Udostępnij
Jedne zamki miały być warowniami, które pilnowały granicy i strzegły skarbu władców, a inne miały zadania zdecydowanie inne. Zamek Roštejn był rezydencją myśliwską i właściciele nie mieszkali w nim na stałe. Zapraszam Was na wycieczkę po tej niezwykłej budowli.
Lokalizacja i dostępność
Zamek znajduje się na wysokości 677 metrów n.p.m. pośród Wzgórz Javořických. Leży on w czeskim kraju Wysoczyna niedaleko miejscowości Doupě. Od stolicy kraju – Jihlavy zamek dzieli około 25 kilometrów, a od wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta Telcz 10 kilometrów. w zależności od miesiąca, godziny otwarcia zamku ulegają zmianom. Możecie je sprawdzić na stronie zamku lub poniżej.
Zamek Roštejn – godziny otwarcia
- Kwiecień – weekendy i święta – 10.00-17.00
- Maj – codziennie oprócz poniedziałków – 10.00-17.00
- Czerwiec – Sierpień – codziennie oprócz poniedziałków – 9.00-18.00
- Wrzesień – codziennie oprócz poniedziałków – 10.00-17.00
- Październik – weekendy i święta – 10.00-17.00
Historia
Na wstępie warto zaznaczyć, że zamek Roštejn nigdy nie był zamieszkiwany na stałe przez właścicieli. Była to budowla, która służyła głównie polowaniom. Budowla powstała w XIV wieku ufundowana została przez panów z Hradca. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Pierwsze wzmianki pisemne o niej pochodzą z 1353 roku. W XVI wieku zamek został przebudowany przez Zachariáš z Hradca. Była to wtedy myśliwska budowla renesansowa otoczona parkiem ze zwierzyną (po czesku obora). W XVI wieku wybudowano kaplicę, którą możemy zwiedzać do dzisiaj.
W 1905 roku zamek spłonął, a jego naprawa i odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1958 roku. Pierwsza część zamku po remoncie została udostępniona zwiedzającym w 1969 roku, a w 1982 pozostałe. Są w nim eksponowane zbiory Muzeum Vysočina w Jihlavie. W latach 2017-2020 mają miejsce prace rekonstrukcyjne, które zwiększą potencjał zamku i uatrakcyjnią go dla turystów.
Zwiedzanie
W zależności od trasy jaką wybierzemy, ceny biletów różnią się od siebie. Sam wstęp na wieżę kosztuje nas 20 koron. Dłuższe trasy, w zależności od wyboru 100 lub 70 koron za bilet normalny. Dzieciom do szóstego roku życia przysługują bilety darmowe. Zamek chwali się, ze jest przyjazny rowerzystom i turystom z psami.
Sam zamek Roštejn robi wrażenie, a wejście na wieżę dobrze je utrwala. Stoi ona na skale i nie jest typowo czworoboczną budowlą. Oprócz samej wieży warto pozwiedzać też wnętrza. Wystawa poświęcona tradycjom myśliwskim podkreśla lokalne tradycje łowieckie. Abstrahując od tego czy popieramy sam proceder czy nie to jest to nieodłączny element historii regionu i Czech.
Ciekawa wystawa poświęcona jest także lokalnej przyrodzie. Możemy na niej zajrzeć do mrowiska czy też ciemnego lasu pełnego nocnych zwierząt.
Herbarium
Salą, która najbardziej zapadła mi w pamięć było herbarium. Na ścianach pomieszczenia namalowane są tam setki ziół i roślin leczniczych. Nie wszystkie są nadal widoczne, ale bardzo mi się to podobało. W sali znajdują się kioski multimedialne, na których możemy obejrzeć zdjęcia ścian i poznać konkretne, namalowane rośliny.
Warto odwiedzić zamek Roštejn?
Zdecydowanie warto! Wędrując po wystawach poznajemy historię budowli, okolicy i tradycji myśliwskich. Nowoczesna forma organizacji ekspozycji wraz z historycznymi wnętrzami tworzy spójną całość.