Udostępnij
Coraz więcej turystów odwiedza Lwów. Nie ma się czemu dziwić bo to piękne miasto. Myślę, że potrzeba conajmniej kilu dni, żeby chociaż powierzchownie je poznać. Dzisiaj mam dla Was tekst o lwowskim rynku, jego atrakcjach i o tym, co można robić w jego okolicy. Rynek we Lwowie zaprasza!
Byłem w tym mieście już kilka razy i za każdym razem odkrywam je na nowo. Na przestrzeni lat (pierwszy raz byłem w 2007) zmieniło się ono bardzo, ale dalej da się w nim odnaleźć specyficzny, lwowski klimat. Byłem w zimie, wiosną i w lecie i za każdym razem prezentuje się inaczej. Miejsc, które warto zobaczyć jest we Lwowie wiele, ale prędzej czy później traficie na Rynek i to właśnie na nim się dzisiaj skupię.
O Rynku
Początki Lwowa sięgają połowy XIV wieku, a zostało ono lokowane przez Kazimierza III Wielkiego. Rynek tego miasta mierzy 142 x 129 metrów. Z każdego jego rogu wychodzą dwie ulice (podobnie jak rynek w Warszawie czy we Wrocławiu). Pierwotnie na środku Rynku znajdowały się budynki wraz z ratuszem. W 1825 roku wieża ratuszowa się zawaliła i cały blok rozebrano oraz zbudowano nowy ratusz. Ratusz i cała starówka wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na rynku znajdziecie fontannę z Neptunem, Dianą i Adonisem.
Atrakcje
Muzeum Apteka – Bardzo ciekawe muzeum, do którego wchodzimy poprzez nadal działającą aptekę. W muzeum znajdziecie elementy historii farmacji na terenie Lwowa i zanurzycie się w labirynt pomieszczeń kamienicy. Część ekspozycji znajduje się w piwnicach. Podczas zwiedzania przechodzimy także przez wewnętrzne podwórko.
Muzeum Narodowe – Znajduje się ono bardzo blisko Apteki, ale jest to muzeum w starym stylu. Nie znajdziecie tam elementów interaktywnych, ale znajdziecie panie pilnujące, czy przypadkiem czegoś nie ruszacie. Jeżeli macie ograniczony czas to możecie zostawić sobie to miejsce „na kiedyś”.
Kopalnia kawy – Pomimo, że brzmi dziwnie to jest to ogólnie rzecz biorąc kawiarnia. Znajduje się tam także palarnia kawy i sklep, w którym znajdziecie wszystko co z kawą związane. Są tam książki, figurki, gadżety, kubki i wiele więcej. Kawiarnia znajduje się w piwnicy skąd także na górę do palarni wyjeżdżają ziarna kawy.
Pijana Wiśnia – To jest miejsce, które odwiedzić wypada. Znajdziecie w nim jeden produkt – nalewkę z wiśni. Na ścianach znajdują się baniaki z owocami, w sam lokal jest niewielki. Możecie zdecydować się na dużą butelkę, małą lub kubek do wypicia na miejscu. Mi bardzo smakowało – idealne na rozgrzewkę!
Bazylika Archikatedralna – Pomimo, że znajduje się na samym rogu Rynku to jeden z ciekawszych kościołów we Lwowie. Jest to także jedna z najstarszych świątyń. Często bywa nazywana katedrą łacińską. Z ciekawostek warto wspomnieć, że na ścianie katedry wiszą na łańcuchach dwie kule kamienne z oblężenia Lwowa z 1672 roku. Tuż obok katedry znajduje się kaplica Boimów – ostatnia z kaplic grobowych znajdującego się niegdyś w tym miejscu cmentarza.
Wieża Ratuszowa – Dopiero podczas ostatniego pobytu zdecydowałem się odwiedzić tę atrakcję i powiem Wam, że zdecydowanie warto. Na początku idziemy w stronę wieży ratuszowymi korytarzami, ale później czeka na nas spora porcja schodów. Widoki z góry są fantastyczne. Widać całe miasto. Lwowska Starówka wygląda rewelacyjnie. Warto spojrzeć na nią z nieco innej perspektywy.
Elektryczny pociąg – Pomimo, że możecie się dziwić dlaczego tak dziwna atrakcja się tu znalazła, ale wycieczkę pociągiem elektrycznym polecam Wam bardzo. Godzinna przejażdżka zabierze Was w ciekawe zakątki starówki, a polski przewodnik w słuchawkach wyjaśni całkiem sporo.
Okolica
Jak łatwo się domyślić Rynek we Lwowie położony jest w centrum miasta. Znajdziecie niedaleko niego sporo zabytków, ale także miejsca interesujące z innych powodów. Warto odwiedzić Manufakturę Czekolady czy targ z książkami. Od Prospektu Swobody, Opery czy pomnika Mickiewicza również dzieli Was tylko kilka minut spaceru.
Pomimo tego, że Lwów zmienił się bardzo przez ostatnie 10 lat to polecam wizytę w tym mieście serdecznie, a na pewno nie pożałujecie! :)