Zdarzają się miejscowości, które mijamy niezauważone, lecz nie w tym wypadku. Jadąc z Kielc trasą w kierunku Lublina, trudno po 40 kilometrach nie zauważyć Łagowa. Busy i autobusy przywożą nas na rynek miasteczka, gdzie rozpoczynamy naszą wędrówkę.

Historyczne wzmianki o Łagowie pojawiają się już w XI wieku. W samym Łagowie na uwagę zasługuje kościół parafialny z XV wieku, znajdujący się w północnej części rynku. Pierwszym wartym odwiedzenia obiektem poza centrum, jest Jaskinia Zbójecka, położona w Wąwozie Dule.

Po około 20 minutach marszu od rynku, znajdujemy się w zupełnie innej scenerii. Drogę asfaltową zastępuje polna, domy ustępują miejsca drzewom i krzewom, a w koło pojawiają się łąki i pola. Przez Wąwóz Dule prowadzi ścieżka turystyczna. Z tablic możemy dowiedzieć się wiele o znajdujących się tam obiektach. Jaskinia Zbójecka, leżąca we wschodniej ścianie wąwozu spogląda swym wejściem na turystów z góry. Mając latarkę, można wejść w początkową część otworu, natomiast dalsza eksploracja wymaga chociażby specjalnego ubioru. Niestety, z powodu dostępności jaskini jest ona miejscem częstych spotkań i „imprez”, po których w środku i przed tym ciekawym miejscem można znaleźć różne skarby.

Zobaczywszy Wąwóz Dule polecam wycieczkę na tereny położone na południe od Łagowa. Wąwóz Prągowiec k.Barda zachwyca swoim położeniem, a dla uważnych poszukiwaczy oferuje ciekawe skamieniałości z okresu syluru. Okolice wąwozu niewiele ustępują mu urokiem. Za każdym razem odwiedzając go możemy odkrywać na nowo okoliczne lasy, pola, łąki. Wąwóz jest tak interesującym miejscem, że nawet wychodzące od czasu do czasu z podziemi śmieci nie burzą jego uroku. W okolicy Łagowa znajduje się ponadto Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy oraz Świętokrzyski Park Narodowy z widocznym z wielu miejsc klasztorem na Świętym Krzyżu.

Kiedy następnym razem pojawi się u Was pytanie, gdzie pojechać na krótką wycieczkę „regionalną”, to odpowiedź powinna być prostsza. Dość regularne busy i dobra baza noclegowa tylko nam to ułatwi.

Tekst pierwotnie ukazał się w informatorze wici.info

łagów