Podczas wyjazdów niektóre miejsca są celem mojej podróży, a wizytę w nich planuję jeszcze przed opuszczeniem domu. Są jednak i takie, które odkrywam po drodze często przypadkowo!Skansen w Kwiatkówku był tą drugą opcją. Zobaczyłem go z okna samochodu i postanowiłem odwiedzić!

Jadąc do Kolegiaty w Tumie jest wielka szansa, że i Wy to miejsce odkryjecie, bo wyróżnia się pośród okolicznych łąk.

Łęczycka Zagroda Chłopska – jak dojechać?

Miejsce to nazywa się łęczycka Zagroda Chłopska. Skąd pierwszy człon nazwy? Odpowiedź jest bardzo prosta bo skansen od rynku w Łęczycy dzielą niecałe trzy kilometry. Znajduje się on jednak we wsi Kwiatkówek, a jego dokładny adres to Kwiatkówek 26A.

Jadąc od strony drogi numer 703 w stronę Kolegiaty w Tumie, skansen będziecie mijać po prawej stronie. Przy drodze jest kilka miejsc parkingowych, gdzie możecie zostawić swój samochód.

Godziny otwarcia i bilety

Skansen w Kwiatkówku czynny jest od kwietnia do września (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00-18.00, a w październiku od 9.00 do 17.00. W pozostałych miesiącach obiekt jest zamknięty.

Bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 6 zł. Jeżeli planujecie wizytę we wtorek, to miło się zaskoczycie, bo wstęp tego dnia jest darmowy (właściwie teraz już się nie zaskoczycie, bo Wam zdradziłem ten sekret ;)).

Ekspozycja

W skansenie możemy zobaczyć kilkanaście obiektów. Wśród nich chałupy, budynki gospodarcze, wiatrak kozłowy, olejarnię, piec chlebowy, garncarski czy kuźnię. Do większości z nich można wejść lub zajrzeć do środka. Na terenie skansenu znajduje się kilka zielników, gdzie w zależności od pory roku można spotkać różne zioła, kwiaty i warzywa.

Zagroda położona jest nad kanałem Tumskim, a z większości jej terenu widoczna jest w dali kolegiata w Tumie. Podczas mojej wizyty na zlokalizowanym tuż przy wiatraku jeziorku przebywało akurat kilkadziesiąt dzikich kaczek.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że skansen ten jest obiektem zamiejscowym Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a jego otwarcie miało miejsce 13 lipca 2013 roku. Zagroda to jeden z elementów planowanego kompleksu, który ma zostać w przyszłości poszerzony.

Co w okolicy skansenu w Kwiatkówku?

Pierwszym obiektem, który trzeba zobaczyć to Kolegiata w Tumie. W sumie, gdyby nie ona to nie odkrył bym też skansenu! Warto też się wybrać do wspomnianej już Łęczycy, gdzie czeka na Was ciekawy rynek i piękny zamek. Ciekawostką będzie dla Was także położone niedaleko miasto Piątek, które przez wiele lat uchodziło na geometryczne centrum Polski.

Warto?

Skansen w Kwiatkówku to bardzo fajne miejsce. Nie jest duże i przy skansenach takich jak Tokarnia czy Sanok to taka miniaturka, ale położenie wśród łąk, sympatyczna obsługa i ciekawa okolica sprawiają, ze warto tam zajrzeć i dowiedzieć się czegoś o tej stronie regionu.

Zdjęcia ze skansenu