Udostępnij
Wiele muzeów odwiedziłem w swoim życiu. Jedne były ciekawe, a inne nieco mniej. Dzisiaj kilka słów o obiekcie, który oprócz ciekawych zbiorów sam w sobie jest interesujący – Narodowe Muzeum Sztuki w Kownie.
Lokalizacja
Muzeum zlokalizowane jest niedaleko kowieńskiego deptaka. Od kościoła św. Michała Archanioła dzieli je około 1 km spaceru. Obiekt, w którym się mieści jest także siedzibą Muzeum Wojskowego.
Ekspozycje i bilety
Muzeum otwarte jest od 11.00 do 19.00 a bilet kosztuje 5 Euro (zniżka -50% dla studentów i uczniów). Możecie kupić bilet rodzinny, który dla dwóch dorosłych i dwójki dzieci kosztuje 10 Euro.
Oprócz wystawy dzieł Čiurlionisa w muzeum znajdziecie część poświęconą litewskiej sztuce i jej rozwojowi na przestrzeni ostatnich 600 lat oraz sztuce ludowej. Ta ostatnia część robi duże wrażenie. W muzeum zebrane jest prawie 3000 ludowych rzeźb z terenu całego kraju! W sumie w zbiorach znajduje się ponad 350 tysięcy eksponatów.
W muzeum znajdują się także wystawy czasowe. Podczas mojej wizyty była to ekspozycja opraw książek.
Muzeum posiada kilka swoich oddziałów, które rozsiane są w różnych miejscach Kowna.
Historia obiektu
Jest to najstarsze muzeum sztuki na Litwie i powstało w 1921 roku. 4 lata później otwarta została pierwsza wystawa. Imię Čiurlionisa placówka otrzymała w 1944 roku.
Budynek muzeum jest doskonałym przykładem litewskiego modernizmu, a jego budowa została sfinansowana z cegiełek sprzedawanych w całym kraju. Historii budowy obiektu, zbiórkom funduszy i darczyńcom poświęcona jest także część ekspozycji.
M. K. Čiurlionis
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis był jednym z najbardziej znanych litewskich malarzy i kompozytorów. Skomponował około 400 utworów muzycznych, napisał ponad 250 listów i namalował około 300 obrazów. Większość z jego malowanych dzieł możemy zobaczyć w opisywanym muzeum.
Čiurlionis uznawany był za narodowego wieszcza. Urodził się on w 1885 roku, a zmarł w 1911. Ciekawostką jest fakt, że uczył się on w Warszawie w Instytucie Muzycznym, a potem na Akademii Sztuk Pięknych. Przez większość życia posługiwał się więc językiem polskim. Był współorganizatorem pierwszej Wystawy Sztuki Litewskiej i współzałożycielem Litewskiego Stowarzyszenia Artystycznego.
W 1910 roku trafił do szpitala psychiatrycznego w podwarszawskim Pustelniku (Marki). Lekarze zdiagnozowali u niego schizofrenię. W 1911 roku zmarł, a jego zwłoki spoczęły na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Co ciekawego w Kownie?
Kowno jest miastem godnym odkrycia. Tuż obok Narodowego Muzeum Sztuki znajduje się Muzeum Diabłów i Muzeum Wojskowe. Jeżeli poszukujecie pomysłów na to, co robić w Kownie, to ten tekst na pewno Wam pomoże: Kowno na weekend.
Warto?
Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa to obiekt zdecydowanie wart odwiedzenia. Ciekawa jest historia jego powstania, sylwetka samego artysty, ale i pozostałe ekspozycje, które tam się znajdują. Na mnie obrazy Čiurlionisa zrobiły duże wrażenie, a ich interpretacja pobudza wyobraźnię.