Lubię odwiedzać synagogi i odkrywać ich historię. Wiele z obiektów tego typu w regionie świętokrzyskim nie doczekało naszych czasów, a spora ich ilość jest w bardzo kiepskim stanie. Zdarzają się jednak i zachowane całkiem nieźle, a dobrym przykładem takiego miejsca jest właśnie synagoga w Szydłowie.

Szydłów jest coraz popularniejszym wśród turystów miejscem, a synagoga jest bardzo ciekawym obiektem, który uzupełnia ofertę turystyczną miasta.

Lokalizacja

Szydłów położony jest 50 kilometrów od Kielc i 14 kilometrów od Staszowa (województwo świętokrzyskie). Jest to miasto, które na turystycznej mapie regionu ciągle zyskuje nowych fanów. W mieście jest kilka parkingów dla turystów, na których możecie zostawić swój samochód.

Dostępność i bilety

Bilet do synagogi kosztuje 8 zł normalny i 5 zł ulgowy. Jeżeli planujecie zwiedzać Szydłów to warto rozważyć bilet na wszystkie atrakcje w mieście, który kosztuje 20 zł.

Synagoga w sezonie otwarta jest od 10.00 do 17.00 ( w weekendy do 18.00), a poza sezonem od 8.00 do 16.00, a w weekendy od 10.00.

Historia synagogi w Szydłowie

Synagoga powstała w latach 1534-1564. Miała ona charakter budowli obronnej, co widać do dnia dzisiejszego. Posiada ona obniżoną względem gruntu salę modlitw oraz przybudówkę, w której znajdował się babiniec (dobudowany w XVIII wieku). Prawdopodobnie przed wybudowaniem tego obiektu istniała w Szydłowie jakaś synagoga wcześniej.

Podczas wspomnianego już remontu synagoga ozdobiona została malowidłami wewnątrz. Na przestrzeni późniejszych last wnętrze obiektu zostało zniszczone najprawdopodobniej podczas pożaru.

Po II Wojnie Światowej pełniła ona funkcję magazynu oraz kina. Od 1967 pełniła ona funkcję domu kultury. Odnowiona została w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku.

Co w środku?

W sali głównej możecie zobaczyć fragmenty polichromii na ścianach oraz Aron ha-kodesz. Ciekawym elementem jest także ogromna rzeźba Mojżesza autorstwa Gustawa Zemły.

W gablotach po jednej stronie sali znajdują się menory (także hanukije), a po drugiej ekspozycja wskaźników używanych do czytania Tory (Jad ).

Społeczność żydowska

Społeczność żydowska Szydłowa w XVI wieku wynosiła kilka procent ogółu populacji. W 1588 roku uzyskali oni prawa do handlu. Po problemach miasta związanymi z wojnami szwedzkimi część Żydów przeniosła się do innych miejscowości.

Na początku XIX wieku Żydzi stanowili około połowę populacji Szydłowa. Pomiędzy Pierwszą, a Drugą Wojną Światową w Szydłowie znajdowały się dom modlitw, cheder, mykwa, plac, trzy ogrody i cmentarz. Przed wybuchem II Wojny Światowej Szydłów zamieszkiwało około 700 Żydów. W 1942 roku zostali przetransportowani do Chmielnika, skąd dalej na śmierć głównie do obozu w Treblince.

Po wspomnianym już cmentarzu żydowskim do dzisiejszych czasów pozostała tylko zarośnięta łąka.

Warto?

Synagoga w Szydłowie jest zachowana w dobrym stanie, a takiego szczęścia niestety nie miało większość z obiektów tego typu w świętokrzyskim. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, a przy okazji zajrzeć do Szydłowa, który również jest miły dla oka każdego turysty!