Udostępnij
Przedstawienie historii danego miejsca czy miasta w ciekawy sposób nie jest najłatwiejsze. Są jednak przypadki, w których się to udało. Szukając króli i królików w Gnieźnie możecie zapoznać się z różnymi okresami od powstania miasta, a odkrywanie kolejnych miejsc i wspierająca zwiedzanie aplikacja motywuje do zobaczenia części miasta, do której turyści nie zawsze by zajrzeli. Zapraszam na Trakt Królewski!
Gniezno
Większość turystów do Gniezna przyjeżdżała do tej pory głównie do Katedry. Jest to obiekt ważny dla naszej historii, ale miasto to ma znacznie więcej do pokazania. Ciekawym pomysłem Urzędu Miasta w Gnieźnie był Trakt Królewski. Dzięki niemu możemy poznać miasto lepiej i trochę się pobawić. Traktując Trakt Królewski jako produkt turystyczny uważam, że jest on udany, a przekonałem się o tym na własnej skórze, ale o tym za chwilę. Co robiłem w Gnieźnie w weekend i co Wy możecie robić możecie przeczytać w tekście – Gniezno na weekend.
Trakt Królewski
Trakt Królewski jest to trasa poprowadzona przez Gniezno, a zawierająca ciekawe miejsca, pomniki, makiety i punkty informacyjne. Powstała w 2018 roku i Można poruszać się po nim za pomocą aplikacji mobilnej lub papierowego przewodnika. Rekomendowanym punktem rozpoczęcia jest dworzec PKP, ale możecie także zacząć w każdym dowolnym miejscu. W ramach Traktu Królewskiego rozmieszczone jest 5 rzeźb królów, 15 rzeźb królików, 4 makiety z brązu, 3 interaktywne kioski i 8 interaktywnych tablic. Cały Trakt Królewski ma 6,5 kilometra, ale myślę, że podobnie jak my pozbaczacie nieco na boki.
Królowie
Na Trakcie Królewskim spotkacie 5 królów Polski:
- rzeźba króla Bolesława Chrobrego
- rzeźba króla Mieszka II (niedaleko Dobrego Browaru ;))
- rzeźba króla Bolesława Śmiałego
- rzeźba króla Przemysła II
- rzeźba króla Wacława II Czeskiego
Każdy z nich związany jest z Gnieznem, a ich historię możecie poznać w przewodniku lub aplikacji.
Króliki
Po całym Trakcie Królewskim jak i historii miasta Gniezno prowadzą nas króliki. Przybierają one formy różnych postaci historycznych, charakterystycznych dla miejsca, w którym się znajdują. Na trasie więc znajdziecie postacie królików:
- Kolejarza
- Hokeisty
- Żołnierza Pruskiego
- Powstańca Wielkopolskiego
- Murarza
- Medyka
- Napoleona
- Skryby
- Woja Piastowskiego
- Bogatego kupca
- Strażaka
- Rajcy Miejskiego
- Żużlowca
- Szofera
- Degustatora
Makiety i ciekawe miejsca
Makiety są doskonałym narzędziem do pokazania Gniezna i jego historii. Miasto na przestrzeni lat zmieniało się wielokrotnie więc pewnych elementów po prostu nie widać. Dzięki makietom nie musimy sobie wyobrażać tylko możemy sprawdzić z „lotu ptaka”. Na Trakcie Królewskim możecie trafić na:
- makieta – Katedra
- makieta – Wzgórze Lecha
- makieta – Miasto lokacyjne
- makieta – Współczesny układ urbanistyczny
Oprócz makiet na trasie zwiedzania możecie odwiedzić miejsca ciekawe, chociaż mało znane. Kościół Św. Jana Chrzciciela, Św. Wawrzyńca, Park Miejski czy dawne koszary pruskie.
Plan
Aplikacja Królika GOń
Aplikacja prowadząca nas po Trakcie Królewskim nazywa suię Królika GOń i jest darmowa. Lokalizuje nas za pomocą GPS. Zbliżając się do obiektu warto ją włączyć i odpowiedzieć na pytanie z quizu. Podczas zwiedzania zdobywamy punkty, które dają nam kolejne, coraz wyższe rangi!
Aplikacja dostępna jest na platformach Google Android oraz Apple iOS (iPhone /iPad).
Warto?
Trakt Królewski to przedsięwzięcie bardzo udane. Dzięki stworzeniu tego szlaku miejsckiego turysta ma podane na „talerzu” miejsca, które warto odwiedzić. Wprowadzenie punktów i zdobywanie poziomów na mnie zadziałało idealnie i bawiłem się dobrze. Zasięgając opinii u pięciolatki, również otrzymałem pozytywną opinię, którą potwierdził zapał, jaki wkładała w szukanie królików i króli. Jeżeli wybieracie się do Gniezna to koniecznie skorzystajcie z atrakcji jakie czekają na Was na Trakcie Królewskim.
Gniezno odwiedziliśmy na zaproszenie Urzędu Miasta w Gnieźnie