Jeżdżąc w przeszłości do Katowic często mijałem plac budowy, który okazał się późniejszą siedzibą muzeum. Wielokrotnie spałem w hotelu z widokiem właśnie na to miejsce. Dzisiaj Muzeum Śląskie jest czynne i zaprasza turystów, aby pokazać im różnorodne ekspozycje, wśród których lokalnie najważniejsza jest ta o historii Górnego Śląska.

W moim prywatnym rankingu muzea dzielą się na kilka kategorii. Są obiekty o nudnej formie i treści, są takie, w których tematyka jest ciekawa, ale forma jej przekazania słaba, są i takie, gdzie pomimo słabej części merytorycznej jej forma podania wygrywa, aż wreszcie są i te, w których ciekawe informacje przedstawione są w nietuzinkowej formie!

Muzeum Śląskie należy do tej ostatniej grupy i zdecydowanie warto je odwiedzić. Jeżeli miałbym wskazać inne placówki, które mogą dać Wam w głowie obraz tego, jak wygląda muzeum z mojej, najwyższej półki to na pewno odesłałbym Was do Muzeum Powstania Warszawskiego, Fabryki Schindlera, Exploseum czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Lokalizacja

Muzeum Śląskie ma swoją siedzibę w Katowicach (śląskie) przy ul. Dobrowolskiego 1. Jest to centrum miasta, a z wieży widokowej widać tuż obok Katowicki Spodek. Tuż przy muzeum znajduje się parking. Do dyspozycji mamy parking naziemny, na którym czeka 120 miejsc postojowych. Parkowanie do 4 godzin (co na zwiedzanie spokojnie wystarczy) jest darmowe. Każda kolejna godzina kosztuje 4 zł.

Muzeum Śląskie – pierwsze wrażenie

Jak już Wam wspominałem, na proces powstawania muzeum patrzyłem spędzając noc w Katowicach. Najczęściej wybierałem hotel Etap, który jest dzisiejszym Ibisem. Wróćmy jednak do muzeum. Po dojechaniu na miejsce i zaparkowaniu samochodu, przez chwilę nie wiedzieliśmy, gdzie się udać, ale wystarczyło się rozejrzeć i trafiliśmy do wejścia i kas. Przeszliśmy przez bramkę bezpieczeństwa i udaliśmy się kupić bilety. Wystawy dotyczące sztuki nowoczesnej były ciekawe, ale najbardziej spodobała mi się ta dotycząca historii Górnego Śląska.

Na miejscu czeka na Was kilka obiektów odnowionych, w których znajdują się ekspozycje, ale także np. restauracja oraz wieża widokowa. Łatwo też zauważycie kilka budynków, które jeszcze czekają na swoją kolej.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Muzeum Śląskie otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10.00 do 20.00 w tych samych godzinach otwarta jest też wieża widokowa.

Jeżeli chodzi o bilety to ich ceny są zróżnicowane w zależności od wystaw, które chcemy obejrzeć.

  • Wszystkie wystawy (stałe i czasowe) – bilet normalny 24 zł, ulgowy 16 zł, rodzinny 62 zł
  • Wystawy czasowe – bilet normalny 14 zł, ulgowy 9 zł, rodzinny 37 zł
  • Wieża widokowa – bilet normalny 5 zł, bilet ulgowy – 3 zł

My zdecydowaliśmy się na bilet rodzinny, który obejmował wszystkie ekspozycje i wieżę.

Ekspozycje

Do dyspozycji odwiedzających udostępnione jest kilka ekspozycji. Wśród nich „Laboratorium przestrzeni teatralnej”, „Galeria plastyki nieprofesjonalnej”, „Galeria śląskiej sztuki sakralnej”, „Tell el-Farcha. 20 lat polskich wykopalisk”, „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki” i wreszcie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.

Wystawy poświęcone sztuce były interesujące, ale dla dzieci (nie licząc malarstwa Teofila Ociepki) nie były najciekawsze. Dla mnie były w porządku, ale to wystawa dotycząca Górnego Śląska na przestrzeni dziejów wydała mi się najciekawsza.

Została ona otwarta 26 czerwca 20216 roku. Na wystawę wchodzimy przez symboliczną bramę do kopalni „Katowice”. Cała ekspozycja podzielona jest na 19 przestrzeni, w których poruszane są różnorodne kwestie – polityczne, społeczne, przemysłowe czy kulturowe. Zwróćcie uwagę po drodze na stojaki z ulotkami. Poświęcone są one tematyce Górnego Śląska, a właściwie Ślązaków i opisują zwyczaje i tradycje (np. Każdy Ślązak zna kogoś, kto hoduje gołębie lub śląski dziadek sam robił bombony swoim wnuczkom).

Na ekspozycji znalazłem sporo elementów, o których wcześniej wiedziałem, ale nigdy nie przywiązywałem do nich uwagi. Wystawa prezentowana jest po polsku, angielsku i niemiecku, a narracja głosowa prowadzona jest także po śląsku.

Na wystawie nie zabraknie przywołania wybitnych postaci z Górnego Śląska, i zwrotów w historii regionu, które wpłynęły na jego ostateczny kształt. Ekspozycja obejmuje najdawniejsze losy ziem śląskich, a końca się na przełomie ustrojowym w 1989 roku.

Wieża widokowa

Na terenie kompleksu muzealnego dostępna jest wieża widokowa umiejscowiona na wieży wyciągowej kopalni. Pierwotnie byłą to wieża szybu „Warszawa II”. Jest ona uznawana za jeden z najbardziej charakterystycznych wizualnie obiektów na terenie muzeum. Konstrukcja ma 40 metrów wysokości, a z jej szczytu możemy podziwiać teren muzeum oraz panoramę Katowic.

Na górę wjeżdżamy windą, a przy dużym ruchu turystów, obsługa może ograniczyć nasz czas na szczycie, aby wszyscy mogli skorzystać z tej atrakcji. Przed wizytą sprawdźcie warunki pogodowe, bo przy złej sytuacji atmosferycznej wstęp na wieżę jest niemożliwy.

Warto odwiedzić?

Bezapelacyjnie tak! Muzeum Śląskie to placówka, którą powinniście odwiedzić. Nawet jeżeli nie interesuje Was sztuka nowoczesna czy sakralna to interaktywna wystawa dotycząca samego Górnego Śląska jest rewelacyjna! Wędrując po niej przemieszczamy się w czasie poznając historię regionu, która mocno przeplatana jest lokalną kulturą, kuchnią czy zwyczajami.