W województwie łódzkim możemy odwiedzić sporą ilość dworów, zamków i pałaców. Dwór obronny Bąkowa Góra nie jest w czołówce atrakcji turystycznych regionu. Kilka słów dla Was o tym miejscu.

Przez wiele osób bywa on nazywany zamkiem Bąkowa Góra, ale większość historyków kwalifikuje go jednak jako dwór obronny.

Lokalizacja

Bąkowa Góra to wieś w województwie łódzkim położona w powiecie piotrkowskim. Najbliższym większym miastem jest Przedbórz oddalony o 6 kilometrów.

Dostępność

Ruiny dworu są własnością prywatną. Informują o tym tabliczki zamieszczone na ogrodzeniu. Jest na nich także informacja o tym, że może zostać pobrana opłata za zwiedzanie. O możliwość zwiedzenia go trzeba zapytać w domu znajdującym się obok parkingu przy ruinach. W moim przypadku nie było żadnego problemu, pan zaprosił do zwiedzania. Nie można wchodzić do srodka, pozostaje nam zwiedzanie z zewnątrz.

Historia

Budowla ta powstała najprawdopodobniej w w XV wieku w miejscu innego, drewnianego założenia. Jej powstanie zawdzięczamy Zbigniewowi Bąkowi herbu Zadora. Po jego śmierci trafił on w ręce biskupa wrocławskiego – Piotra z Bnina, a później w ręce rodziny Małachowskich.

Na przestrzeni lat wielokrotnie dwór zmieniał właścicieli, a w XVIII wieku został opuszczony. W latach 80 XX wieku w obiekcie przeprowadzono badania archeologiczne połączone z pracach konserwacyjnymi.

Stan obecny

Ruiny są w niezłym stanie. Mury wznoszą się na wysokość kilku metrów, a budowla wykonana jest z piaskowca. Tuż obok ruin znajduje się także dwór Małachowskich.

Warto odwiedzić?

Jeżeli jedziecie z daleka to dwór obronny Bąkowa Góra może nie wystarczyć jako cel podróży. Sprawdzi się natomiast znakomicie jak jeden z punktów na trasie zwiedzanie powiatu piotrkowskiego czy też tej części województwa łódzkiego.