Ostatni rok obfituje w nowe lokale gastronomiczne. Tym razem byłem na otwarciu lokalu „Renament gastrobar” przy ul. Leonarda. Miejsce, które od dłuższego czasu znacie z facebook`a jako „Nowy lokal w Kielcach” powstawało na naszych oczach, a część kwestii właściciele pozostawili głosowaniu internautów. Poniedziałkowe otwarcie było swoistym eksperymentem, ponieważ właściciele nie podali cen proponowanych dań. Goście mieli po zjedzeniu sami określić, jaka cena będzie odpowiednia. Zobaczymy, jakie ceny będą po otwarciu. Smaki są ciekawe i na wysokim poziomie ale ławo nie będzie, bo jednak ludzie nie przyzwyczajeni, że nie ma ogromnego talerza zapychających frytek albo innych dodatków.

renament
renament

Menu zawiera niewiele pozycji lecz ich różnorodność jest ciekawa. Czas oczekiwania na jedzonko umilała cytrynówka z kawową nutą. Dania są raczej przystawkami. Porcje nie są wielkie ale bardzo smaczne.

renament

Zupa limonkowa z krewetkami – pomimo swojego małego wyglądu było jej ponad 250 ml. W smaku dominowało mleko kokosowe i kwaśność. W środku pływała spora krewetka i kawałki (chyba) trawy cytrynowej. Ja bym dodał do niej nutkę ostrości ale w tej formie też jest bardzo smaczna.

renament

Focaccia z 4 sosami – od jakiegoś czasu na facebook`u mieliśmy możliwość popatrzenia na nie. Pieczywo jest smaczne i świeże ( z tego, co wiemy pieczona w pobliskiej piekarni). Dopełnieniem (często wychodzącym na pierwszy plan) są rewelacyjne sosy (oliwa, ajwar, sos czosnkowy i pasta z tuńczyka). Szkoda, że foccacia szybko się skończyła i nie było czym wyczyścić sosów. Właściciele obiecali, że na stołach będzie gościć grissini, lecz zaleciliśmy także dodatkowe pieczywo 🙂

renament

Sałatka z arbuzem i kozim serem – różne rodzaje sałaty, czerwona cebula, pomidory, arbuz i ser kozi (typu feta). Połączenie smaków ciekawe i mi pasuje.

renament

Penne z ajwarem, miętą i jogurtem – nie było gorące. Jogurt był dobrej jakości – gęsty i kremowy. Mięta była tylko lekko wyczuwalna. Pojawiała się także nuta cytrynowa ze skórki, którą danie było posypane. Ajwar z jogurtem pasuje i ja jestem zadowolony.

renament

Taki bonus 🙂