Udostępnij
Chyba każdy będąc dzieckiem był w teatrzyku. Jeżeli nie mieliście okazji to pewnie grupy teatralne odwiedzały Was w szkołach lub robiliście teatrzyki sami. W Czechach fenomen teatru lalkowego trwa nadal, a o jego historii możecie się dowiedzieć w Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu.
W muzeum prezentowane są głównie marionetki, ale dowiecie się tam także o pacynkach (wkładanych na rękę lub palec) lub kukiełkach (na patyku). Marionetki to lalki teatralne poruszane od góry za pomocą sznurków lub drucików.
Lokalizacja i dojazd
Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu znajduje się przy ul. Břetislavova 74. Samochód możecie pozostawić na kilka parkingach wokół. Chrudim nie jest wielkim miastem i spokojnie najważniejsze atrakcje dacie radę obejść na piechotę. Do samego Chrudimia możecie dojechać z Pardubic (15 km), a od granicy z Polską w Kudowie-Zdroju dzieli go 80 km. Siedzibą ekspozycji Muzeum Kultury Lalkarskiej jest w Mydlářovský dům (renesansowa, trzy piętrowa kamienica z XVI wieku). Matej Mydlář, któremu dom zawdzięcza swoją nazwę był producentem świec i mydła.
Wstęp i godziny otwarcia
Muzeum otwarte jest codziennie od 8.30 do 17.00. Bilet normalny kosztuje 80 koron, a ulgowy 40. Możemy zamówić przewodnika zarówno po czesku jak i po angielsku za dodatkową opłatą. Ekspozycja obejmuje 3 piętra z czego dwa poświęcone są marionetką czeskich, a jedno azjatyckim.
Zwiedzanie
Na początku warto zaznaczyć, że sam dom mydlarza jest super atrakcją wygląda rewelacyjne z zewnątrz jak i w środku. Bardzo dobrze współgra tam surowy styl budowli z ekspozycją dotyczącą marionetek. Wystawy dotyczące czeskich lalek są interesujące, a fakt, że rodziny, które zajmowały się ich produkcją zamieszkiwały w Chrudimiu nadaje lokalnego wymiaru. Eksponaty, pomimo tego, że niektóre mają swoje lata to zachowane są w bardzo dobrym stanie. Oprócz opisów konkretnych marionetek, zwiedzając ekspozycję poznajemy również różne etapy rozwoju teatru lalkowego w Czechach. Możemy poznać jak wyglądały teatry obwoźne, jak obsługuje się marionetki czy też kto był widzem takiego spektaklu. Na ekspozycji mamy również elementy interaktywne. Możemy się przekonać, że poruszanie marionetką nie jest taką łatwą rzeczą. Wracając do samego budynku, w którym się muzeum mieści to warto także zwrócić uwagę na umieszczoną na dachu wieżę (hvezdarna), która miała służyć celom astronomicznym).Na tyłach muzeum mieści się taras widokowy. Cała ekspozycja dostosowana jest do poruszania się osób na wózkach
Warto?
Zdecydowanie warto! Tradycje lalkarskie w Cechach nie bez powodu wpisane są na listę dziedzictwa kultury UNESCO. W Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu znajdzie coś dla siebie zarówno dorosły jak i dziecko. Piękne, wnętrza, ciekawa ekspozycja i wiele pokoleń lalkarzy stojące za nią sprawia, że jest to miejsce bardzo interesujące.