Ponidzie to kraina ciekawa. Malownicze pola, piękne kościoły i interesujące rezerwaty czekają na turystów. Jakie miejsca warto odwiedzić? Rezerwat Przęślin zdecydowanie powinien znaleźć się na Waszej trasie!

Lokalizacja i dostępność

Rezerwat Przęślin zlokalizowany jest w miejscowości Chotel Czerwony (powiat buski, gmina Wiślica). Jeżeli wybieracie się samochodem, to jedyną opcją jest zostawienie go przy drodze lub zaparkowanie przy kościele w centrum wsi i kilkunastominutowy spacer.

Rezerwat znajduje się na niebieski szlaku biegnącym z Wiślicy do Pińczowa.

Rezerwat Przęślin

Rezerwat został utworzony w 1960 roku.i zajmuje powierzchnię 0,9 hektara. Jest to częściowy rezerwat stepowy zlokalizowany wśród pól. Wzniesienie zbudowane jest z grubokrystalicznych gipsów, po którymi znajdują się margle. Gips występuje tutaj w formie krystalicznej zwanej „Jaskółcze ogony”, które osiągają w tym miejscu ponad 2 metry długości. To właśnie przez odsłonięcia gipsów i roślinność stepową miejsce to zostało objęte ochroną.

Flora i fauna

Głównie na południowym zboczu wzniesienia (ale nie tylko) zachowały się murawy kserotermiczne (ciepłolubne). Typowymi roślinami dla tego typu muraw są len włochaty, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, wężymord stepowy, ostnica włosowata, stulisz miotłowy, sesleria błotna czy gęsiówka uszkowata. Podczas naszej wizyty znaleźliśmy całkiem sporo miłków wiosennych i pierwiosnków.

Nam nie udało się zaobserwować przedstawicieli fauny, ale materiały mówią, że na uwagę zasługują owady – wyjkowiec ziołomirek stepowy i cykada piewik podolski.

Co w okolicy?

Z rezerwatu mamy piękny widok na okolicę. Na pierwszym planie znajduje się Chotel Czerwony ze znajdującym się na wzgórzu kościołem. Okolica jedna obfituje w wiele pięknych miejsc.

Warto odwiedzić?

Rezerwat Przęślin robi wrażenie. Wyrastająca wśród pól i łąk gipsowa góra jest bardzo interesująca. Piękne gipsowe kryształy i bogata flora sprawiają, ze zdecydowanie miejsce to warto odwiedzić.