Czeskie miasta (nie licząc Pragi czy Brna) wieczorami się uspokajają. Można wtedy pospacerować i popodziwiać je w nieco innej odsłonie. Telcz zarówno za dnia, jak i w nocy prezentuje się niezwykle. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówka na pewno zrobi na Was wrażenie!

Lokalizacja

Telcz położony jest w kraju Wysoczyna (region Czech pomiędzy Pragą, a Brnem). Od stolicy kraju dzieli go 160 km, a od Brna 105 km. Aktualnie zamieszkuje go około 5,5 tysiąca osób. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić około pół dnia. W okolicy jest sporo ciekawych miejsce do odwiedzenia, a wśród nich zdecydowanie wyróżnia się Trzebicz.

Telcz

Historia

Pomimo tego, że według legend miasto powstało w 1099 roku to pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z 1315 roku. Była to twierdza na szlaku handlowym łączącym Czechy, Morawy i Austrię. W XIV wieku powstał gotycki zamek. W XVII wieku miasto częściowo spłonęło. Zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez Zachariáša z Hradca. Kontrreformacja sprowadziła do miasta Jezuitów, którzy wybudowali kościół (1667).

Najstarszą budowlą w mieście jest XIII wieczna romańska wieża kościoła św. Ducha, jednak najciekawszą rzeczą, wpisaną w 1992 roku na światową listę dziedzictwa UNESCO jest renesansowa i barokowa zabudowa rynku. Kamienice z podcieniami tworzą idealny przykład renesansowej, średniowiecznej zabudowy miejskiej.

Miasto

W Telczu spędziłem popołudnie, noc i poranek wiec miałem okazję obejrzeć miasto o różnych porach. Zacznijmy od tego, ze zabudowa starego miasta robi ogromne wrażenie. Ciągnące się kamienice o różnych kolorach i kształtach tworzą rewelacyjny efekt. Zarówno spacer pomiędzy nimi jak i widok na miasto zza otaczających stare miasto stawów to przerzyćie bardzo ciekawe.

Rynek w Telczu uchodzi za jeden z najdoskonalszych przykładów włoskiego renesansu na północ od Alp. Przy każdej kamienicy można się zatrzymać i podziwiać jej detale i indywidualność. Oprócz kamienic jedną rzeczą, która rzuca się w oczy w Telczu jest spokój. Próżno tu szukać tłumów Azjatów i setek autokarów. W dzień bez problemu możemy pospacerować, a wieczorem miasto pustoszeje. Kilka restauracji jest jeszcze otwarte, ale niewiele osób chodzi po ulicach.

W Telczu widać również ślady społeczności żydowskiej. Tuż obok mojego hotelu na budynkach znajdowały się gwiazdy Dawida. Spotkałem także drogowskazy na cmentarz żydowski, na który niestety nie udało mi się dotrzeć.

Wśród atrakcji Telcza podobno warte uwagi jest także Muzeum Techniki, w którym możemy obejrzeć samochody i motory z różnych okresów. Zdecydowanie warto również zobaczyć zamek (Telč château) i jego wnętrza. Znajduje się tam kilka wystaw o różnorodnej tematyce.

Okolica

Ciekawym i również wartym odwiedzenia miastem jest położony niedaleko Trzebicz. Znajdująca się w nim Bazylika i stara Dzielnica Żydowska również wpisane są na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękna architektura i kawał historii na Was tam czeka. Więcej o mieście przeczytacie w tekście.

Jeżeli lubicie zamki to również w okolicy znajdziecie coś dla siebie. Lipnice nad Sazavou to jeden z największych zamków w Czechach. Poczytacie o nim tutaj.

Warto?

Zdecydowanie warto odwiedzić Telcz. Kamienice na rynku robią niesamowite wrażenie. Problemem Telcza jest wąska oferta infrastruktury dla turystów, ale myślę, że miasto rozwinie się i zachęci większe ilości turystów. Aktualnie mała popularność wśród turystów jest zdecydowanym plusem bo możemy w spokoju zobaczyć piękno miasta.

Chcecie zobaczyć Telcz z powietrza? Kliknijcie w link!

Jeszcze kilka zdjęć na zachętę!

Telcz
Telcz
Telcz
Telcz
Telcz
Telcz
Telcz
Telcz
Telcz