Udostępnij
W miejscu tym byłem już kilka razy. Pomimo tego, że wjeżdżając na teren parku widzimy najpierw maszyny rolnicze to to, co zastaniemy później robi wrażenie. Pałac w Chrobrzu jak i otaczający go park zachęcają do spacerów.
Lokalizacja i dostępność
Pałac w Chobrzu jak łatwo się domyślić położony jest w miejscowości Chroberz na Ponidziu (15 kilometrów od Pińczowa i 18 kilometrów od Buska-Zdroju). Przy zespole pałacowym znajduje się spory parking. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, istnieje możliwość wejścia do wnętrza pałacu, ale musicie sprawdzić na stronie czy akurat jest udostępniany tego dnia. Niech Was nie zmylą oznaczenia „Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego” – to tu!
W Pałacu znajdują się wystawy stałe oraz organizowane są wystawy czasowe. Wśród tych pierwszych warto wyróżnić Izbę Pamięci Republiki Pinczowskiej oraz ekspozycję Starożytne Skarby Ponidzia. Częściowo zachowały się oryginalne wnętrza pałacowe, które można zwiedzać.
Historia Pałacu Wielopolskich
Pierwotnie pałac w Chrobrzu powstał około 1550 roku. Kilkadziesiąt lat później dobra te wykupił biskup Piotr Myszkowski, a w 1727 przeszły w ręce Wielopolskich. Ich główną siedzibą był zamek w Książu Wielkim (tekst o nim). Z czasem zdecydowali się oni jednak przenieść.
Obecny pałac został ukończony w 1859 roku., a jego fundatorem był margrabia Aleksander Wielopolski. Budowla zaprojektowana została przez Henryka Marconiego. Budynek posiada salę balową (grała w filmie „Przedwiośnie”), kaplicę, salę myśliwską, jadalnię, bibliotekę i gabinet. Na cele mieszkalne przeznaczone było piętro.
Od frontu pałac zwieńczony jest czterema posągami (Germanik, Ceres, Minerwa i Achilles) dłuta Andrzeja Pruszyńskiego. Na budowli znajdziecie trzy herby. Od frontu herb Świdzińskich i Myszkowskich, a od tyłu herb Wielopolskich (Starykoń).
Pałac pozostawał w posiadaniu Wielopolskich do powstania PRL. Później stał się m.in. własnością Zespołu szkół Rolniczo – Handlowych. W 2004 roku otwarto w nim pierwszą wystawę (poświęconą Republice Pińczowskiej). Dało to początek Samorządowemu Ośrodkowi Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.
Park i kaplica
Park otaczający pałac urządzony jest w stylu angielskim. Znajdziecie tam platany, miłorzęby i lipy. Najbardziej znanym jest ogromny platan, na którego gałęzi wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia.
Na przeciwko głównego wejścia do pałacu w oddali zobaczyć możemy ciekawy budynek. Jest to zabytkowa kaplica wzorowana na pawilonach przy zamku w Książu Wielkim.
Maszyny rolnicze
Z racji istnienia na terenie pałacowym szkoły rolniczej, przed wejściem na teren parku znajdziecie mała ekspozycję maszyn rolniczych, używanych na polach. Nie jest ona duża, ale prezentuje kilka ciekawych urządzeń.
Warto odwiedzić?
Mi jeszcze nie udało się wejść do środka, ale z tego co widzę to warto zajrzeć. Jeżeli wybieracie się na Ponidzie, to zajrzyjcie koniecznie. Spacer po pałacowym park, wśród wiekowych drzew to miła forma relaksu.