Udostępnij
To już piętnaście spacerów za nami. Na każdym poznajemy nowe miejsca, ludzi i historie. Tym razem postanowiliśmy powrócić na Wzgórze Zamkowe i poznać je od nieco innej strony. Jeżeli nie mogliście być razem z nami polecam krótki opis trasy i jej atrakcji.
Poranek okazał się pochmurny, ale nie zawiedliście :) Kilka minut po 10 wyruszyliśmy spacerować. zaczęliśmy od tablicy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Pomimo, że znajduje się kawałek od Katedry to przed 1939 była jej integralną częścią. Następnie udaliśmy się w stronę Katedry rozmawiając po drodze o okolicznych budynkach (w tym zajeździe) oraz dzwonnicy i jej historii. Kolejnym punktem był Skwer Żeromskiego. Miejsce to zmieniło się bardzo na przestrzeni lat. Obejrzeliśmy archiwalne zdjęcia (m.ni. cerkwi i Bramy Krakowskiej) i udaliśmy się dalej.
Kolejny postój zaplanowaliśmy przy kościele Św. Trójcy. To właśnie z tego miejsca mogliśmy przyjrzeć się okolicy. Opowiedzieliśmy sobie o dworku Laszczyków i murach otaczających Wzgórze Zamkowe. Było to też dobre miejsce na rozmowę o nieistniejącym już połączeniu Pałacu z Kościołem Św. Trójcy. Kolejnym obiektem na naszej trasie była Katedra. Odwiedziliśmy Tablicę Miar i Wag, grób Bartosa Głowackiego oraz płaskorzeźbę z galeny.
Następnie udaliśmy się w kierunku Pałacu Biskupów i do ogrodu włoskiego. Kolejnym punktem były okolice Pałacyku Tomasza Zielińskiego gdzie porozmawialiśmy o jego historii. Na zakończenie zwiedziliśmy ekspozycję Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej za umożliwienie czego dziękujemy.
Kolejny spacer już wkrótce :)
Cudze chwalicie a Kielc nie znacie. To hasło wyjaśnia w prosty sposób ideę spacerów. Wielu Kielczan nie ma czasu ani możliwości poznania naszego miasta. Wielu przyjezdnych, których Kielce urzekły również będzie miało możliwość je poznać. Spacer będzie możliwością do poznania najciekawszych miejsc w Kielcach i integrację uczestników między sobą. Oprócz ciekawych informacji związanych z historią obiektów podczas spaceru przewidujemy także prezentacje archiwalnych zdjęć i zagadki. Chcemy, aby spacery odbywały się cyklicznie i każdy mógł zauroczyć się Kielcami. Udział w spacerach jest darmowy a każdy uczestnik mile widziany. Dla spacerowiczów angielskojęzycznych również poświęcimy czas i „zarazimy” Kielcami.