Udostępnij
Sezon wycieczkowy powoli się rozkręca. Jednym z ciekawych miejsc, które są w zasięgu Kielc jest Wiśniówka. Nie chodzi o czynny kamieniołom, a o stare, nieużywane wyrobisko – Wiśniówka Mała. Można tam dotrzeć samochodem, autobusem, a dla wytrwałych nawet piechotą.
GPS:
50.925460, 20.718872
Miejsce to odwiedziłem zarówno w zimie jak i w lecie. Zdecydowanie bardziej podoba mi się w ciepłym okresie roku. Dojechać tam możemy od dwóch stron (od Kielc lub Masłowa). Jadąc od Kielc trzeba skręcić w Dąbrowie w kierunku Masłowa Drugiego.
Jest kilka powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. Jednym z nich jest otoczenie. W niewielkiej odległości od miasta możemy się porządnie zrelaksować. Wokół roztacza się ciekawa panorama na okolicę. Dla fanów geologii też coś tam znajdziemy. Poszukiwacze skamieniałości niestety muszą obejść się ze smakiem (czasami udaje się tylko znaleźć skamieniałości śladowe – ślady spoczynku i ruchu trylobitów). Poszukiwacze minerałów mogą liczyć na więcej. Na występujących lokalnie piaskowcach kwarcytowych znaleźć można rzadkie i ciekawe minerały takie jak wawelit i waryscyt. Oprócz nich zdarza się tu znaleźć wiele innych, rzadkich okazów (w tym tlenki różnych metali). Często skały błyszczą wieloma kolorami w słońcu (dzięki pokryciu tlenkami).
Wyrobisko jest częściowo zalane. Nie polecam jednak kąpieli w nim. Woda jest bardzo wysoko zmineralizowana. W przeszłości raz przeszedłem bez butów (zanurzony do pół uda). Trochę szczypała skóra potem, ale po zmyciu było ok. Okolica w sezonie obfituje także w grzyby i owoce leśne (maliny, jagody).
Mała Wiśniówka nie jest jedynym kamieniołomem w okolicy. Tuż obok znajduje się również czynny kamieniołom Wiśniówka, na teren którego wstęp jest zabroniony.
Jeżeli jeszcze nie byliście to musicie szybko to nadrobić.
Przy drodze dojazdowej
Minerały na bloku piaskowca kwarcytowego
Północna część wyrobiska
Minerały
Zalane dno kamieniołomu
Panorama okolicy