Udostępnij
Jeżeli będziecie szukać w Internecie nietypowych miejsc, które warto odwiedzić w Kownie, to na pewno traficie na Muzeum Diabłów! Postanowiłem odwiedzić to miejsce i sprawdzić co ma do zaoferowania!
Muzeum Diabłów tak właściwie jest oddziałem Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa i jest to jego część poświęcona twórczości i kolekcjom Antanasa Žmuidzinavičiusa.
Lokalizacja i godziny otwarcia
Muzeum znajduje się przy ul. V. Putvinskio 64 w Kownie. Na przeciwko niego znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa. Muzeum jest otwarte dla gości w środy, czwartki i piątki od 11.00 do 19.00, a we wtorki, soboty i niedziele od 11.00 do 17.00 (ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem).
Bilet wstępu kosztuje 5 Euro (2,5 Euro ulgowy), a w każdą ostatnią niedzielę miesiąca wstęp jest darmowy!
Muzeum Diabłów – historia
Muzeum Pamięci Antanasa Žmuidzinavičiusa zostało otwarte 22 lutego 1966 roku. Znajdowało i dalej znajduje się w domu, w którym artysta mieszkał, a który zaprojektowany został przez architekta Vytautasa Landsbergis-Žemkalnisa. Początkowo wystawa poświęcona była artyście – jego życiu i twórczości. W 1982 roku zbudowany został obok artysty drugi dom, do którego przeniesiona została kolekcja diabłów, o której za chwilę.
Diabły
Na początku warto dodać, że jest to jedyna na świecie muzeum diabłów. Dzisiaj zbieranie tego typu obiektów raczej nie wzbudziło by sensacji. Wyobraźcie sobie natomiast tą samą sytuację wtedy, gdy kolekcja zaczęła powstawać więc w 1 połowie XX wieku.
Na początku kolekcja zawierała 260 eksponatów, ale z czasem po śmierci twórcy, goście zaczęli dostarczać kolejne i dzisiaj liczba ta przekracza 3000 sztuk. Ekspozycja zajmuje 3 piętra budynku dobudowanego do domu malarza.
Na wystawie znajdziemy różne przedstawienia diabłów. Są zarówno te litewskie jak i zagraniczne, duże i małe, drewniane, gliniane i inne. Jeżeli się przyjrzycie to znajdziecie także jednego ze złotym zębem!
Niektóre przedstawienia diabła nawiązują do jego wizerunku kozła, są i takie, które przedstawiają go jako męża Baby Jagi. Przy wielu eksponatach znajdziecie diabła w towarzystwie papierosów lub alkoholu, bo według wierzeń to właśnie jego domena.
Antanas Žmuidzinavičius
Sam artysta, który zapoczątkował diabelską kolekcję był osobą bardzo zdolną i udzielał się na różnych polach. Oprócz samych diabłów miał ponad 20 różnych innych kolekcji. Urodził się on w 1894 roku a zmarł w 1966. Studiował na wielu europejskich uniwersytetach, a wraz z Čiurlionisem stworzył pierwszą wystawę litewskiej sztuki. Był jednym z założycieli Wileńskiego Towarzystwa Sztuki w 1907 roku. Pierwszego diabła otrzymał podczas wspomnianej przed chwilą wystawie. W 1906 roku pierwszy raz otrzymał diabła na prezent imieninowy. Przerodziło się to później w imieninową tradycję.
Jego kolekcja została przekazana na rzecz Skarbu Państwa i liczyła niecałe 300 eksponatów. Ich ilość jednak z czasem rosła.
Ciekawostki
- W domu Antanasa Žmuidzinavičiusa mieścił się również gabinet dentystyczny jego żony
- Artysta zaprojektował 2 z 3 kolorów flagi litewskiej
- Zaprojektował on także litewskie pieniądze z okresu przed II Wojną Światową
- Dwa diabły na wystawie mają elementy zrobione ze złota
Warto?
Pomimo tego, że wnętrza muzeum nie są nowoczesne to ekspozycja jest ciekawa i warto ją odwiedzić. Sama postać Antanasa Žmuidzinavičiusa jest także ciekawa. Jeżeli będziecie w Kownie to odwiedźcie to miejsce, w końcu to jedyna placówka tego typu na świecie! :)
Kowno odwiedziłem na zaproszenie Kaunas IN w ramach realizowanego przez nich projektu Interreg.