Udostępnij
Jest takie miejsce, całkiem niedaleko Kielc, w którym można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał wiele lat temu. Wizyta w tym miejscu daje możliwość zrelaksowania się (chyba, że to szczyt sezonu) i bytowania z „tradycją”. Muzeum Wsi Kieleckiej we wsi Tokarnia jest stale rozwijanym i rozbudowywanym obiektem znajdującym się 20 km na południowy-zachód od Kielc. Nie jest to zwykłe muzeum, a sporych rozmiarów skansen, w którym spacerować możemy pośród obiektów z różnych stron naszego regionu.
Ostatnio uruchomiona została linia autobusowa, która w niedziele (gdy w skansenie organizowane jest najwięcej imprez) zawozi chętnych z Kielc pod samą bramę muzeum. Warto skorzystać z takiej opcji, ale jeżeli macie możliwość pojedźcie także kiedyś w tygodniu, najlepiej wczesną jesienią, aby poznać uroki tego miejsca na spokojnie. Jeżeli muzeum „nie żyje” to bardzo szybko staje się nudne. Skansenowi w Tokarni zdecydowanie nie brakuje elementu „życia”. Częste wydarzenia i działalność popularyzująca tematykę wsi powodują, że chętniej się to miejsce odwiedza.
Samo muzeum zaczęło funkcjonować w 1977 roku, a aktualnie obejmuje skansen w Tokarni, oddziały (Dworek Laszczyków, Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej) oraz obiekty in situ (w miejscu swojego pierwotnego położenia). Dlaczego warto odwiedzić największą z placówek – Tokarnię? Przede wszystkim ze względu na atmosferę. Możecie zaobserwować tam dbałość o detale. W zagrodach często hodowane są zwierzęta (ja pamiętam owce, kozy i konie), a grządki wypełniają kwiaty i warzywa. Całkiem niedawno można było jeszcze znaleźć domy zamieszkane kilka lat temu przez „normalnych” ludzi. Wspomniane detale takie jak wietrzące się pierzyny czy schnące garnki powodują, że możemy zapomnieć, że jesteśmy w muzeum. Warto odwiedzić obiekty „flagowe” takie jak kościół, aptekę czy wiatrak. Ja w takich miejscach wyobrażam sobie często jak by to było mieszkać w podobnym budownictwie. Jeden, góra dwa pokoje, twarde klepisko na podłodze i inne atrakcje kreują ciekawą wizję w głowie. Na pewno mieszkańcy tego typu domostw mieli inne problemy niż my teraz. Wróćmy jednak do samego skansenu. Regularnie prowadzone są tam różnorodne imprezy tematyczne. Od wytopu ołowiu do Święta Chleba czy tradycyjnych Dożynek.
Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. W tej cenie możemy spacerować do woli. Moim zdaniem pełnie zwiedzenie wszystkich zakamarków to dobre kilka godzin spaceru.
Miejsce to cenię również za działalność popularno-naukową. Muzeum ma swój kanał na youtube gdzie przedstawiają stare zawody. Są także aktywni na facebooku i używają różnych technik, aby zwiększyć zainteresowanie widza (Questy, wirtualne spacery).
Tokarnia znajduje się na trasie Kielce-Kraków. Jeżeli będzie w okolicy zaplanujcie wizytę w nim.