Udostępnij
Literatury o naszym mieście jest sporo, ale duża jej część wydana została kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu. Są również książki o Kielcach, które ujrzały światło dziennie całkiem niedawno. Dzisiaj przedstawiam Wam cztery tytuły o naszym mieście, które warto przejrzeć.
Książek wartościowych jest oczywiście więcej, ale dzisiaj pierwsze, które przychodzą mi do głowy, a po ich przeczytaniu historia naszego miasta i zmiany jakie w nim zachodziły na przestrzeni lat będą Wam doskonale znane. Jest coś dla fanów publikacji naukowych, ale jeżeli najlepiej przemawiają do Ciebie zdjęcia czy luźne historyjki to też nie będziesz zawiedziony!
Kielce przez stulecia – red. nacz. Jan Główka (2014)
Najbardziej kompleksowa, ale i największa książka o naszym mieście. Jest bardzo ładnie wydana i zawiera ponad 700 stron informacji. Swoim zakresem obejmuje całą historię Kielc – od powstania do współczesności. Ma wielu autorów, a każdy odpowiedzialny a jeden z obszarów tematycznych. Jest napisana językiem nie łatwym, ale ogrom wiedzy jakiej dostarcza wynagradza. Oprócz tekstów możecie w niej znaleźć sporo zdjęć, rycin czy map. Poświęciłem jej na stronie osobny tekst. Wydana została przez Wydawnictwo Jedność i Muzeum Historii Kielc.
Dzieje Kielc do 1893 roku – Jan Pazdur (1967)
Ma już swoje lata, ale nadal jest jedną z ciekawszych książek. Wydana przez Ossolineum i zawiera prawie 250 stron informacji o Kielcach. Zawiera pond 60 czarno-białych rycin i kilka tabel. Podróż w czasie zaczynamy na samym początku powstania Kielc, a właściwie tuż przed nim. Kończymy natomiast osiem wieków później. Teksty zawierają bardzo dużo przydatnych informacji, a większość z nich łatwo odnieść do czasów współczesnych.
Kielce, których nie ma – Krzysztof Myśliński (2017)
Chyba najnowsza książka o naszym mieście. Wydana została przez Dom Wydawniczy Księży Młyn i zawiera ponad 100 stron zdjęć obiektów w Kielcach, które już nie istnieją (lub istnieją w znacznie zmienionej formie). Wszystkie fotografie są czarno-białe, a większość z nich posiada plan z informacją skąd zdjęcie zostało zrobione. Jeżeli nie jesteście fanami naukowej historii to forma podania informacji w tej książce na pewno przypadnie Wam do gustu. Możecie o nie przeczytać także w tekście.
W starych Kielcach – Jerzy Jerzmanowski (1975)
Ostatnia książka wydana została przez Wydawnictwo Literackie Kraków i zawiera ponad 250 stron. Wypełnione są one głównie tekstem, ale znajdziecie też czarno-białe zdjęcia. Książka ta jest zupełnie inne niż poprzednie. Jest to opowieść, a właściwie ich zbiór, a różne tematy krążące wokół Kielc. Styl pisania jest luźny, a całość czyta się się jak opowiadania. Zawierają one mnóstwo spostrzeżeń i faktów z życia Kielc z XX i końca XIX wieku. Autor poświęca uwagę życiu i sprawom codziennym więc nie znajdziecie w książce wydarzeń historycznych w takiej formie jaką znacie z innych pozycji.
Książki o Kielcach nie są popularną lekturą, ale potrafią w ciekawy sposób wyjaśnić wiele pytań, które napotykamy spacerując po naszym mieście. Dlaczego na dzwonnicy katedralnej mamy 3 zegary? Który dom w Kielcach jako pierwszy miał kanalizację? Gdzie znajdowała się najpopularniejsza cukiernia w naszym mieście, a gdzie najstarszy hotel? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w literaturze! :)