Każde miasto na świecie ma coś do zaoferowania. Niektóre na tym polu wyróżniają się zdecydowanie. Lubię odkrywać czeskie miasta, a Litomyśl jest jednym z tych, które poznać zdecydowanie warto!

Podczas poznawania Pardubickiego Kraju miałem okazję odwiedzić też Litomyśl. To liczące około 10 tysięcy osób miasto od razu mi się spodobało. Nie jest ono duże i podczas jednego dnia jesteście w stanie zobaczyć w nim najważniejsze miejsca. Miasto oddalone jest od granicy z Polską o około 60 km więc nawet wizyta na jeden dzień nie stanowi problemu.

Litomyśl – centrum

Pierwszym miejscem, w które dotarłem (z racji tego, że hotel, w którym mieszkałem się tam znajdował) był Rynek noszący imię Bedřicha Smetany, który jeszcze się w tym tekście pojawi. Plac jest bardzo długi, a rzeczą, która go wyróżnia jest fakt, że praktycznie na około otoczony jest kamienicami z podcieniami. Spacer w deszczu nie jest więc straszny. Znajdziecie na nim różnorodne sklepiki i restauracje. Znajduje się też na nim hotel Złota gwiazda, który szczyci się faktem, że to właśnie w nim odbyło się w 1994 roku spotkanie siedmiu prezydentów – Václav Havel, Lech Wałęsa, Richard von Weiszäcker, Thomas Klestil, Arpád Göncz, Michal Kováč i Milan Kučan.

Pałac w Litomyślu

Pałac w Litomyslu (po czesku nazywany zamkiem) jest moim zdaniem najcenniejszym obiektem w mieście. Dowodem tego może być wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Pałac zmieniał się na przestrzeni lat, ale już w XIV wieku w jego miejscu znajdowała się budowla obronna. Obecny pałac powstał w 1581. Miał być to prezent dla Marii Manrique de Lara (żony Wysokiego Kanclerza Królestwa Czech – Vratislava II z Pernštejna).  Duże zmiany w pałacu nastąpiły pod koniec XVIII wieku. Pałac posiada 3 piętra i krużganki, a  zbudowany jest w stylu renesansowym. W związku z kręceniem filmu nie było mi dane odwiedzić wnętrz Pałacowych, które na zdjęciach przedstawiają się interesująco. Odwiedziłem pałacowe podziemia, które skrywają dwa ciekawe elementy. Pierwszym z nich jest wystawa rzeźb Olbrama Zoubka. Drugim elementem jest serce dla Vaclava Havla. Jest to instalacja artystyczna poświęcona zmarłemu prezydentowi Czech. Ze świeczek, które paliły się w całym kraju na jego cześć stworzona wielkie serce, które eksponowane jest w jednej z piwnic. Spacerując po wzgórzu Pałacowym warto odwiedzić położony przy budynku ogród i zwrócic uwagę na elewację pałacu. Osobliwością jest to, ze została ona wykonana w technice sgraffiti (wór kamiennych bloków jest „wydprapany”).

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego

Tuż obok pałacu znajduje się klasztor Pijarów z kościołem Znalezienia Krzyża Świętego. Pochodzi on 1714 roku. Na przestrzeni lat pełnił on wiele funkcji, które często nie miały nic wspólnego z jego pierwotną funkcją. W kościele aktualnie odbywają się uroczystości religijne, lecz nie prowadzone są regularne, codzienne msze. Mamy możliwość wejścia na piętro kościoła i obejrzenia wystawy poświęconej aniołom. Jeżeli jesteście chętni możecie wejść na kościelny dac skąd rozciąga się piękna panorama na miasto i wspomniany wcześniej Pałac.

Muzeum Regionalne

Niedaleko Kościoła Znalezienia Krzyża Świętego i Pałacu, w miejscu jednej z bram wjazdowych do miasta znajduje się Muzeum Regionalne. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce bo pokazuje przekrojowo całą historię miasta, jak się zmieniało na przestrzeni lat i omawia poszczególne obszary życia. Ekspozycja jest bardzo ciekawa, a opowiadana na niej historia zaspokaja ciekawość o Litomyślu. Na ekspozycji mamy możliwość przebrania się w stroje z epoki czy obejrzenia tarcz strzelniczych z pięknymi zdobieniami.

Dom urodzin Bedřicha Smetany

Bedřich Smetana to jeden z najznamienitszych czeskich kompozytorów. Urodził się właśnie w Litomyślu (jego ojciec zajmował się pałacowym browarem). Bedřich był 11 dzieckiem i pierwszym chłopcem w rodzinie. W Muzeum poznacie jego historię słuchając w tle utworów kompozytora. W położonym kilkanaście metrów dalej Pałacu odbywa się znany festiwal muzyczny noszący imię Bedřicha Smetany. Koncerty mają miejsce zarówno na dziedzińcu pałacu, ale i w innych punktach w całym mieście. Warto się na niego wybrać – odbywa się on co roku na początku wakacji.

Portmoneum

Już sama nazwa tego miejsca brzmi tajemniczo. Po wejściu do środka poczujecie się jeszcze ciekawiej. Jest to budynek w Litomyślu (położony przy ul. Terézy Novákové 75). Należał on pierwotnie do celnika Josefa Portmana, który był fanem czeskiego artysty Josefa Vachala. To właśnie jemu zlecił pomalowanie dwóch pokoji w swoim domu. Efekt jego prac jest zaskakujący i przerażający jednocześnie. Na ścianach mamy przedstawienia postaci i stworzeń z różnych religii. Oprócz ścian ozdobione zostały także sprzęty domowe.

Piwo

Jak to w Czechach bywa tak i w Litomyślu działa niewielki browar. Ku pamięci Bedřicha Smetany nazywa się on Bedřichowa Jedenastka (dostępne są także dwunastki i piętnastki). Produkowane są one głównie na potrzeby własne, ale można je także dostać w jednej z restauracji na Rynku. Jeżeli po zwiedzaniu zgłodniejecie to zarówno obiad w browarze jak i restauracji Aplauz, które sprawdziłem, jest dobrym pomysłem.

Warto odwiedzić Litomyśl?

Litomyśl jest jednym z miast, które ogromnie mnie zaskoczyły. Na niewielkiej powierzchni znajdziecie tam sporo ciekawych miejsc, a każde z nich ma co innego do zaoferowania.  Nada się on doskonale na jednodniowy wypad, ale bez problemu znajdziecie też coś ciekawego na cały weekend!

Litomyśl
Pałac w Litomyślu
Litomyśl
Rynek
Litomyśl
Portmoneum
Litomyśl
Portmoneum
Litomyśl
Portmoneum
Litomyśl
W browarze
Litomyśl
Podziemia Pałacu
Litomyśl
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego
Litomyśl
Serce dla Valclava Havla
Litomyśl
Serce dla Vaclava Havla
Litomyśl
Elewacja Pałacu
Litomyśl
Podziemia Pałacu
Litomyśl
Muzeum Bedricha Smetany
Litomyśl
Muzeum Bedricha Smetany
Litomyśl
Pałac z dachu kościoła
Litomyśl
Rynek
Litomyśl
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego
Litomyśl
Makieta Wzgórza Pałacowego
Litomyśl
Muzeum Regionalne
Litomyśl
Muzeum Regionalne
Litomyśl
Muzeum Regionalne
Muzeum Regionalne
Litomyśl
Muzeum Regionalne