Udostępnij
Ostrava jest przez wielu tyrtsów omijana. Nie jest to miasto z potencjałem turystycznym na poziomie Pragi, ale z roku na rok zmienia się i oferuje coraz ciekawsze atrakcje dla przybywających turystów. Największą z nich jest kompleksDolní Vítkovice, gdzie możemy na żywo obserwować metamorfozę przemysłowego giganta w turystyczną ciekawostkę.
Lokalizacja
Dolní Vítkovice to część Ostravy o bardzo bogatej historii przemysłowej. W sporej części miasta spotkacie drogowskazy kierujące do tego miejsca. Sama Ostrava to jedno z dużych, czeskich miast, położonych blisko polskiej granicy. Od przejścia dawnego przejścia granicznego w Chałupkach oddalona jest o niecałe 20 kilometrów.
Jeżeli wybieracie się samochodem to bez problemu znajdziecie tam miejsce do zaparkowania.
Historia zakładu
Dolní Vítkovice to wyjątkowe miejsce z racji faktu, że na terenie jednego zakładu znajdowała się kopalnia, koksownia i huta. W wielu zakładach tego typu węgiel wydobywano gdzie indziej. Historia tego miejsca sięga 1828 roku kiedy została tam założona huta żelaza nazywana Hutą Rudolfa. Głównymi aspektami, które wpłynęły na lokalizację zakładu była dostępność węgla, rzeka oraz znajdująca się niedaleko (we Frydlancie) stalownia. Pierwsze wzmianki o wsi Vitkovice są jednak dużo starsze bo pochodzą z 1357 roku.
Trzy lata po powstaniu zakład został przejęty przez Salomona Rothschilda., a podczas II Wojny Światowej wszedł w skład zakładów Hermann-Goering-Werke. Ostatni spust surówki nastąpił w 1998 roku. Podobno przez wszystkie lata działania w zakładzie wyprodukowano ponad 90 milionów ton surówki!
Fakt, że na terenie zakładu w czasach świetności pracowało 40 000! osób zrobił na mnie ogromne wrażenie i wyobraźnia podcza zwiedzania zaczęła mocniej pracować.
Dolní Vítkovice – zwiedzanie
Do dyspozycji gości oddane jest sześć propozycji zwiedzania (tras):
- Wielki piec wraz z wizytą w Bolt Tower (długość wycieczki – 100 min., w programie zwiedzanie pieca, wjazd na górę, zwiedzanie DOV)
- Wielki Piec (długość wycieczki – 100 min., wycieczka z przewodnikiem skoncentrowana na produkcji surówki i historii Dolnych Vítkovic)
- Trasa węglowa (na powierzchni) (długość wycieczki – 100 min., w programie zrekonstruowane budynki, szyb górniczy, historia wydobycia węgla i koksownictwa)
- Trasa połączona (wielki piec, Bolt Tower + trasa węglowa) (długość trasy – 200 min.)
- Projekt DOV (długość trasy – 100 min., w programie zapoznanie z transformacją kompleksu DOV w multifunkcyjnej auli GONG oraz poczęstunek)
- Krótka trasa – obejmuje wizytę w Bolt Tower, bilet kosztuje 200 CZK (100 mamy do wydania w Bolt Cafe na górze)
Aktualne ceny biletów na poszczególne trasy znajdziecie na stronie www.dolnivitkovice.cz.
Bolt Tower
Na szczycie Wielkiego Pieca nr 1 powstała interesująca konstrukcja, której autorem koncepcji był Josef Pleskot. Wznosi się ona 25 metrów nad wielkim piecem, co wraz z wielkim piecem daje ponad 80 metrów wysokości.
Na górę mozecie dostać się schodami lub windą, a na szczycie czeka na Was taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na cały kompleks, ale i na Ostravę i okolicę. Przy dobrej pogodzie ukaże Wam się piękna panorama Beskidów. Jeżeli macie lęk wysokości to możecie odczuć delikatny dyskomfort, ponieważ wędrować będziecie po metalowych kładkach, pod którymi nie ma nic.
W wieży znajduje się kawiarnia, w której możecie napić się kawy czy zjeść ciasto.
Skąd jednak wzięła się nazwa wieży? Budowlę „ochrzcił” Usain Bolt, który często przyjeżdżał do Ostravy na zawody lekkoatletyczne. Autorzy zastosowali także grę słowną (Bolt Tower – Wieża Śruba). Na szczycie wieży znajduje się podpis tego znanego biegacza.
Wieża czynna jest od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 22.00.
Mały i Wielki Świat Techniki
W kompleksie Dolní Vítkovice znajdą dla siebie fani wszelkiego rodzaju centrów nauki. Znajdują się tam Mały i Wielki Świat Techniki.
Pierwszy z nich znajduje się w dawnej hali VI Centrali Energetycznej. Budowa tej hali zakończona została w 1938, a jej wyposażenie zostało pozostawione na miejscu, a ekspozycja wkomponowana w oryginalne wnętrza pośród maszyn. Interaktywna wystawa w Małym Świecie techniki poświęcona jest wynalazkom techniki jej rozwojowi na przestrzeni lat.
Wielki Świat Techniki znajduje się w nowo wybudowanym specjalnie na te potzreby obiekcie. Przez ogromne okna możemy zwiedzając ekspozycję podziwiać dawne obiekty przemysłowe na zewnątrz. Wielki Świat Techniki został otwarty w 2014 roku i obecnie odwiedza go ponad pół miliona gosci rocznie. Ekspozycja podzielona jest na cztery części:
- Świat dzieci
- Świat nauki i odkryć
- Świat cywilizacji
- Świat natury
Wiele osób porównuje Wielki Świat Techniki do Centrum Nauki Kopernik. Idea obu miejsc jest podobna. Słyszałem, także żart, że tej to bardzo podobne miejsce do Kopernika tyle, że bez takich kolejek jak w Warszawie. Wielki Świat Techniki to ponad 14 tysięcy metrow kwadratowych ekspozycji i dwa tysiące metrów kwadratowych dachowego ogrodu. Na zwiedzanie całości zarezerwujcie conajmniej 4 godziny.
Mały oraz Wielki Świat Techniki otwarte są codziennie od 10.00 do 18.00. Ceny biletów różnią się w zależności od ilości miejsc, które chcemy odwiedzić (można je kupić online):
Dorośli | Bilet ulgowy | Bile rodzinny (2+2/3) | Bilet rodzinny (2+1) | |
Mały Świat Techniki | 260 CZK | 200 CZK | 730 CZK | 520 CZK |
Wielki Świat Techniki | 150 CZK | 110 CZK | 410 CZK | 290 CZK |
Bilet łączony do obu | 330 CZK | 250 CZK | 890 CZK | 630 CZK |
Cokafe
W komopleksie Dolne Witkowice pojawia się coraz więcej obiektów kulturalnych i kulinarnych. Podczas mojej wizyty miałem okazję rozpocząć dzień od pysznej kawy w Cokafe. Jest to ostravska sieć kawiarni, które same palą serwowaną kawę. Miałem okazję wziąć udział w cupingu (degustacji kawy), podczas którego mozna było poczuć ogromną wiedzę i pasję do kawy osoby prowadzącej.
W Cokafe oprócz wypicia kawy możecie zjeść także pyszne śniadanie oraz zakupić świeżo palone ziarna do wypicia w domowym zaciszu. Pomimo wizyty o wczesnej godzinie, (okolice 9) w lokalu było sporo gości co może dawać jasny sygnał o popularności marki.
Ostrava
Mam wrażenie, że Ostrava jest miastem pomijanym jeżeli chodzi o turystykę w Republice Czeskiej. Na szczęście dzięki kompleksowiDolní Vítkovice się to zmienia. Warto jednak zajrzeć także do centrum miasta i pospacerować wśród pięknych kamienic lub zajrzeć na przepływającą przez miasto rzeka Ostrawica, która dzieli je na część morawską i śląską.
Spacerując po centrum Ostravy warto obejrzeć znajdujace się tam kościoły, odpocząć na Placu masaryka czy w którymś z parków. Pomimo tego, że miasto na pewno ustępuje pod wględem turystycznym Pradze Ołomuńcowi czy Brnie, ale ma swój urok i jeżeli lubicie odkrywać coś nowego to na pewno znajdziecie „to coś”.
Ostrava to także sporo ciekawych restauracji z kuchniami całego świata.
Colours of Ostrava
Na terenie Dolnych Witkowic odbywa się jedna z najbardziej znanych ostravskich imprez – Festiwal Colours of Ostrava. To wielogatunkowe wydarzenie muzyczne organizowane od 2002 roku. Dolni Vitkovice goszczą wydarzenie od 2021 roku. Podczas festiwalu koncerty odbywają się na ponad 20 scenach wewnętrznych i zewnętrznych, a sceneria poprzemysłowej strefy buduje niezły nastrój. Wśród gwiazd, które występowały w poprzednich latach na wydarzeniu znalazły się m.in. Florence + The Machine, The Cure, Jamiroquai, Norah Jones czy Alanis Morisette. Podczas każdej edycji występują także zespoły z Polski.
Dolní Vítkovice – warto odwiedzić?
Zdecydowanie tak! Warto poznać historię tego miejsca i wyobrazić sobie ogrom ludzie, którzy w tym miejscu pracowali. Bardzo fajnie, że miasto stara się przekształcić teren w coś atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów. Jeżeli wybieracie się z dziećmi to bez problemu możecie spędzić tam cały dzień na poznawaniu sekretów kompleksuDolní Vítkovice. Oczywiście spacer po centrum Ostravy zalecany przed powrotem do Polski! :)
Na miejscu znajdziecie sporo oznaczeń i materiałów w języku polskim, a jak dobrze traficie to mozecie nawet po polsku porozmawiać z obsługą – w końcu Ostrava leży rzut beretem od polskiej granicy! :)