Od dziecka słyszałem o Muzeach Figur Woskowych, ale nigdy nie było dane mi odwiedzić żadnego obiektu tego typu. Podczas wizyty z córką w stolicy Katalonii postanowiliśmy to zmienić! Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie okazało się bardzo fajnym miejscem, które chętnie Wam opiszę!

Nigdy muzea tego typu nie były dla mnie na liście najważniejszych miejsc do odwiedzenia w danym mieście, ale jak wiecie punkt widzenia się zmienia wraz z wiekiem albo jak kto woli z okolicznościami. Skorzystaliśmy z faktu, że przysługiwał nam darmowy wstęp dzięki karcie Barcelona Familly Card i wybraliśmy się sprawdzić czy tego typu muzea to hit czy kit.

Lokalizacja

Muzeum zlokalizowane jest przy La Rambli, bardzo blisko do kolumny Krzysztofa Kolumba. Dokładny adres to Passatge de la Banca 7. Możecie się tutaj dostać spacerem, metrem L3 (zielona linia) na stację Drassanes (wyjście Rambla) lub autobusami numer 14, 18, 36, 38, 57, 59, 64, 91.

Muzeum w większości dostosowane jest dla osób na wózkach i z wózkami dziecięcymi.

Muzeum znajduje się w neoklasycznym budynku dawnego banku Barcelony, a swoje przeznaczenie (na muzeum) zmienił dopiero w 1973 roku.

Bilety i godziny otwarcia

Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie czynne jest od poniedziałku do niedzieli od 10.30 do 20.00. Ostatnie wejście na ekspozycję możliwe jest o 19.00.

Bilet do muzeum kosztuje dla osoby dorosłej 20 Euro, a dla dzieci i młodzieży (od 6 do 16 lat) 16 Euro. Możecie zdecydować się jednak na bilet rodzinny (2+2), który kosztuje 57,60 Euro. Bilety najlepiej zarezerwować online na stronie muzeum.

Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie znajduje się na liście atrakcji Barcelona Familly Card. To ciekawe rozwiazanie dla podróżujących rodzin, które daje możliwość darmowego transportu i wstępy do wielu ciekawych obiektów. Więcej o Barcelona Familly Card przeczytacie w tekście na temat tego, co zobaczyć z dziećmi w Barcelonie.

Ekspozycja Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie

Eksoycja mieści się na 3 poziomach i obejmuje 28 tematów. Wycieczkę zaczynamy od przejażdżki windą, na której ścianach wyświetlają się nam niezwykłe widoki na Barcelonę. Nie przejmujcie się tym, że trochę potrzęsie 🙂 Następnie przechodzimy do sali poświęconej policjantom i złodziejom czyli serialowi „Dom z papieru”. Kolejną ekspozycją jest dżungla, przez która udajemy się do pomieszczeń, które składają hołd katalońskim osobistościom. W kolejnych salach przenosimy się w czasie i przestrzeni. Czeka na nas podróż kosmiczna, morskie głębiny czy wizyta w krainie piratów.

Na piętrze znajdują się kolejne ekspozycje, na których poznacie mistrzów świata nauki, malarstwa, gotowania, muzyki oraz gwiazdy popu. Na ostatnim poziomie czeka na Was spora część dotycząca serialu „Gra o tron”, sportowcy i m.in. Aleja Terroru.

Na zwiedzenie szczegółowe całości zarezerwujcie conajmniej godzinę, ale spokojnie możecie spędzić tam dłużej, jeżeli zdecydujecie się na sesje zdjęciowe i szczegółowe czytanie informacji o stojących tam osobach, znaczy eksponatach.

Figury, które znajdują się w Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie w zdecydowanej większości są bardzo realistyczne i na niektórych częściach ekspozycji, aż się czeka na to, żeby kto®aś się poruszyła. Ja miałem takie odczucie najbardziej w części dotyczącej mistrzów kuchni – wyglądali bardzo prawdziwie!

Na ekspozycji czekają na Was postacie z wielu dziedzin życia, nauki czy sztuki i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie! Figur na wystawie jest ponad 150!

Warto wiedzieć, że z każdą figurą możecie sobie zrobić selfie, a na całej wystawie jest też zaaranżowanych kilka scen, gdzie możecie poczuć się jak w innym miejscu (sokół Millenium i tron z Gry o Tron czekają :)).

Muzea Figur Woskowych na świecie

Chyba najbardziej znanym Muzeum Figur Woskowych jest londyńskie muzeum Madame Tussaud. Powstało ono w 1835 roku i ma swoje filie na całym świecie. placówki tego muzeum znajdziecie m.in. w Amsterdamie, Berlinie, Blackpool, Wiedniu, Waszyngtonie, Las Vegas, Nowym Jorku, Hollywood, Bangkoku, Pusan, Tokio, Hongkongu czy w Sydney.

W samej Hiszpanii, Muzeum Figur Woskowych znajduje się także w Madrycie. Chwali się ono największą kolekcją figur w całym kraju bo liczącą aż 450 figur.

Warto odwiedzić?

Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie to ciekawe miejsce. Jedne figury są zrobione rewelacyjnie, a inne nieco odstają od oryginałów, ale łączy je jedno – dobra zabawa. Przemierzając kolejne pokoje muzeum przenosimy się w czasie i w przestrzeni. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeżeli lubicie piosenkarzy, Grę o Tron, Gwiezdne Wojny czy inny obszar to na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Moim zdaniem muzea tego typu to fajna przygoda dla rodzin z dziećmi, ale tez dla kreatywnych i otwartych podróżników. Muzea takie mogą powstawać w dowolnym miejscu na świecie, ale to z Barcelony posiada kilka regionalnych akcentów dzięki czemu wizyta w nim była fajnym przeżyciem.

Odwiedźcie to miejsce, w końcu nie każdy może mieć zdjęcie z Chewbaccą za sterami sokoła millenium!