Udostępnij
Piotrków Trybunalski to miasto, które zawsze mijałem, a nigdy go nie zwiedzałem. Postanowiliśmy to zmienić, a zamek w Piotrkowie był jednym z punktów na naszej liście miejsc do odwiedzenia!
Lokalizacja
Zamek zlokalizowany jest w centrum Piotrkowa Trybunalskiego n Placu zamkowym 4. Zostawiając samochód w okolicach rynku lun Punktu Informacji Turystycznej czeka Was kilku minutowy spacer. Przed samym zamkiem również znajdziecie miejsca parkingowe.
Bilety i godziny otwarcia
Mieszczące się w zamku muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00. W czasach wirusa dwa razy dziennie przeprowadzana jest dezynfekcja, która trwa 15 minut i muzeum jest wtedy zamknięte.
Bilety kosztuję 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). W niedziele bilet do muzeum jest darmowy.
Historia obiektu
Obiekt został wzniesiony dla Zygmunta Starego. Przez wiele lat nazywany był zamkiem, ale obecnie naukową nazwą obiektu jest pałac lub pałac wieżowy. Była to rezydencja królewska na czas trwania sejmów w Piotrkowie.
Budowa obiektu rozpoczęła się w 1512 roku i trwała przez 7 lat. Ma kształt zbliżony do kwadratu o bokach około 18×20 metrów. W piwnicach mieściły się kiedyś archiwum, skarbiec oraz lochy. Najbardziej reprezentacyjne komnaty znajdowały się na drugim piętrze. Oprócz samego zamku/pałacu istniało wokół niego zaplecze gospodarcze (głównie drewniane).
Obiekt ten pełnił swoje funkcje to końca panowania Zygmunta Augusta. Przez pewien czas przebywała w nim także królowa Bona. W 1578 roku Stefan Batory umiejscowił w Piotrkowie Trybunał Koronny. Zbierał się on dwa razy do roku przez 214 lat.
Budynek zamku/pałacu został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, ale w 1670 roku został odbudowany. Wtedy także dokonano zmian w stylu budowli.
W późniejszych latach pełnił on funkcje wojskowe, był także piekarnią cerkwią czy magazynem. W 1922 roku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (dzierżawca zamku) otworzyło w nim muzeum.
Stan obecny i zwiedzanie
Aktualnie w zamku mieści się muzeum. Ekspozycja znajduje się na trzech poziomach. na wystawie znajdziemy elementy badań archeologicznych, historii Piotrkowa, etnografii i militariów.
Ekspozycja nie jest nowoczesna, ale potrafi zaciekawić. Wśród elementów, które na pewno zwrócą uwagę najmłodszych gości znajdują się stronę z epoki i rekonstrukcje koron oraz makieta Piotrkowa, która fajnie obrazuje miasto.
Ciekawym elementem jest również część poświęcona etnografii. Jest to rekonstrukcja kawałka zagrody wraz z różnymi akcesoriami i sprzętami życia codziennego na dawnej wsi.
Na ostatnim piętrze trafiliśmy na wystawę fotografii ś.p. Pawła Pierścińskiego – kieleckiego artysty-fotografa.
Na najwyższym piętrze znajduje się duża sala (jak mniemam z przeznaczeniem na koncerty i inne wydarzenia), w której na ścianach czeka na nas galeria malarstwa z wizerunkami królów i książąt polskich.
Warto?
Zamek w Piotrkowie Trybunalskim nie jest budowlą, którą znacie np. z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyróżnia się on w krajobrazie miasta, a ekspozycja jest interesująca. Z najwyższego piętra mamy bardzo ładną panoramę miasta.