Każdy od czasu do czasu lubi sięgnąć po pączka, a Spurgine jak sama nazwa wskazuje z tym smakołykiem się powinno kojarzyć. Ta znajdująca się przy kowieńskim deptaku cukiernia pozwala się przenieść w czasie o kilka lat, ale o tym za chwilę.

Zacząłem od tego, że nazw zobowiązuje, a Spurga po litewsku to po prostu pączek.

Lokalizacja

Spurgine znajduje się przy deptaku w Kownie (Laisvės al. 84). Jest zlokalizowane prawie naprzeciwko Hotelu Kaunas. Lokal otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-20.00, w soboty od 9.00 do 20.00 i w niedziele od 10.00 do 19.00. Zdarza się jednak, że lokal wyprzedaje wszystko wcześniej i zamyka.

Jeżeli wybieracie się w zimie to pamiętajcie, że w styczniu Spurgine jest zamknięte – mają ferie.

Wystrój

Pierwszy lokal gastronomiczny w tym miejscu powstał w 1960 roku, a od 1978 roku wytwarzane są w nim pączki i inne pyszności. Wystrój jest bardzo oryginalny. Namiastkę tego możecie zobaczyć na zdjęciu. W środku czeka na Was bardzo długi „bar’, przy którym możecie usiąść i delektować się pączkami i słodkościami. Co chwilę pojawiają się blachy nowych produktów. Po środku baru stoją panie, które podają nam pączki, kawę i co jakiś czas pytają czy dołożyć.

Oferta

W ofercie znajduje się sporo świeżo wyrabianych na miejscu produktów. Ja skusiłem się na początku na pączki z nadzieniem jabłkowym. Ciepłe, miękkie i pyszne! Jeżeli miałbym je porównać do, którychś z kieleckich to chyba najbliżej było by im do tych od dziadka (tekst). Na deser zjadłem też jednego z mięsem – bardzo fajny, przypomina mi ukraińskie pierożki. Dostępne są różne nadzienie pączków m.in. jabłkowe, z serem, dżemem, ale i grzybami, mięsem czy kiełbasą.

Obsługujące panie najczęściej mówią po angielsku wiec nie będziecie mieć problemu z zamówieniem. Podczas mojej wizyty klientami byli głównie lokalni mieszkańcy. Jedni siadali na szybkiego pączka przy ladzie, a inni brali po kilkanaście sztuk na wynos.

Za zestaw 3 pączków z dżemem, jeden z mięsem i kawę z mlekiem zapłaciłem w sumie 3,8 Euro.

Warto?

W tym miejscu czas się zatrzymał, ale warto je odwiedzić. Centralna lokalizacja, smaczne produkty i dobre ceny sprawiają, że może być to idealne miejsce na przerwę podczas zwiedzania. Jeżeli nie planujecie przerwy w tym miejscu, to przyjdzie tam specjalnie, bo pączki są dobre! 🙂

Kowno odwiedziłem na zaproszenie Kaunas IN w ramach realizowanego przez nich projektu Interreg.