Udostępnij
Są takie miejsca, które pamiętam z wycieczek w podstawówce. Nigdy później ich nie odwiedzałem. Moja wizja tych miejsc i opinia o nich opiera się tylko na zamglonych wspomnieniach. Jak wiemy z czasem wspomnienia te się wypaczają i obrastają innymi, nie zawsze prawdziwymi.
Postanowiłem zweryfikować to co pamiętam ze zwiedzania i odwiedzić Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Kiedyś widywało się je regularnie, ale teraz gdy mamy obwodnicę miasta, do samego centrum wjeżdża się rzadko. Muzeum znajduje się przy Rynku i zajmuje dwie kamienice. Zwiedza się je tylko z przewodnikiem. Wejście grup co pół godziny. Tak na dobrą sprawę nie jest to Muzeum Zegarów, a Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Kolekcja zegarów jest znaczącą jego częścią, ale duże znaczenie mają także oryginalne wnętrza i kolekcja mebli i sprzętów domowych.
Jedna z kamienic jest oryginalną kamienicą rodziny Przypkowskich. Znajdowały się w niej pokoje mieszkalne i gabinet lekarski. Pośród wielu pomieszczeń praktycznie w każdym znajduje się zegar albo kilka. Imponuje tutaj obfita biblioteka, akcesoria lekarskie czy kuchnia. W drugim budynku (który muzeum odkupiło w późniejszym czasie) znajduje się ekspozycja zegarów oraz schody do piwnicy. To właśnie pod ziemią możemy obejrzeć ekspozycję różnorodnych sprzętów gospodarstwa domowego (piecyk do nagrzewania żelazek, bimbrownicę czy miedziane formy do babek). Tam też znajduje się niewielka kolekcja skamieniałości z okolicy (amonity, jeżowce, małże, belemnity, gąbki i inne).
Zegary znajdujące się w kolekcji są ciekawe i pochodzą z różnych stron świata. Ja najchętniej zobaczył bym je w akcji, ale te plenerowe i działające znajdowały się w ogrodzie, który aktualnie przechodzi renowację. Jeżeli chodzi o przedmioty, które mnie osobiście zaciekawiły były to m.in. lodówka z szufladą do wkładania lodu, tablica okulistyczna dostosowana do ludzi nie umiejących czytać, wspomnianie już miedziane formy do ciast o finezyjnych kształtach i oczywiście cała masa książek z różnych okresów i tematyki.
Bilet wstępu kosztuje 12 zł. Moim zdaniem mógłby kosztować kwotę jednocyfrową, ponieważ 12 zł to spor jak na ten rozmiar placówki. Warto jednak dla zegarów i akcesoriów meblowo-domowych chociaż raz odwiedzić. Muzeum to jest utrzymane w „starym stylu muzealnym”. Jedyną salą wyglądającą na nową, ale również nie zawierającą żadnych multimediów jest sala ekspozycyjna zegarów (niebieska z gwiazdozbiorami). Tutaj ciekawy efekt uzyskany został doborem światła.
Będąc w Jędrzejowie nie zapomnijcie także odwiedzić Zespołu Klasztornego Cystersów, o którym pisałem tutaj.