Udostępnij
Nadchodząca wiosna sprzyja zarówno długim, jak i krótkim wyjazdom za miasto. Jednym z ciekawszych miejsc, odkrytych na nowo kilka lat temu jest rezerwat Zachełmie. Położony jest na północ od Kielc w gminie Zagnańsk.
Współrzędne GPS:
50.969320, 20.691105
N 50° 58′ 9.55″
E 20° 41′ 27.98″
Rezerwat Zachełmie obejmuje teren nieczynnego już kamieniołomu. Wejście do niego znajduje się tuż za kościołem w Zachełmiu. W kamieniołomie odsłaniają się skały z dewonu, permu i triasu. Od wielu lat przyjeżdżali tu na praktyki studenci geologii i geografii. Od niedawna jest to miejsce częściej odwiedzane. Powodem wzrostu popularności było odkrycie, które zmieniło świat nauki. Wydarzenie to cofnęło datę pierwszego wyjścia zwierząt na ląd o około 20 milionów lat. W 2009 roku Piotr Szrek i Grzegorz Niedźwiedzki dokonali odkrycia tropów tetrapoda (czworonoga). Artykuł opisujący to odkrycie pojawił się na okładce najbardziej prestiżowego magazynu naukowego na świecie – „Nature”. Płyta ze śladami została wywieziona z kamieniołomu.
Co warto tam zobaczyć? Ciekawą i łatwą do zaobserwowania rzeczą są skamieniałe ślady wysychania ziemi. Analogiczne można zobaczyć również w dzisiejszych czasach w gorące dni. Znaleźć tam można także dendryty manganowe. Te przypominające kształtem drzewka nacieki manganu wyglądają, jak skamieniałości, ale nimi nie są. W przeszłości eksploatowano tu hematyt (tlenek żelaza) o charakterystycznej, prawie czerwonej barwie. Wiele ciekawostek znajdą w tym rezerwacie dla siebie również pasjonaci tektoniki.
Dobrą porą do odwiedzenia tego miejsca jest wiosna. Na terenie rezerwatu rośnie sporo dzikich drzewek owocowych, które kwitnąc dają jeszcze milsze doznania wizualne.
Zachodnia ściana kamieniołomu
Ślady wysychania
Dolomity dewońskie
Strop warstwy podobnej do tej, w której znaleziono ślady tetrapoda
Tablica informacyjna
Kwitnące jabłonie