Polska skrywa dla turystów jeszcze wiele sekretów. Czasem wystarczy chcieć i można odkryć wiele ciekawych miejsc! Tym sposobem odwiedziliśmy Chełmo i zespół pałacowy, który się tam znajduje! Pomimo, że nie weszliśmy do środka to zrobił na nas wrażenie!

Lokalizacja

Chełmo to wieś położona w województwie łódzkim w powiecie radomszczańskim. Najbliższym większym miastem jest Przedbórz (11 kilometrów) oraz Radomsko (25 kilometrów). Najłatwiej dojechać do pałacu skręcając w drogę na przeciwko kościoła św. Mikołaja.

Historia zespołu pałacowego

Historia tego miejsca sięga XVI wieku, kiedy to majątek ziemski należał do Zadorów. W kolejnym wieku w miejscu tym powstał prawdopodobnie dwór obronny (dzięki rodzinie Leżeńskich herbu Nałęcz). Kolejnymi właścicielami majątku została rodzina Męcińskich, która dokonała przebudowy założenia. Swój obecny wygląd zawdzięcza kolejnym właścicielom – rodzinie Skórzewskich. Po II Wojnie Światowej pałac był siedzibą PGR-u.

Stan obecny

Zespół pałacowy wraz z parkiem jest w rękach prywatnych, ale podobno można go zwiedzać. Ja trafiłem tam po drodze i nie załatwiałem sobie wstępu.

Pałac zbudowany jest na planie litery H i posiada piwnicę oraz 2 kondygnacje. Ma on wymiary 11 x 19 m. Otaczający budynek park pochodzi z XVII wieku i rośnie w nim wiele gatunków drzew. Na uwagę zasługuje także oficyna z 1840 roku oraz zabudowania gorzelni.

Warto odwiedzić?

Pomimo tego, że nie wchodziłem do środka to miejsce to zrobiło na mnie wrażenie. Wcześniej Chełmo nie istniało w mojej świadomości, a dzięki tej wizycie zapamiętam je na pewno. Myślę, że przy sprzyjającej pogodzie wrócę tam na pewno, aby pospacerować po zabytkowym parku i zobaczyć wnętrza tego pięknego obiektu.

Wśród ciekawych obiektów w okolicy również warto kilka wymienić. Pierwszym z nich jest dwór obronny Bąkowa Góra. Ten pochodzący najprawdopodobniej z XV wieku obiekt pobudza wyobraźnię. Jeżeli natomiast wolicie dworki i pałace to zajrzyjcie w inne miejsce. Dwór w Kobielach Wielkich swoje lata świetności ma już za sobą, ale jeszcze sporo detali się zachowało!