Pomimo tego, że Jaroslav Hašek nie jest wśród Czechów najbardziej znanym pisarzem, to jednak w Polsce jest on jednym z tych bardziej rozpoznawalnych. Zawdzięcza to głównie Przygodom dobrego wojaka Szwejka, które mają rzesze fanów. Dom Jaroslava Haška znajduje się w miejscowości Lipnice nad Sazavou i właśnie o nim dzisiaj Wam napiszę!

Lokalizacja

Dom Jaroslava Haška, a właściwie Památník Jaroslava Haška znajduje się w miejscowości Lipnice nad Sazavou w czeskim kraju Vysočina (Wysoczyna). Oddalony jest o 115 km od Pragi i około 120 km od Brna. Samochód możecie zaparkować bezpłatnie przy miejscowym zamku lub w centrum miejscowości i stamtąd udać się na zwiedzanie.

Zwiedzanie

Dom znajduje się niedaleko zamku. Godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca:

  • kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik (soboty, niedziele i święta) 10.00-12.00 oraz 13.00-16.00
  • lipiec, sierpień (codziennie oprócz poniedziałków) 10.00-12.00 oraz 13.00-16.00

Wystawa, którą można obejrzeć wewnątrz poświęcona jest twórczości Jaroslava Haška – pisarza, publicysty i dziennikarza. To właśnie w miejscowości Lipnice nad Sazavou powstały Przygody dobrego wojaka Szwejka. Autor tutaj mieszkał i tu też Jaroslav Hašek został pochowany na starym cmentarzu.

Wystawa obejmuje materiały dotyczące twórczości pisarza i jej międzynarodowego zasięgu. Są wycinki z gazet, plakaty, przedmioty z epoki i te należące do pisarza oraz tłumaczenia książek na różne języki. Na najniższym poziomie budynku zachowane są oryginalne wnętrza. Eksponaty pochodzą z Muzeum Vysočina w Havlíčkův Brod.

Hašek i Szwejk

Jaroslav Hašek urodził się 30. kwietnia 1883 roku w Pradze, a zmarł 3. stycznia 1923 roku w miejscowości Lipnice nad Sazavou. Należał do grupy literackiej „Anarchistyczni Burzyciele”. W 1911 roku współtworzył Partię Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. W tym samym roku stworzył postać Szwejka. W 1915 roku wstąpił do wojska austriackiego. Dał się specjalnie schwytać i trafił do obozu jenieckiego w Rosji. W 1918 roku wstąpił do Armii Czerwonej i do partii robotniczej. W 1920 roku wrócił do Czechosłowacji i poświęcił się literaturze. Napisał wiele książek, ale to właśnie Szwejk jest najbardziej znany.

Lipnice nad Sazavou

Lipnice nad Sazavou to piękna miejscowość. Położony w niej zamek uchodzi za jeden z największych w Czechach. Zrobił na mnie ogromne wrażenie, niesamowite wnętrza, podziemia i widoki sprawiają, że miło wspominam wizytę w nim. Możecie więcej o tym miejscu przeczytać w tekście.

Co w okolicy?

Oprócz wspomnianego zamku warto w okolicy odwiedzić dwa miasta. Pierwszym z nich jest Telcz z wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówką oraz Trzebicz (na listę UNESCO wpisana jest bazylika i stara dzielnica żydowska). O pierwszym z miast przeczytacie tutaj, a o drugim tutaj.

Ciekawostka

Podczas wizyty w domu Jaroslava Haška, spotkaliśmy Haška. Co prawda był to prawnuk pisarza, Martin Hašek, ale spotkanie to dodało smaczku wizycie w tym miejscu.

Przynoszące Haškovi największą sławę przygody dobrego wojaka powstawały w kilku miejscach. Jednym z nich był także pobliski pub U České koruny. Działa on do dzisiaj, dzięki staraniom wnuka pisarza – Ryszarda Haška. Możecie tam oczywiście napić się piwa i zjeść coś dobrego.

Warto?

Jeżeli jesteście fanami dobrego wojaka Szwejka to koniecznie miejsce to odwiedźcie. Same Lipnice nad Sazavou są miejscem, które zdecydowanie poleca się. Domu Jaroslava Haška to dobre uzupełnienie wizyty na zamku.

Dom Jaroslava Haska