Dolni Morava to jeden z czeskich kurortów górskich, który zaprasza gości i poszerza swoją ofertę, aby być atrakcyjnym miejscem wypoczynku o każdej porze roku! Regularnie powstają tam nowe atrakcje, które ściągają do regionu turystów z kraju i zza granicy.

Lokalizacja i dojazd

Górski resort Dolni Morava położony jest niedaleko polskiej granicy. Dużym miastem po polskiej stronie, które na pewno zobrazuje Wam położenie jest Bystrzyca Kłodzka. Położona jest ono niecałe 40 kilometrów od resortu Dolni Morava.

Jeżeli jedziecie samochodem to Parking U Slona, U Terezky, U Vendy, pod chatą Na Rozcestí, Na Točně, U Točny oraz pozostałe parkingi w okolicy Hotelu Wellness  Vista i pod hotelem Sněžník są darmowe. Inne parkingi są płatne. Jadąc komunikacją publiczną najlepiej wysiąść na przystanku Dolní Morava – konečná.

Dolni Morava – atrakcje zimowe

Dolni Morava kojarzy mi się z wiosną i latem, bo właśnie w takich porach roku byłem w tych okolicach. Jest to jednak miejsce, które jest bardzo popularne zimą. Nie jeżdzę na nartach więc nie znam dobrze tej sfery, ale ilość wyciągów i kolejek według wielu jest bardzo zadowalająca.

Dolni Morava – atrakcje letnie

Górski resort Dolni Morava inwestuje coraz więcej, aby utrzymać zainteresowanie turystów o każdej porze roku. Zaczęli od zimy, o której chwilę temu napisałem, ale to właśnie reszta roku była nie lada wyzwaniem. Dzisiaj Dolni Morava ma sporo do zaoferowania rodzinom z dziećmi, rowerzystom, turystom pieszym i fanom.

Ścieżka w Chmurach

Charakterystycznym i widocznym z daleka elementem jest Ścieżka w Chmurach. Jest to budowla, której typ możecie znać z innych podobnych obiektów. Czasem nazywają się ścieżkami w koronach drzew, czasem w chmurach. Są to metalowo-drewniane konstrukcje, które łączy kilka elementów. Pierwszym z nich jest wysokość. To ona wyróżnia te obiekty. Ścieżka w chmurach Dolni Morava wznosi się na wysokość 55 metrów. Widoki z góry są niesamowite. Możecie obejrzeć położony obok Sky Bridge, ale także pasma górskie w okolicy.

Kolejnym elementem, który łączy obiekty tego typu jest wykorzystanie w konstrukcji stali i drewna. Wchodząc na górę ścieżki w chmurach idziemy po pochyłym „chodniku”, po którym można nawet jechać na wózku. Podejście nie jest męczące, a widoki wynagradzają. Na samym szczycie znajdziecie rozpiętą siatkę, na której możecie stanąć, nie mają pod sobą nic więcej – osoby z lękiem wysokości mogą próbować pokonać swój strach.

Droga powrotna prowadzi tą samą trasą co ta pod górę. Jeżeli macie jednak ochotę to za niewielką opłata możecie zjechać metalową rurą na dół. Tutaj nie próbowałem, ale miałem okazję na inne ścieżce – prędkość konkretna. Wchodząc na górę po drodze czekają na nas różne tablice informacyjne i edukacyjne więc wejście nie jest nudne.

Wśród innych ścieżek, które miałem okazję odwiedzić zajrzyjcie do innych tekstów – Ścieżka w Karkonoszach i Stezka Valaska.

Skybridge 721

Jedną z najnowszych atrakcji w resorcie Dolni Morava jest Sky Bridge 721. Ta otwarta 13 maja 2022 roku konstrukcja jest najdłuższym mostem wiszącym dla pieszych na świecie! Jak sama nazwa wskazuje ma on 721 metrów długości, a wysokość w najwyższym miejscu zbliża się do 100 metrów. Wejście na most znajduje się na szczycie, tuż obok stacji kolejki linowej i wejścia na ścieżkę w obłokach.

Moest jest jednokierunkowy i niedostępny dla osób na wózkach inwalidzkich jak i dziecięcych. Droga powrotna do punktu wejścia na most prowadzi szlakiem, na którym czekają na nas różne tablice oraz mobilna gra (aplikacja do pobrania). Całość trasy powrotnej to niecałe dwa kilometry, ale po drodze mamy możliwość podziwiania samego mostu, ścieżki w obłokach jak i niesamowitej panoramy okolicy.

Więcej o moście w artykule – Sky Bridge 721 – najdłuższy wiszący, pieszy most na świecie.

Park mamuciątek

U podnóży wzniesienia, na którym znajduje się wspomniany przed chwilą most i ścieżka w obłokach znajduje się Park mamuciątek. To interaktywne miejsce zabawy dla najmłodszych, gdzie mogą pobawić się i poeksperymentować. Wśród różnorodnych stanowisk dzieci mogą pobawić się wodą, a jak wiemy jest to coś, co misie lubią najbardziej. W parku znajduje się także ogromna figura mamuta (największa w tej części Europy), do której można wejść i skorzystać ze znajdujących się w środku stanowisk i atrakcji.

Bobsleje – Mamucia Kolejka Górska

Bobowa draba to inaczej kolejka górska lub jak kto woli bobslejowa. Odkryłem tą atrakcję kilka lat temu i nadal uważam, że zjazdy takimi pojazdami dają ogromną ilość satysfakcji. Nasz pojazd przyczepiony jest do metalowej szyny, a to z jaką prędkością jedziemy zależy tylko od nas. W tym przypadku maksymalna prędkość to około 50 kilometrów na godzinę. Trasa ma długość 3 kilometrów, a przewyższenie to 364 metry.

Pierwszy przejazd odbędziecie raczej zachowawczo rozpędzając się na dłuższych prostych, ale gwarantuję Wam, że podczas kolejnych przejazdów coraz rzadziej będziecie używać hamulca. Mamucia Kolejka Górska jest najdłuższą kolejką w Czechach i drugą pod względem długości w Europie. Na trasie w dół przez chwilę jedziemy podziemnym tunelem, a na torze czeka nas w pewnym momencie zakręt 360 stopni (siła odśrodkowa jest odczuwalna ;)).

Kolejka linowa

Kolejki linowe (krzesełkowe) dla mnie nie są atrakcją samą w sobie, a. raczej środkiem transportu, ale myślę, że można też je traktować jako element turystyczny. Bywają różne – krótkie, długie, podwójne czy poczwórne. Kolejka prowadząca na górę (pod wejście na ścieżkę w chmurach i Sky Bridge 721) ma krzesełka dla 4 osób i oprócz turystów pieszych transportuje na górę także rowery, a w zimie narciarzy, którzy korzystają ze stoków.

Różnica wysokości wynosi ponad 369 metrów, a podróż na górę trwa kilka minut. Godziny otwarcia kolejki są różne w zależności od sezonu, a aktualne najlepiej sprawdzić na stronie.

Widoki!

Zarówno w dolinie, jak i po wjechaniu/wejściu na szczyt widoki są niesamowite. Piękne lasy, góry i wyłaniające się dolin miasteczka sprawiają, ze dla samych widoków warto tu przyjechać! Zarówno ze ścieki w chmurach jak i Sky Bridge 721 widoki są niesamowite, ale wystarczy wjechać kolejką (lub wejść) na szczy i na pewno nie będziecie zawiedzeni. Niedaleko wejścia do ww. atrakcji czekają też na was bar i restauracja – piwo czy kofola z takim widokiem smakuje jeszcze lepiej!

Zjazdy rowerowe

Na stoku góry stworzony został także Trail Park. Dla rowerzystów przygotowano 4 trasy zjazdów o różnym stopniu trudności. Do dyspozycji mamy Mlynsky Trail (trasa łatwa – 8 km), Flow Trail (średniozaawansowana – 7 km), Leśny Trail (zaawansowana – 5,2 km) i Mamuci Trail (bardzo trudna – 3,2 km). Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów, a po zjeździe na górę możecie wjechać za pomocą kolejki, która ma również miejsca na rowery.

Warto przyjechać?

Dolni Morava to resort Górski potencjałem. Stale się rozwija oferując atrakcje dla różnych profili odbiorców o każdej porze roku. Poszerzana ciagle oferta noclegowa, parkingowa i usługowa sprawiają, że turyście chętnie odwiedzają to miejsce, a bliskość polskiej granicy i sława, którą okrył się Sky Bridge 721 sprawia, że turyści z Polski chętnie miejsce to odwiedzają.

Ja miałem okazję być w nim dwa razy i oba pobyty były udane. Jeden był wiosenny, a drugi letni, ale planuję również zajrzeć w zimie bo okolica musi wyglądać niesamowicie!

Górski resort Dolni Morava to także ciekawa, górska okolica! 🙂 Będąc na miejscu możecie powędrować górskimi szczytami, odwiedzić Muzeum Rzemiosła w Letohradzie czy też położone niedaleko Kraliki (znane miejsce pielgrzymkowe, Muzeum Celnictwa, Muzeum Wojskowe czy Muzeum Internowania).

Bilety na atrakcje w resorcie Dolni Morava najlepiej kupić online – strona w języku polskim.