Udostępnij
Wyjazd coraz bliżej. 10 krajów więc różne rzeczy mogą się zdarzyć. Oprócz czystego sumienia (że wzięliśmy plaster czy coś od bólu głowy) pozostaje też kwestia prawna. Jeżeli byliście kiedyś samochodem np. na Słowacji to wiecie o czym mówię. Jeśli nie to czytajcie dalej.
Apteczka samochodowa
Przygotowania apteczki samochodowej można podzielić na dwa obszary. Jednym z nich są rzeczy przydatne i potrzebne, ale o nich napisze przy okazji apteczki osobistej. Drugim są wymagania jakie stawiają przepisy drogowe rożnych krajów. Przoduje wśród nich Słowacja. Jeżeli Wasza apteczka nie zawiera pełnej listy zalecanych przez nich artykułów medycznych grożą Wam spore mandaty. Podobno również samochody z rejestracjami z innych krajów właśnie głównie po to są kontrolowane. W Polsce apteczka nie odgrywa już tak wielkiej roli formalnej, a zwłaszcza jej zawartość. Za granicą apteczka powinna spełniać normę (DIN 13164) według której w środku musza znajdować się:
- Opaskę z dzianiny 5 cm x 4 m – 3 szt.
- Opaskę z dzianiny 10 cm x 4 m – 3 szt.
- Opaskę z dzianiny 15 cm x 4 m – 2 szt.
- Opaskę z zapinką – 1 szt.
- Zestaw plastrów – 1 opak.
- Gazę jałową 1/4 m2 lub chustę trójkątną – 2 szt.
- Maseczkę do sztucznego oddychania – 1 szt.
- Plaster na szpulce – 1 szt.
- Kompres jałowy 5 cm x 5 cm – 2 opak.
- Kompres jałowy 7.5 cm x 7.5 cm – 2 opak.
- Kompres jałowy 10 cm x 10 cm – 2 opak.
- Rękawiczki jednorazowe – 2 pary
- Nożyczki – 1 szt.
- Koc ratunkowy przeciwwstrząsowy – 1 szt.
- Postępowanie powypadkowe – 1 szt.
- Wykaz telefonów alarmowych – 1 szt.
- Wykaz zawartości – 1 szt.
Możecie taką apteczkę skompletować sami lub kupić od razu gotową.
Apteczka osobista
Oprócz rzeczy wymaganych prawem warto tez zabrać ze sobą apteczkę osobistą. My również planujemy taką zabrać zwłaszcza, że jedziemy w trójkę. Na pewno znajdą się w niej materiały do dezynfekcji (woda utleniona, może Skinsept) oraz plastry. W te drugie wyposażyła nas marka Salvequick. Mamy zapas zarówno klasycznych jak i tych na obtarcia od obuwia, co przy długich trasach samochodowych i pieszych może okazać się zbawienne. Zuzia też ma coś dla siebie – do wyboru ma plastry z minionkami, muminkami lub kotami. Plastry dobrze sie trzymają więc łatwo się ich oderwać nie da co w wypadku Zuzi jest bardzo istotne.
Kolejny dział w naszej apteczce osobistej stanowić będą lekarstwa na różnorodne problemy bieżące dla dorosłych. Znajdzie się coś od bólu głowy, żołądka, na pewno jakiś rozgrzewający lek na przeziębienie i coś na zgagę. Cały czas apteczka się rozwija, ale przesadzać też nie będziemy – tylko podstawowe sprawy.
Ostatnio odkryliśmy też u Zuzi lekką chorobę lokomocyjną więc musimy ten temat jakoś zgłębić, ale większość lekarstw jest od 3 roku życia – szukamy dalej.
Na koniec rzecz nie do końca apteczkowa, ale na pewno się u nas znajdzie czyli środek na komary (zarówno przeciw jak i po ukąszeniach).
EKUZ
Jest to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana przez NFZ, ma być dokumentem potwierdzającym w Unii Europejskiej to, że jesteśmy ubezpieczeni i można nas leczyć. Różne opinie słyszałem o jej używaniu (w tym i takie, że nie działa), ale lepiej dmuchać na zimne zwłaszcza, że jej wydanie jest darmowe.