browar stał obok młyna, który został rozebrany, aby na jego miejscu powstał nowocześniejszy obiekt napędzany turbiną wodną. Oryginalnym elementem, który pozostał po starym browarze jest komin słodowni.
Historią browarnictwa w mieście jest jednak znacznie dłuższa. Już w średniowieczu istniało wiele przydomowych browarów, które zastąpione zostały browarem miejskim w XVII wieku. Jednym z najstarszych praw, które Sławków posiadał było właśnie prawo do warzenia piwa i wina. Produkcja ta była obwarowana opłatami na kościół.
Według danych z 1617 roku, w browarze produkowano 52 partie po 32 beczki każda w ciagu roku. W tamtych czasach lokalna uprawa chmielu miała się dobrze, a informacje o niej pojawiają się w wielu przekazach. Miasto korzystało z browaru do 1660 roku, kiedy to przeszedł on w ręce Eleonory z Kunic. Informacje z 1750 roku mówią, że wydajność browaru wynosiła 2112 baryłek rocznie (jedna baryłka – około 226 litrów). Na przestrzeni lat browar przechodził modernizacją, a jego moc produkcyjna zwiększała się. Browar dworski przestał działać w 1917 roku.
Tyle o historii piwowarstwa w Sławkowie. Obecny Slavkovský pivovar powstał w 2012 roku, ale pomysł pojawił się już w 2006. Trochę przypadkiem, ale nowy browar powstał w miejscu dawnego browaru dworskiego.
Slavkovský pivovar – co w menu?
Czym Slavkovský pivovar zaspokaja głód gości? Ciekawą kuchnią, która jest smaczna i sycąca. W menu stałym znajdziecie sporo ciekawych propozycji do piwa, ale także pełnoprawnych dań. Fani czeskiej kuchni mogą zamówić golonkę, smażony ser czy np. gulasz. Dostępna jest także Deska piwowara ze skrzydełkami golonką, kotlecikami, frytkami, pieczywem i innymi specjałami.
Oprócz menu stałego co tydzień zmienia się także menu obiadowe. Na każdy dzień przygotowywane są dwa dania i zupa, z których można skorzystać. Wśród dań sezonowych pojawiają się zarówno pozycje z kuchni czeskiej jak i międzynarodowe smakołyki.
Piwo
W browarze powstaje pięć piw, które są w stałej ofercie oraz piwa sezonowe. Wśród klasyków wymienić trzeba:
- SLAVKOVSKÁ DESÍTKA – lekkie piwo jasne (alk. 4% obj. EPM: 10%)
- SLAVKOVSKÁ DVANÁCTKA – jasny lager (alk. 5 % obj. EPM: 12 %)
- SLAVKOVSKÝ LEŽÁK POLOTMAVÝ – półciemny lager (alk. 4.4 % obj. EPM: 11)
- SLAVKOVSKÝ LEŽÁK ZA STUDENA CHMELENÝ – jasny lager (alk. 4.4 % obj. EPM: 11 %)
- SLAVKOVSKÝ KANCLÉŘ – piwo ciemne (alk. 5.5 % obj. EPM: 13 %)
Oprócz wspomnianych piw pojawiają się na miejscu także produkty sezonowe takie jak ciemna dziesiątka, APA, piwo bożonarodzeniowe czy lager z miodem.
Swoje piwa Slavkovský pivovar serwuje lokalnie, ale dostępne są także na Słowacji, w Polsce, Irlandii i Słowenii. Pomimo zagranicznego eksportu, istotą browaru jest sprzedaż „wokół komina” czyli w okręgu obejmującym około 30 kilometrów od browaru.
Piwa sprzedawane są w beczkach 10l, 15l, 30l i 50l oraz w butelkach 0,75l. Na miejscu możecie oczywiście napić się piwa lanego. Zajrzyjcie na stronę browaru, żeby sprawdzić, co aktualnie jest sezonowe.
Nasze wrażenia
Slavkovský pivovar, a właściwie jego restauracja to miejsce ciekawe. Ciekawy wystrój z wieloma detalami związanymi z historią Sławkowa oraz piwowarstwa. To miejsce, gdzie miło można zjeść posiłek. Przed lokalem znajduje się także ogródek.
Zdecydowaliśmy się na smażony ser z frytkami i sosem tatarskim i gnocchi z sosem serowym i kurczakiem. Dania dostaliśmy szybko, a obsługa była miła. Nie ma co oceniać czy ser był smaczny, bo to przecież smażony ser, który po prostu smaczny jest! ;) Gnocchi były rewelacyjne i pomimo, że nie jest to danie do końca czeskie to do piwa pasowało!
Oprócz piwa, jest jeszcze jeden napój, dla którego smaku warto Slavkovský pivovar odwiedzić! Jest to produkowana na miejscu lemoniada, której smak jest trudny do opisania. Ma ona słodkie nuty wanilii, ale musicie sami spróbować. Robiona jest ona z dodatkiem rośliny, która po polsku nazywa się Przytulia wonna ,a po czesku Mařinka vonna. W Polsce możecie spotkać ją w lasach, a jej łacińska nazwa to Galium odoratum.
Warto odwiedzić?
Slavkovský pivovar to miejsce, które z czystym sercem polecam! Wiele osób zatrzymuje się w Sławkowie zobaczyć miasteczko, pałac i pole bitwy, a postój ten można wykorzystać także do skosztowania lokalnego piwa i kuchni! Czeskie browary i leżące przy nich restauracje to zazwyczaj dobry wybór, jeżeli szukamy smacznego jedzenia w uczciwej cenie i browar w Sławkowie jest dobrym potwierdzeniem tego zjawiska!