Udostępnij
Czechy z piwa słyną. Oprócz tego, że konsumpcja tego napoju jest u naszych sąsiadów duża to i w produkcji tego trunku osiągają wysokie wyniki. Browarów czyli Pivovarów w Czechach jest dużo, a dzisiaj zapraszam Was do miejsca, które ma ponad 200 lat historii i stale się rozwija zdobywając kolejne nagrody – browar Primator.
Lokalizacja
Browar Primator znajduje się w Nachodzie – tuż przy granicy z Polską. Jadąc z kraju musicie skręcić z drogi w stronę przeciwną niż Stare Miasto i przekroczyć rzekę Metuję. Przy browarze znajduje się parking.
Historia
W kwietniu 1872 roku wmurowano kamień węgielny pod nowy browar. Rok później wyprodukowano w nim pierwsze piwo. W 1935 wprowadzono nazwę Nadchodsky Primator, która z niewielkimi przerwami przetrwała do dzisiaj. Primator w języku czeskim oznacza Burmistrz. Browar Primator w 1951 roku został znacjonalizowany, a w 1993 znowu sprywatyzowany. W 2009 roku browar przeszedł w ręce prywatnego właściciela. W kolejnych latach wprowadzane zostały kolejne zmiany w browarze, a ostatnimi, znaczącymi była zmiana butelek na swoje i etykiet.
Zwiedzanie
Browar Primator oferuje możliwość zwiedzania i degustacji dla wcześniej zapisanych grup (10 osób). Wycieczka po nim trwa około godziny, ale możemy wybrać także opcję z degustacją w specjalnej sali dla gości. Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-17.00 oraz w soboty od 10.00 do 17.00. Sama wycieczka kosztuje 120 koron za osobę (minimum to 10 osób). Zwiedzanie połączone z degustacją to koszt 200 koron za osobę. Oprócz godzinnej wycieczki mamy również godzinę na degustację. Podczas tego czasu mamy możliwość nieograniczonego próbowania piw lanych, butelkowych i oranżad Primator. Możecie zamówić także samą degustację za 150 CZK za 60 min.
Zwiedzanie zaczynamy od zapoznania się z przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie zakładu. Odwiedzamy rozlewnię i magazyny. Wartą podkreślenia informacją jest fakt, że butelki w browarze Primator wyprodukowane są z ekologicznego szkła i są zwrotne. Po umyciu wykorzystywane są one ponownie. Aby ograniczyć ilość związków chemicznych browar zmniejszył ilość barwników w etykietach do jednego koloru.
Następnie udaliśmy się do pomieszczeń z kadziami, gdzie rozmawialiśmy o procesie produkcji piwa. Tam też dowiedzieliśmy się, że piwo powinno być tak smaczne, że jak po solidnej imprezie wychodzisz z lokalu bez ubrania, to masz satysfakcję, że było warto! Kolejnym odwiedzonym miejscem były otwarte kadzie, w których piwo nabierało charakteru.
W całym zakładzie mijaliśmy po drodze różnorodne pamiątki historyczne, a na ścianach regularnie mogliśmy podziwiać wyróżnienia i nagrody, które browar otrzymał.
Piwo!
Czym byłoby zwiedzanie browaru bez degustacji jego produktów? W browarze Primator produkowane jest kilkanaście rodzajów piwa i 5 smaków lemoniady. Podstawowymi rodzajami piwa są Lager, Pszeniczne, EPA i Stout. Trzy z czterech (bez EPA) otrzymały w poprzednich latach tzw. Piwnego Oskara czyli tytuł World Beer Award.
Podczas degustacji mamy możliwość spróbowania wszystkich piw warzonych w browarze Primator. Od najbardziej czeskiego, klasycznego piwa dolnej fermentacji – Lagera przez wspomniane już pszeniczne, EPA, IPA, półciemne, ciemne, piwo bezalkoholowe do, Stouta i Double (aż 24% ekstraktu!). Niektóre z piw dostępne są w Polsce. Nawet w Kielcach spotyka się klasycznego Lasera, pszeniczne, a czasem pojawia się także moja ulubiona 24.
Oranżady Primator to też miła odmiana, bardzo smaczne zwłaszcza schłodzone – moim faworytem jest winogronowa (hrozno).
Warto?
Piwo to nieodłączny element kultury czeskiej i zdecydowanie warto poznać jego historię, ale i współczesność. Browar Primator to miejsce, które warto odwiedzić. Duża ilość nagród i bliskość polskiej granicy sprawiają, że powinniście wpisać to miejsce na listę obiektów do odwiedzenia!