Sprzedaż wina w Polsce zwiększa się z roku na rok. W polskiej kulturze mocno zakorzeniona jest wódka i piwo. Wino jednak coraz częściej pojawia się w naszych domach. Jakie wino wybrać? Jak najlepiej je smakować? Co przegryzać? Na te i inne pytania możecie uzyskać odpowiedź podczas Małych Bachanaliów w Kielcach. Jeden wieczór już za nami, ale piątek i sobota czeka.

Pierwszy wieczór odbył się w Literatce przy kieleckim Rynku (lokal opisywałem np. tutaj). „Bilet wstępu” na taki wieczór kosztuje 20 zł. Piątkowy wieczór odbywa się w pizzerii Roadway (opisywana tutaj), a w sobotę spotykamy się w restauracji Monte Carlo przy ulicy Paderewskiego. Start w każdy z tych dni o godzinie 19.

Dlaczego warto przybyć? Pierwszy wieczór, który już za nami składał się z kilku części. Zaczęliśmy od krótkiego wprowadzenia o Bachanaliach, winie i sposobach degustacji. Część ta prowadzona była przez Michała i Wojtka – winiarskich specjalistów. Następnie degustowaliśmy wina białe, różowe i czerwone. Po tej degustacji przyszedł czas na wina lokalne z Winnicy nad Jarem z Sandomierza – biały muskat odeski i czerwone. To pierwsze wskoczyło u mnie na listę faworytów. Delikatny, słodki smak z nutą liczi i cytrusów. Przypomina wina, których próbowałem na Krymie.

Cały czas winom towarzyszyły przekąski. Były to m.in. koreczki z sera, pomidorów i oliwek, kiełbaski, galareta, grzanki z grasicą, buncok z czarnuszką, czy roladki z szynki parmeńskiej, rukoli i rodzynek. Każdy lokal przygotowuje swoje przekąski, wiec na kolejnych możecie spodziewać się innych smakołyków.

Polecam serdecznie wizytę w którymś z lokali, bo impreza godna. Zacząłem studiować materiały otrzymane przed degustacją i zgłębiam tajniki wina.

bachanalia2014

Szynkowe przekąski

bachanalia2014

Przekąski z lady

bachanalia2014

Jeszcze puste kieliszki

bachanalia2014

Galarety

bachanalia2014

Wstęp o winach

bachanalia2014

Michał dzieli dobrem

bachanalia2014

Wojtek omawia degustację

bachanalia2014

Grzanki z grasicą

bachanalia2014

Degustacja winno-przekąskowa

bachanalia2014

Omawiamy bukiet 😉

bachanalia2014

Winnica nad Jarem wprowadza w swoje produkty

bachanalia2014

Wszyscy degustują

bachanalia2014

Moje odkrycie