Udostępnij
Wiecie, że oficjalnie Tel Aviv nazywa się Tel Aviv Jafa? Często ostatni człon jest pomijany, a historyczne rzecz biorąc to właśnie Jafa dała początek miastu! Odwiedziłem tą starą dzielnicę podczas mojego pobytu w Izraelu i uważam, że bez niej nie można mówić, że widziało się Tel Aviv! Zobaczcie sami dlaczego!
Lokalizacja
Jafa to dzielnica Tel Avivu położona w południowej części miasta. Najpopularniejszym jej fragmentem jest stare miasto – Old Jafa. Możecie dojechać tam komunikacją miejską, przyjść na piechotę bulwarem nadmorskim lub przyjechać samochodem.
W sezonie, ale i w dni wolne (np. Szabat) jest to miejsce zatłoczone i znalezienie miejsca parkingowego może nie być łatwe. Polecam parking znajdujący się za portem, jest duży, a jego lokalizacja sprzyja zwiedzaniu. Jafa to spora dzielnica, ale jej najstarsza część moim zdaniem jest najbardziej warta uwagi.
Historia miasta
W starożytności Jafa była zwana również Joppa. Podczas badań odkryto na jej terenie budynki z różnych okresów historycznych. Pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z XV wieku przed naszą erą. Jafa wspominana jest również kilkukrotnie w Biblii. Port, który się w mieście znajduje uznawany jest za jeden z najstarszych na świecie i szacuje się, ze działa on od około 4 tysięcy lat.
Jafa na przestrzeni lat przechodziła z rąk do rąk kolejnych właścicieli. Zdobyta ona została m.in. przez Krzyżaków, wojska Saladyna, Turków Osmańskich czy Napoleona Bonaparte. W 1870 roku zburzone zostały mury miejskie i wieże w związku z potrzebą rozwoju miasta.
Od 1880 roku napływać do Jafy zaczęli Żydzi z Europy. Osiedlali się oni na północ od miasta w tworząc osadę Newe Cedek (dzisiejszą dzielnice Tel Avivu). Kolejny napływ żydowskich imigrantów nastąpił w 1908 roku i wtedy zaczęły powstawać kolejne osiedla mieszkalne, z których jedno nazwane zostało właśnie Tel Aviv. Było to miasto żydowskie, a Jafa pozostawała arabska.
W 1949 roku Tel Avivi i Jafa zostały połączone w jedną aglomerację!
Co zobaczyć w Jafie?
Wieża zegarowa
Wieża zegarowa znajduje się na skraju starego miasta i jest elementem bardo charakterystycznym. Zlokalizowana jest ona pomiędzy jezdniami, a przed nią znajduje się kilka ławek. Dla mnie była dobrym miejscem do umówienia się na spotkanie ze znajomymi – ciężko ją przegapić. Powstała ona w 1900 roku i była jedną z siedmiu zbudowanych w tym okresie. Kiedyś stała ona na środku placu targowego, który został przeniesiony.
Pchli Targ
Pchli Targ w Jafie pojawia się w wielu przewodnikach. Niestety w Szabat (sobota) jest nieczynny, a to właśnie w ten dzień przyszło mi zwiedzać te okolice! Patrząc jednak na rozmiar wiem, że jest to miejsce, które warto odwiedzić przy okazji następnej wizyty.
Port w Jafie
Port w Jafie uchodzi za jeden z najstarszych portów morskich na świecie. Mówi się także, że jest on także jednym z trudniejszych, jeśli chodzi o wpłynięcie do niego. Wejście do portu jest wąskie, otoczone skałami i mieliznami. Jedna ze skał nosi imię Afrodyty – patronki żeglarzy i portów.
W porcie znajduje się sporo łodzi, jachtów i żaglówek, zarówno rekreacyjnych jak i rybackich. Sam port zyskał także nowe życie. Powstało tam wiele restauracji, które tętnią życiem!
Według Biblii to właśnie z portu w Jafie prorok Jonasz wypłynął do Tarszisz i został połknięty przez wielką rybę, która po 3 dniach go wypluła.
Kościół
Jednym z ciekawszych obiektów w starej Jafie jest Kościół św. Piotra. Nie jest to świątynia stara, ale wybudowana została na ruinach znacznie starszego kościoła z 1654 roku. Obecna budowla powstała w połowie XIX wieku. W środku znajdują się obraz związane z życiem Świętego Piotra. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu europejskim. Znajdziecie tam ciekawe witraże i ambonę w kształcie drzewa.
Ciekawostką są polskie akcenty w tym miejscu. Pierwszym z nich są msze prowadzone w języku polskim, które odbywają się co niedzielę o 18.00. Drugim natomiast jest kopia obrazu Matki Boskiej z Jasnej Góry.
Dom Szymona
Wśród uliczek starego miasta w Jafie znaleźć możecie ciekawy obiekt. Tablica, która się przy nim znajduje mówi, że jest do dawny dom Szymona garbarza. Według Biblii to właśnie u niego zatrzymał się Święty Piotr podczas podróży po tej ziemii. Według podań, podczas pobytu miał mieć sen, który zinterpretował jako znak od Boga, aby szerzyć chrześcijaństwo i aby stało się religią uniwersalną.
Brama Wiary
Rzeźba wykonana przez Daniela Kafri i ukończona w 1975 roku. Posąg ma ponad 4 metry wysokości i szerokości. Każdy z filarów ma swoją symbolikę. Widnieją na nich trzej patriarchowie – Abraham, Izaak i Jakub. Pierwszy filar opowiada historię Izaaka, a drugi sen Jakuba.
Panorama Tel Avivu
Stara Jafa to także najlepsze miejsce do obejrzenia panoramy Tel Avivu i wybrzeża. W ciągu dnia zmienia się ona dzięki wędrującemu po niebie słońcu. Z tego miejsce mamy możliwość zobaczenia praktycznie całej długości miasta i plaż, które w nim się znajdują.
W Tel Avivie słońce zawsze zachodzi nad Morzem Śródziemnym. Warto do Jafy udać się tuż przed zachodem, a wtedy zobaczycie cały Tel Aviv w odcieniach złota.
Meczety
W Jafie znajdują się obok siebie różne świątynie. Znajdziecie tam także kilka meczetów. Różnią się rozmiarem i wiekiem, a do niektórych możecie wejść (szanując religijne zwyczaj).
Najstarszym z meczetów w Jafie jest Meczet al-Bahr. Znajduje się nas samym wybrzeżem, a wejście do niego mieści się na bulwarze prowadzącym do portu. Jest dużo mniejszy niż poprzednik, ale ma sporo uroku. Nie jest znana dokładna data jego powstania, ale pojawia się na wizerunkach Jafy już w XVII wieku. Muzułmańscy marynarze modlili się w nim przed wyruszeniem w morze.
Warto odwiedzić?
Po spacerze po centrum Tel Avivu miałem spory niedosyt. To miasto, w którym przeplatają się nowoczesne biurowce i stare, niewielkie domy. Stara Jafa natomiast jest kropką nad i. Tak właśnie wyobrażałem sobie Izrael. Moim zdaniem wizyta w Tel Avivie bez odwiedzin w Jafie nie jest zaliczona do pełnego poznania miasta!
To miejsce idealne na spacer czy obiad. Możecie poleżeć na trawie czy plaży i popatrzeć w niebo lub na miejską panoramę. Czuć tam historię, a każdy obiekt w starej części Jafy miałby na pewno wiele do powiedzenia!
Humusowa ciekawostka
W Jafie znajduje się miejsce, które wielu uznaje za najlepsze w Izraelu, a czasem i na świecie. Nazywa się ono Abu Hassan i serwuje humus. Lokal powstał w latach sześćdziesiątych i posiada obecnie trzy filie. Kolejki przed nim to coś normalnego. Podczas mojego pobytu w Jafie lokal był zamknięty z powodu Szabatu.