Udostępnij
Zwiedzając Wiedeń, możecie trafić na różne polskie ślady! Wiele z nich związanych jest z osobami znanymi z podręczników do historii, ale na pewno zwrócicie także uwagę na pojawiające się od czasu do czasu szyldy z nazwiskiem Trześniewski. Litera „Ś” sugeruje polskie pochodzenie nazwy, a właściwie nazwiska, którego historia jest wyjątkowo ciekawa i… smaczna.
Kim był Franciszek Trześniewski?
Franciszek Trześniewski pochodził z Krakowa, który należał w tamtych czasach do Galicji. Był kucharzem i smakoszem – poza tymi informacjami nie wiemy o nim za wiele. Urodził się 3 sierpnia 1878 roku. Przybył do Wiednia na przełomie stuleci i otworzył w 1902 roku swój pierwszy bufet kanapkowy. Franciszek był wyjątkowo błyskotliwym przedsiębiorcą jak na tamte czasy. Jego oferta miała być szybka, tania i wygodna. Prostokątne kanapki bez przykrycia i 1/8 litra piwa (nazwał ten rodzaj serwowania złotego trunku „Pfiff”) okazały się strzałem w dziesiątkę i przetrwały wiele zawirowań historycznych i gospodarczych. Obecnie piwo serwowane w bufetach kanapkowych Trześniewski pochodzi z wiedeńskiego browaru Ottakringer. Do dziś oferta pozostała w niemal niezmienionej formie a marka Trześniewski jest znana i rozpoznawalna wśród większości Austriaków.
Po śmierci Franciszka w 1939 roku jego imperium przejęła córka Maria. Rozpowszechniła ona sprzedaż kanapek na wynos. W 1978 roku firma została sprzedana spółce Demmers Teehaus, która opierając się na polskich tradycjach, wprowadziła chwytliwe hasło reklamowe: „Niewypowiedzianie dobre kanapki”, co nawiązuje do nazwy, której nie sposób wymówić niemieckojęzycznym mieszkańcom Wiednia.
Lokale
Restauracja przy Dorotheergasse 1 jest uznawana za jedną z najlepszych w centrum miasta. Na pewno zwrócicie na nią uwagę, spacerując po centrum Wiednia, ale żeby spróbować specjalności bufetu kanapkowego Trześniewski możecie udać się w spokojniejsze miejsce, gdzie nie zmarnujecie zbyt wiele czasu, stojąc w kolejce (na przykład na zachodnim dworcu kolejowym). Dziś w samym Wiedniu znajdziecie 13 bufetów kanapkowych Trześniewski, a jeden z nich otworzył się też w Linz.
Adresy bufetów kanapkowych Trześniewski znajdziecie tutaj.
Dziś Firma Trześniewski poza ofertą w lokalach proponuje też catering na zamówienie gotowy w ciągu kilku godzin. Kanapki można zamawiać również on-line za pomocą strony internetowej (oczywiście na terenie Wiednia lub Linz), a zamówienia można odbierać w wybranym lokalu już w ciągu godziny.
Kanapki Trześniewski i ich rodzaje
Obecnie wg strony internetowej firmy Trześniewski oferuje 27 smaków swoich wyjątkowych kanapek. 18 z nich przetrwało w niezmienionej formie od początku ich powstania. Ich podstawą jest ciemny domowy chleb wypiekany na miejscu a uzupełnieniem różnego rodzaju smarowidła. Pieczywo nie zawiera konserwantów, dlatego kanapki są gotowe do bezpośredniego spożycia, w lodówce producent zaleca przechowywanie maksymalnie 1 dzień.
Kanapki Trześniewski są wyjątkowe pod każdym względem, ale swój charakterystyczny wygląd zawdzięczają nie tylko specjalnemu kształtowi chleba czy niepowtarzalnym pastom. Sekretem przygotowywania kanapek jest smarowanie ich widelcem. Jest to tradycja utrzymywana od początku powstania firmy.
Szeroki wybór smaków pozwoli każdemu na wybranie tego, na co właśnie ma ochotę. Receptura past Trześniewski jest pilnie strzeżona, a firma zapewnia jedynie, że są one przygotowywane ze świeżych produktów najwyższej jakości, w miarę możliwości pochodzących z Austrii. Za najbardziej popularną kanapkę uważa się tę z jajkiem i bekonem. Stąd nazwa domeny firmy www.speckmitei.at, o wiele łatwiejsza do zapamiętania niż niewymawialne wg Austriaków nazwisko Trześniewski.
Pasty kanapek Trześniewski oparte są głównie na jajkach, a wśród ich smaków znajdziecie obecnie między innymi takie jak:
- sum wiedeński z papryką
- gotowana wołowina z chrzanem i ogórkiem
- bekon z jajkiem (już wspomniany ;))
- salami
- jajko truflowe z szynką
- wątróbka drobiowa
- jabłko-seler z czerwonym burakiem
- groszek z marchewką
- soczewica z czerwonym burakiem
- ogórek z jajkiem
- pomidor
- pieprz
- pikantne jajko
- papryka
- cebula z jajkiem
- grzyb
- matias z cebulą lub bez
- krab
- tuńczyk z jajkiem
- sardynka z cebulą
- szwedzki śledź
- wędzony łosoś
Kanapki można kupować na sztuki, pojedynczo lub w pakietach, a jeżeli któraś z past zasmakuje Wam szczególnie, to możecie kupić również jej słoiczek (mają trwałość maksymalnie 5 dni). Przy wyrobach znajdziemy informację, czy zawierają laktozę oraz czy są dobre dla wegan, czy wegetarian. Pieczywo przygotowywane jest na żytnim zakwasie, dlatego wszystkie gotowe kanapki Trześniewski zawierają gluten.
W lokalach Trześniewski znajdziecie nie tylko kanapki. Firma przez lata rozrosła się i rozszerzyła swój asortyment o napoje (w tym oczywiście piwo) i przygotowywane specjalnie dla nich desery.
Warto spróbować?
Jeżeli będziecie zwiedzać Wiedeń, to wizyta w barze kanapkowym Trześniewski jest obowiązkowa. Na pewno ta nazwa rzuci Wam się w oczy i przyciągnie oryginalnym wyglądem wśród niemieckojęzycznych szyldów. Forma tradycyjnej kanapki podana w wersji „take away” jest nawet dla Polaka bardzo zaskakująca, a jednak przyjęła się i od ponad 120 lat zyskuje swoich zwolenników. Wybór kanapek jest bardzo szeroki, ale skuście się choćby na kilka z nich, żeby wiedzieć, jak smakuje Wiedeń z polskim akcentem. Kanapki możecie też zabrać ze sobą na spacer wiedeńskimi ulicami w wygodnym kartonowym opakowaniu.
Zwiedzając Wiedeń koniecznie odwiedźcie Muzeum Zygmunta Freuda, o którym przeczytacie tutaj.