Wielu z Was Uniejów kojarzy się z termami i nie ma co ukrywać, że wokół tej atrakcji skupiona jest turystyka w regionie. Warto jednak zajrzeć na zamek w Uniejowie, który skrywa sporo sekretów. Możecie obejrzeć ekspozycję, wejść na wieżę i zostać na noc w pokojach hotelowych.

Zamek w Uniejowie – jak dojechać?

Zamek znajduje się nad Wartą w Uniejowie (56 kilometrów od Łodzi), niedaleko granicy z województwem wielkopolskim. Sama budowla zlokalizowana jest na lewym brzegu rzeki tuż przy lubianych przez turystów termach.

Historia

Pierwsze wzmianki o grodzie w Uniejowie pochodzą z XII wieku, Wiadomo również, że na początku XIV wieku stał tam gród, ale jego lokalizacja nie jest dokładnie znana. Dopiero w połowie XIV wieku (około 1360 roku) arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki wzniósł zamek. Posiadał on jedno skrzydło mieszkalne, ale pełnił także funkcję archiwum arcybiskupiego i biblioteki. Otoczony on był fosą, murem i palisadą.

W 1381 roku zamek zdobyty został przez Bernard z Grabowa, a w połowie XV wieku został rozbudowany dodatkowe mury obronne. W1492 roku zamek został zdobyty przez Wawrzyńca Kośmidra Gruszczyńskiego, a po pożarze z 1525 roku został odbudowany przez Stanisława z Gomolina. Nad wwejsciem do zamku znajdują się herby arcybiskupów (Wąż i Pomian), którzy przebudowali zamek w XVII w.

W 1826 roku właścicielem zamku został Aleksander Toll. Jego potomkowie wykonali na zamku kolejne prace remontowe i zmienili nieco jego wygląd.

Po I Wojnie Światowej znajdowało się w obiekcie gimnazjum i pensjonat, a po odbudowie ze zniszczeń poczynionych podczas II Wojny Światowej w zamku powstał hotel, który działa do dzisiaj.

Ekspozycja

Ekspozycja udostępniona na zamku w Uniejowie nie ejst bogata, ale na pewno ciekawa. Składa się ona z różnorodnych przedmiotów związanych z historią zamku, zarówno oryginalnych jak i wytworzonych przez rekonstruktorów używających oryginalnych technik.

Wystawa zajmuje dwie sale, a idealnym jej uzupełnieniem, a może nawet podstawą jest osoba przewodnika Andrzeja Pietrzaka – „Sanderusa” wieżomistrza zamku.

Wieża zamku w Uniejowie

Wieże zamkowe to miejsce, na które zawsze wchodzę, aby pooglądać widoki na okolicę. Z tej w uniejowskiej budowli widok jest bardzo ciekawy. Widzimy centrum Uniejowa wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i św. Floriana oraz znajdujące się tuż obok termy. Aż po horyzont ciągnie się także rzeka Warta.

Wieża mierzy 25 metrów wysokości i w swojej historii pełniła różne funkcje, m.in. więzienia.

Dostępność i bilety

Zamek pełni funkcje hotelowe, ale jak już wiecie można zwiedzać znajdującą się w nim ekspozycję i wejść na wieżę zamkową. Turyści indywidualni mogą wykupić bilet na wieżę, który kosztuje 5 zł. Zwiedzanie zamku dostępne jest dla wcześniej umówionych grup zorganiowanych.

Warto?

Pomimo tego, że nie jest w pełni dostępny do zwiedzania to samą budowlę warto zobaczyć! Warto także poznać jej historię i samego miasta. Zamek w Uniejowie to miejsce, które odwiedzić warto!