O tym miejscu warto wiedzieć z jednego powodu. Już niedługo nie pozostanie po nim ślad. Dwór w Kobielach Wielkich, a właściwie to, co po nim pozostało pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Lokalizacja

Kobiele Wielkie to gmina wiejska w województwie łódzkim. Oddalone są one o 15 kilometrów od Radomska. Opisywany dwór znajduje się w samym centrum, na tyłach Urzędu Gminy Kobiele Wielkie. Jeżeli przyjeżdżacie samochodem, bez problemu zostawicie tam samochód.

Historia

Dwór należał do Kazimierza Tymowskiego, a pochodzi z XIX wieku. Jego budowa dokończona została natomiast dopiero w 1905 roku.

W skład majątku kiedyś wchodził również park, lodownia, stajnia, młyn czy kuźnia. Przed II Wojną Światową dwór przeszedł w ręce Marii Teresy Sobańskiej. Po wojnie został odebrany rodzinie na podstawie dekretu o reformie rolnej. W późniejszym okresie pełnił funkcję ośrodka zdrowia i przedszkola. Obecnie popada w ruinę.

W 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym dwór wrócił w ręce trójki spadkobierców. Mieli oni wtedy w planie go odremontować…

Ciekawostką jest fakt, że w Kobielach Wielkich urodził się polski noblista Władysław Reymont.

Stan obecny

Stan obecny dworu jest bardzo zły. Dach w większość zawalił się do środka. Ściany zewnętrzne jeszcze stoją. Zachowane są na nich resztki detali architektonicznych. Będące dawniej parkiem drzewa nadal rosną, ale nie ma w nich wielkiego ładu. Jeżeli byście nie wiedzieli, że patrzycie na park dworski to jest duża szansa, ze byście nie zauważyli tego faktu.

Park wpisany jest do rejestru zabytków pod nr rej.: 305 z 31.08.1983 i z 14.09.1993.

Warto odwiedzić?

Warto odwiedzić będąc w okolicy. Nie jest to miejsce, które powinno stać się głównym celem naszej wycieczki, ale można je uwzględnić na swojej trasie. Jest duża szansa, że w ciągu kilku lat nie będzie już czego odwiedzać.

Będąc w okolicy zajrzyjcie np. do miejscowości Chełmo i znajdującego się tam zespołu pałacowego.