Nawet najmniejsze wsie i miasteczka potrafią skrywać niesamowite historie! Wystarczy jedynie je odkryć. Dubenec to miejscowość w hradeckim kraju, która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, ale…

Lokalizacja

Dubenec, a właściwie Dubenec u Dvora Králové nad Labem to niewielka miejscowość leżąca w kraju hradeckim (region, którego stolicą jest Hradec Kralove). Zamieszkuje ją niecałe 700 osób. Od Dvora Králové n./L. dzieli go 10 km, a od granicy z Polską (Nachod) Dubenec oddalony jest o 30 kilometrów.

Stygmaty

Historię Anny Tomanovej poznałem odwiedzając kościół w Dubencu. Znajduje się tam jej zdjęcie ze stygmatami korony cierniowej na skroniach. Anna Bohuslava Tomanova uznawana jest za jedyną czeską stygmatyczkę. Posiadała podobno także umiejętności uzdrawiające.

Urodziła się w 1907 roku w Pastvinach, a zmarła w 1957 roku w Dubencu. Miała duże problemy z chodzeniem. Miało to najprawdopodobniej związek z uszkodzeniem kręgosłupa podczas pożaru, gdy miała 4 lata). W wieku 13 lat przeszła operację, po której mogła poruszać się o kulach. W tym czasie jednak zachorował jej brat, a Anna ofiarowała się Bogu, aby przejąć jego cierpienia. Jej stan tego samego dnia się pogorszył, nie mogła już sama chodzi, a następnego dnia jej brat wyzdrowiał całkowicie.

Wstąpiła do klasztoru dominikanek. Stygmaty pojawiły się u niej dopiero w 1944 roku w dniu kiedy jej brat odprawił swoją pierwszą msze świętą. Pojawiały się one regularnie najczęściej w pierwsze piątki miesiąca. Często przybywali do niej pielgrzymi z prośbami o uzdrowienie.

W kwietniu 2013 rozpoczął się proces beatyfikacyjny Anny Tomanowej.

Plebania i kościół

Obiektami, które rzucają się w oczy w Dubencu jest kościół (św. Józefa) oraz dawna plebania, w które obecnie znajduje się hotel.

Kościół w tym miejscu stał prawdopodobnie już w 1343 roku, ale obecna budowla powstała w w drugiej połowie XVIII wieku. Obiekt jest własnością gminy i tylko czasem wykorzystywany jest do celów sakralnych. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na rzeźbę ołtarza autorstwa Jiřego Františka Pacáka oraz organy z końca XIX wieku.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się wspomniana już plebania. Pochodzi ona z XVIII wieku. To właśnie na plebanii mieszkała u swojego brata Anna Tomanova. Obecnie znajduje się tam pensjonat ze stylowymi pokojami oraz regionalną kuchnią!

Katastrofa samolotu

17 listopada 1990 roku Czechosłowacja obchodziła pierwszy rok upadku komunizmu. W Pradze gościł w Georege Bush, a w Dubencu stała się rzecz nietypowa.

Należący do Aerofłotu samolot Tu-154 (symbol CCCP-85664) musiał awaryjnie lądować na polu pod Dubencem. Interesujący był ładunek samolotu. Był on w całości wyładowany papierosami marki Winston (18 ton). Załoga samolotu liczyła 6 osób, a jego lot według planu miał odbyć się na trasie Bazylea-Moskwa.

Po minięciu Pragi na wysokości przelotowej przekraczającej 10 kilometrów w kabinie pojawił się dym. Próby ugaszenia pożaru nie udały się z powodu gęstego dymu. Samolot kontynuował opadanie. Kilka minut po odkryciu pożaru załoga wiedziała, ze nie da rady dotrzeć do Pragi na lotnisko. Piloci podjęli decyzję o ręcznym wylądowaniu. Podczas lądowania samolot rozpadł się na kilka części, a ładunek rozsypał się po okolicznych polach. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej było zwarcie w kuchence pokładowej oraz nieodpowiednie rozmieszczenie ładunku.

To jednak nie koniec historii. Podczas wydarzenia wszyscy z załogi samolotu przeżyli, a mieszkańcy okolicznych wiosek przybyli na miejsce mieli prawdziwe zbiory papierosów. Zobaczcie sami na filmie!

Co w okolicy?

W okolicy zdecydowanie warto odwiedzić Hospital Kuks, który jest miejscem rewelacyjnym, a poczytacie o nim więcej w tekście. Będąc w okolicy warto zajrzeć do Safari Parku (jeżeli lubicie takie rozrywki) i do miasta Jicin, z którego pochodzi znany wszystkim Rumcajs.

Warto?

Dubenec jest ciekawym przystankiem na trasie do zwiedzenia, a znając te historie na pewno inaczej spojrzycie na to miejsce. Jeżeli w tej okolicy wypadnie Wam nocleg na trasie do zatrzymajcie się odpocznijcie i pospacerujcie! (Winstonków już niema ;))