Udostępnij
Kielce nie są wielkim miastem. Czasem jednak dojechanie autobusem w niektóre miejsca oszczędza czas i nasze nogi. Co można zobaczyć podróżując poszczególnymi liniami naszego miasta? Przyjrzyjmy się wszystkim numerom linii pod katem ciekawych obiektów znajdujących się w okolicy przejazdu autobusu.
Zapraszam Was na zaktualizowaną wersję tekstu, który powstał w 2014. W tym czasie pojawiły się nowe linie i atrakcje.
1 – (Klecka – Dobromyśl)
Jadąc od strony Bukówki warto odwiedzić Telegraf – najwyższy punkt w naszym mieście. Jadąc dalej w stronę centrum Jeden z przystanków znajduje się również przy rezerwacie Wietrznia. Po ominięciu centrum autobusem tym dojechać możemy także w okolice rezerwatu Karczówka. Następnym ciekawym miejscem jest Białogon z drewnianym kościołem, fabryką pomp, starym cmentarzem i Domem Harcerza (ze ścianką wspinaczkową). Dobromyśl natomiast jest dobrym miejscem na spacery i grzybobrania.
2 – (Posłowice – Kolberga)
Na trasie tego autobusu najciekawszym miejscem jest rezerwat Kadzielnia. Jeżeli szukacie miejsca na spacer to autobusem tym dojechać możecie w okolice ul. Ściegiennego, a stamtąd do Parku Kultury i Wypoczynku.
3 – (Os. Ślichowice – Daleszycka GEOPARK)
Już przy początkowym/końcowym przystanku znajduje się rezerwat geologiczny Ślichowice. Warto go odwiedzić by zobaczyć unikalne na skalę europejską formy tektoniczne. Niedaleko trasy autobusu znajdują się również Targi Kielce. Po przejechaniu przez centrum miasta autobus dowiezie nas również do rezerwatu Wietrznia oraz znajdującego się tuż przy nim Centrum Geoedukacji.
4 – (Zagnańska Areszt – al. Na Stadion)
Linia ta zaczyna się i kończy w miejscach idealnych na weekendowy odpoczynek lub grzybobranie. Z jednej strony Piaski gdzie lasem możemy przejść do Zagnańska, a z drugiej Stadion i tereny zielone wokół. To właśnie przy al. Na Stadion zaczynają się tereny zielone wyposażone m.in. w boiska, plenerowe siłownie, park linowy i stok narciarski. Autobus z numerem 4 przejeżdża także obok kieleckiego cmentarza żydowskiego.
5 – (Szybowcowa – Kolberga)
Linia ta przejeżdża przez centrum naszego miasta. Udając się na końcowy przystanek przy ul. Szybowcowej już tylko rzut beretem dzieli nas od lasów w Dąbrowie.
6 – (Żelaznogórska – Pietraszki)
Jadąc autobusem linii numer 6 warto wysiąść na końcowym przystanku Pietraszki. Jest to miejsce idealne na spacer i grzyby. Na trasie znajduje się również dzielnica Białogon (ciekawy kościół i cmentarz oraz ścianka wspinaczkowa w Domu Harcerza). Jeżeli macie ochotę na dłuższy spacer to z końcowego przystanku przy ul. Żelaznogórskiej możemy się udać do nieczynnego kamieniołomu Mogiłki.
7 – (Zagnańsk szkoła – Kaczmarka)
Trasa ta obfituje w ciekawe miejsca. Jadąc w kierunku Zagnańska możemy wysiąść w Wiśniówce i udać się obejrzeć kamieniołomy. Oprócz Wiśniówki Małej pozostałe są czynne i wchodzenie na ich teren bywa niebezpieczne. Jadąc dalej w tym samym kierunku warto odwiedzić rezerwat Barcza (opisywany tutaj) oraz Zachełmie (tekst). W samym Zagnańsku możemy urządzić spacer do Kaniowa (zalew) lub odwiedzić Dąb Bartek.
8 – (Mójcza – Os. Ślichowice)
Jadąc autobusem linii numer 8 warto wybrać się na przystanek Ślichowice, gdzie znajduje się rezerwat o tej samej nazwie. Na trasie także znajduje się budowany dopiero ogród botaniczny oraz droga prowadząca na Karczówkę. Po przeciwnej stronie trasy wysiadając na Zagórzu polecam spacer do Mójczy gdzie znajduje się odsłonięcie skał ordowiku oraz zalew na rzece Lubrzance.
9 – (Ćmińsk – Szajnowicza-Iwanowa)
Na trasie, na początku warto zobaczyć kamieniołom Mogiłki, który znajduje się niedaleko obwodnicy Kielc. Jadąc dalej zwróćcie uwagę na rezerwat Ciosowa (więcej tutaj). Minąwszy Tor Samochodowy Kielce autobus kończy trasę w Ćmińsku skąd już tylko rzut beretem do Bobrzy i zakładu wielkopiecowego.
10 – (Ciekoty Zalew – Szajnowicza-Iwanowa)
Oprócz przejazdu przez centrum miasta linia ta prowadzi nas na wschód od Kielc. Można się nią udać nad zalew w Cedzynie (jeden z największych w okolicy miasta) oraz do Leszczyn. Są one dobrym punktem wypadowym do wędrówek po okolicy. Lasy wokół Cedzyny obfitują w grzyby i leśne owoce.
11 – (Daleszyce rynek – Kaczmarka)
Linia ta jest jest jedną z dłuższych w naszym mieście. Na krótsze wycieczki łączy ona rezerwat Kadzielnia i Wietrznia. Na dłuższe wyjazdy możemy nią dojechać aż do Daleszyc. Po drodze odwiedzić możemy spory kompleks leśny oraz piaskownię. Same Daleszyce posiadają odnowione centrum i są dobrą bazą wypadową do wędrówek po Cisowsko-Orłowińskim Parku Krajobrazowym.
12 – (Barcza pętla – Kaczmarka)
Autobus numer 12 jest ciekawą propozycją na wędrówkę poza miastem. Fanów geologii dowiezie on do rezerwatu Barcza (więcej tutaj) oraz nieczynnego kamieniołomu Wiśniówka Mała (o nim tutaj). Jeżeli macie ochotę poleżeć na trawie i popatrzeć na spadochroniarzy to ciekawym punktem będzie również Masłów ze swoim sportowym lotniskiem (w sezonie letnim spadochroniarze skaczą praktycznie co weekend).
13 – (Świętokrzyska UJK – Ołowiana)
Na tej trasie interesujące punkty znajdują się po przeciwnym stronach trasy. Z jednej strony jest osiedle Podkarczówka skąd możemy się wybrać do rezerwatu Karczówka lub na Brusznię lub Grabinę. Z drugiej strony, w okolicy ul. Żniwnej warto odwiedzić Bazę Zbożową i jej artystyczne wydarzenia.
14 – (Niestachów pętla – Kaczmarka)
Autobusem tej linii dojechać możemy nad zalew w Cedzynie oraz do Niestachowa. W zimie jest to miejsce dobre dla narciarzy, a w lato okoliczne lasy obfitują w grzyby i inne dobro.
15 – (Os. Sieje – Os. Ślichowice)
Na trasie tego autobusu odwiedzić warto na początku rezerwat Ślichowice. Po drugiej stronie trasy otwiera się przed nami kompleks leśny, ciągnący się do Zagnańska. Po krótkiej wędrówce możemy się także udać do rezerwatu Sufraganiec.
17 – (Gruchawka – Kaczmarka)
Oprócz centrum miasta na trasie ciekawe miejsca znajdują się przy jej końcu. Jadąc prawie do końca odwiedzić możecie rezerwat Sufraganiec lub nieczynny kamieniołom Mogiłki (z ciekawymi formami tektonicznymi i mineralizacją).
18 – (Micigózd – Kaczmarka)
Z początków trasy autobusu oglądać można panoramę Karczówki i Grabiny. Kolejnym ciekawym miejscem są Górki Szczukowskie gdzie zobaczyć można kamieniołom wapienia. Dalej możemy się udać do Piekoszowa z jego charakterystycznym kościołem lub zatrzymać się w Podzamczu Piekoszowskim i odwiedzić pałac – bardzo zbliżony wyglądem do tego kieleckiego.
19 – (Bolechowice – Zagórska)
Autobus tej linii w mieście zawiezie nad do rezerwatu Kadzielnia. Później możemy zatrzymać przy Bruszni lub Białogonie. Zatrzymując się w Słowiku mamy możliwość wyruszenia na wędrówkę po okolicznych górach. Możemy udać się na Patrol, a stamtąd dalej do Chęcin lub w na wschód i przez Pierścienicę wrócić do Kielc. Dla spragnionych kąpieli to właśnie autobusem numer 19 najlepiej dojechać na basen Perła.
21 – (Zagórze – Kolberga)
Autobus ten omija lekko centrum miasta. Jego trasa początkowa wiedzie przez tereny poprzemysłowe. Będąc na al. IX Wieków Kielc zobaczyć możemy ślady kultury żydowskiej w Kielcach. Wysiadając na przystanku końcowym udać się możemy do Mójczy (odsłonięcie geologiczne i zalew na Lubrzance).
23 – (Zagnańska Areszt – Os. Ślichowice)
Linia ta omija centrum miasta. Na początku znajduje się rezerwat skalny Ślichowice. Jadąc dalej mijamy „przemysłowe” tereny Kielc. Autobus ten dowiezie nas nad Zalew Kielecki lub dalej na „Piaski” gdzie wędrując lasem możemy dotrzeć nawet do Zagnańska.
24 – (Brynica szkoła – Żytnia)
Z autobusu linii numer 24 obejrzeć możemy panoramę klasztoru na Karczówce. Jadąc dalej w kierunku Brynicy mijamy Górki Szczukowskie (z kamieniołomem przy drodze). Jeżeli wysiądziemy kilka przystanków wcześniej niż przystanek końcowy możemy udać się na krótki spacer i odwiedzić Pałac w Podzamczu Piekoszowskim.
25 – (Targi Kielce – Bukówka)
Autobus ten łączy Ośrodek targowy z miastem. To właśnie Targi Kielce są jednym z przystanków końcowych. Na trasie warto odwiedzić centrum miasta (wysiadając przy al. IX Wieków Kielc), rezerwat Wietrznia, a sama Bukówka jest dobrym miejscem do startu spaceru po okolicznych lasach. Po drodze mijamy również najwyższy szczyt Kielc – górę Telegraf.
27 – (Os. Ślichowice – Os. Ślichowice)
Pomimo, że trasa zaczyna się i kończy w tym samym miejscu to przebiega przez ciekawe tereny. Znajdują się na niej między innymi centrum miasta, WDK, rezerwat Kadzielnia, Słowik i wiele zakładów przemysłowych. Autobus jedzie terenami, na których prowadzone jest wydobycie surowców mineralnych. Linią tą dojechać możemy również na Cmentarz Stary w Kielcach.
28 – (Jaworznia szkoła – Zagórska)
Autobus ten przecina Kielce ze wschodu na zachód. Mija po drodze centrum miasta i Park Miejski, a następnie wiezie nas w okolice rezerwatu Karczówka oraz na Białogon. Jego trasa kończy się niedaleko Rezerwatu Chelosiowa Jama w Jaworzni. W rezerwacie tym znajduje się najdłuższy po Tatrach system jaskiniowy w Polsce.
29 – (Os. Ślichowice – Os. Ślichowice)
Podobnie jak autobus linii 27 pomimo, że trasa zaczyna się i kończy w tym samym miejscu to przebiega przez ciekawe tereny. Znajdują się na niej między innymi centrum miasta, WDK, rezerwat Kadzielnia, Słowik i wiele zakładów przemysłowych. Autobus jedzie terenami, na których prowadzone jest wydobycie surowców mineralnych. Linią tą dojechać możemy również na Cmentarz Stary w Kielcach.
30 – (Ściegiennego lecznica – Sikorskiego)
Autobus linii numer 30 łączy Osiedle Na Stoku z centrum miasta. Jeden z przystanków znajduje się przy Parku Miejskim skąd już tylko kilkaset metrów do centrum miasta. Jadąc w okolice przystanku końcowego możemy udać się na leśną wędrówkę po Parku Kultury i Wypoczynku.
31 – (Chęciny cmentarz – Kaczmarka)
Jedna z ciekawszych turystycznie tras autobusowych. Możemy nią dojechać na Słowik, do Jaskini Raj, na Czerwoną Górę oraz do Chęcin. W tym ostatnim punkcie do zwiedzania jest bardzo dużo (od zamku, przez klasztory, rezerwaty do zabytków żydowskich). Więcej o Chęcinach przeczytać możecie tutaj.
32 – (Samsonów – Kaczmarka)
Jadąc autobusem linii numer 32 udajemy się na północ od Kielc. Możemy odwiedzić Zalew Umer i zażyć kąpieli wodnych i słonecznych. Wcześniej tuż obok Kostomłotów znajduje się nieczynny Kamieniołom Mogiłki. Na końcowym przystanku warto odwiedzić Zakład Wielkopiecowy w Samsonowie z ruinami wielkiego pieca. Jeżeli macie ochotę na spacer to z Samsonowa już niewielka odległość dzieli Was od Dębu Bartka.
33 – (Bukówka – Os. Dąbrowa)
Trasa ta rozpoczyna się na osiedlu Dąbrowa. Dalej autobus zawiezie nas w okolice Zalewu Kieleckiego. Następnie równolegle do doliny SIlnicy udamy się do centrum miasta. Minąwszy centrum autobus ten jedzie do rezerwatu Wietrznia, Centrum Geoedukacji na Bukówkę. Po drodze mijamy najwyższy szczyt w Kielcach – Telegraf. Na Bukówce odwiedzić możemy cmentarz żołnierzy radzieckich lub udać się na wędrówkę na Telegraf.
34 – (Wrzosowa pętla – Os. Kochanowskiego)
Jedna z tras „turystycznych”. Jadąc autobusem linii 34 zobaczyć możemy bardzo duży fragment miasta. Łączy ono osiedla (Barwinek, Świętokrzyskie) z centrum miasta. Na trasie m.in. Cmentarz Stary, centrum miasta, Zalew Kielecki, Rezerwat Wietrznia.
35 – (Sikorskiego – Żytnia)
Na tej trasie wiele zabytków nie zobaczycie. Łączy ona jednak jedno z większych kieleckich osiedli z centrum. Używana może być do celów zakupowych bo przebiega niedaleko Galerii Korona i trochę dalej, ale niewiele Echo.
36 – (Kruszelnickiego – Artwińskiego szpital)
Trasa autobusu linii 36 omija ścisłe centrum miasta. Możecie jednak za jej pomocą pojechać nad rzekę Sufraganiec lub na Targi Kielce. Przystanek przy ul. Artwińskiego jest dobrym miejscem do wędrówki na Karczówkę i dalej do Chęcin czy Białogonu.
37 – (Bat. Chłopskich pętla – Zagórska)
Linia ta łączy wschód i zachód Kielc. Od strony ul. Zagórskiej możemy wybrać się na basen (w lecie) lub na dłuższą wędrówkę do Mójczy. Dojechać nią możemy także do centrum miasta lub na Targi Kielce oraz nad rzekę Sufraganiec.
38 – (Mąchocice Kapitulne – Kolberga)
Trasa autobuse biegnie z terenów „przemysłowych” naszego miasta do tych bardziej naturalnych. Jadąc tą linią mijamy największy w Europie kompleks ogródków działkowych, lotnisko sportowe w Masłowie oraz przełom rzeki Lubrzanki. W Ciekotach warto odwiedzić natomiast Szklany Dom oraz odpocząć na zalewem. Autobus ten będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy planują wędrówkę na Wymyśloną, Radostową czy Łysicę.
39 – (Zalesie Gaj – Os. Świętokrzyskie)
Trasa tej linii przebiega przez centrum łącząc osiedla (Stok, Świętokrzyskie, Słoneczne) z Dobromyślem. Na trasie warto zatrzymać się oczywiście w centrum (Sienkiewicza lub Żytnia). Po niewielkim spacerze możemy z jednego z przystanków dostać się na Karczówkę. Jadąc na przystanek końcowy, który polecam jako bazę wypadową na grzyby mijamy także Białogon (Fabryka Pomp, drewniany kościół i ścianka wspinaczkowa).
40 – (Suków Babie – Kolberga)
Mimo, że autobus tej linii jedzie przez Żytnią to chyba nigdy go nie widziałem. Jeżeli jednak sprawdzicie rozkład to możecie za jego pomocą udać się do Sukowa. Znajdują się tam niezłe tereny na grzyby (do suszenia i smażenia). Po drodze możecie zatrzymać się na Cmentarzu Starym lub wysiąść w Dyminach i udać się na leśny spacer.
41 – (Krajno Zagórze – Bukówka)
Jedna z dłuższych linii w naszym mieście. Na trasie m.in. Górno czy Krajno. W tym drugim taras widokowy z widokiem na Góry Świętokrzyskie. Jeżeli macie mniej czasu to możecie tą linią dojechać również na Bukówkę czy do rezerwatu Wietrznia.
43 – (Skorzeszyce pętla – Kaczmarka)
Patrząc na mapę jest to jedna z najdłuższych tras autobusowych. Rozpoczyna się w centrum, a później wyrusza na wschód. Mijamy Zalew w Cedzynie, Kamieniołom Józefka w Górnie i dojeżdżamy do Skorzeszyc. SKorzeszyce są dobrym punktem startowym na spacer do Bielin lub lasów Cisowskich.
44 – (Częstochowska – Kusocińskiego szpital)
Autobus ten łączy tereny „przemysłowe” Kielc z centrum i terenami zielonymi na południu. Oprócz centrum na trasie znajdziemy również Cmentarz Żydowski, Cmentarz Stary, Zalew Kielecki i Rezerwat Kadzielnia. Przystanek końcowy na przy ul. Kusocińskiego jest dobrym początkiem na leśną wędrówkę.
45 – (Młynek Brudzowski – Os. Ślichowice)
Kolejna z dłuższych, kieleckich tras. Rozpoczyna się na Ślichowicach, gdzie warto odwiedzić rezerwat geologiczny. Dalej wiedzie przez centrum, a następnie skręca na południe. Autobusem tej linii dojechać możemy do rezerwatu Wietrznia, pod Telegraf, a dalej aż do Bilczy i Morawicy.
46 – (Os. Świętokrzyskie – Os. Ślichowice)
Obok linii numer 35 jest to chyba najpopularniejsza linia w Kielcach. Łączy ze sobą osiedle Ślichowice i Świętokrzyskie. Na trasie znajduje się m.in. rezerwat Ślichowice oraz centrum miasta. Wysiadając w centrum jesteśmy już kilka metrów od reprezentacyjnej ul. Sienkiewicza.
47 – (Krajno – Os. Ślichowice)
Kolejna linia, którą możemy wyjechać za miasto. Trasę rozpoczyna na Ślichowicach (polecam odwiedzenie rezerwatu). Możemy dojechać nią nad zalew w Cedzynie i dalej do Krajna. Krajno jest dobrym miejscem wypadowym w Góry Świętokrzyskie, a po krótkim spacerze dotrzeć możemy także do parku miniatur.
50 – (Artwińskiego – Artwińskiego)
Podobnie jak linia 51 jest to trasa odpowiadająca w większej części dawnej linii 20, ale poszerzona o szpital. Otacza ona szeroko centrum zawożąc nas na dworzec PKS, Zalew Kielecki, do Galerii Echo, basen przy ul. Szczecińskiej czy Park Miejski.
51 – (Artwińskiego – Artwińskiego)
Podobnie jak linia 50 jest to trasa odpowiadająca w większej części dawnej linii 20, ale poszerzona o szpital. Otacza ona szeroko centrum zawożąc nas na dworzec PKS, Zalew Kielecki, do Galerii Echo, basen przy ul. Szczecińskiej czy Park Miejski. Trasa jest bardzo zbliżona do autobusu nr 50, ale w przeciwnym kierunku.
53 – (Częstochowska – G. Morcinka)
Linia ta dowiezie Was z części „przemysłowej” Kielc przez względne centrum i okolice Politechniki Świętokrzyskiej na ulicę Morcinka. Wcześniej warto wysiąść i odwiedzić Bazę Zbożową.
54 – (Os. Kochanowskiego – Olszewskiego)
Trasa autobusu rozpoczyna się na terenach Kieleckiego Parku Technologicznego, a następnie mija tor gokartowy i Targi Kielce. Jadąc dalej mijamy Malików i obserwujemy panoramę Karczówki. Następnie wysiąść możemy przy ul. Żytniej lub udać się dalej na Cmentarz Stary.
55 – (Świętokrzyska UJK – Kaczmarka)
Połączenie powstało z myślą o studentach UJK. Po drodze z centrum możemy odwiedzić bazary lub Giełdę Rolną. Pod koniec trasy znajdziecie również Bazę Zbożową. Końcowy przystanek jest dobrym miejscem na wyruszenie na Pasmo Szydłówkowskie.
100 – (Targi Kielce – Żytnia)
Łączy ona Targi Kielce z centrum miasta i działa tylko podczas wydarzeń targowych . Za jej pomocą dojechać możecie także nad Zalew Kielecki lub odbywający się co dwa tygodnie eko-bazar przy ul. Batalionów Chłopskich.
102 – (Kruszelnickiego – Os. Świętokrzyskie)
Autobus ten łączy osiedle Świętokrzyskie ze zachodem miasta. Na trasie oprócz centrum miasta znajduje się także rezerwat Ślichowice.
103 – (Os. Sieje – al. Na Stadion)
Jeden z niewielu autobusów łączących Dąbrowę ze Stadionem. Na trasie sporo atrakcji. Warto wybrać się w lasy ciągnące się do samego Zagnańska, odwiedzić centrum miasta, Cmentarz Stary i Żydowski lub oddać się wypoczynku w Parku Kultury i Wypoczynku z Górą Pierścienicą.
104 – (Os. Sieje – Bukówka)
Linia ta łączy Bukówkę z Dąbrową. Na trasie m.in. basen przy ul. Szczecińskiej, rezerwat Wietrznia, Góra Telegraf i Bukówka z cmentarzem żołnierzy radzieckich. Oba końce trasy są dobrymi punktami wypadowymi na leśne wędrówki.
105 – (Sikorskiego – Os. Ślichowice)
Linia ta jest praktycznie kopią linii numer 35. Łączy osiedle Ślichowice (rezerwat geologiczny) z os. Na Stoku przecinając w międzyczasie centrum miasta.
106 – (Cedzyna zalew – Częstochowska)
Jadąc autobusem z numerem 106 warto odwiedzić centrum miasta oraz zalew w Cedzynie. Możemy także zdecydować się na opcje spacerowe. Wysiadając w okolicach Mójczy możemy udać się nad tamtejszy zalew, a w samej już Cedzynie udać się w stronę Ameliówki i przełomu Lubrzanki.
107 – (Os. Świętokrzyskie – al. Na Stadion)
Linia ta łączy os. Świętokrzyskie ze „Stadionem” – częścią miasta pierwotnie sportowym charakterze powstałą na początku XX wieku. Po drodze mijamy centrum miasta i Cmentarz Stary. Pętla na „Stadionie” jest dobrym punktem startowym na wędrówkę na Pierścienicę i rezerwat Biesak-Białogon.
108 – (Os. Ślichowice – Bukówka)
Jadąc autobusem linii 108 przecinamy prawie całe miasto na osi północny-zachód – południowy-wschód. Jeździ zygzakami, ale dzięki temu na trasie jest co zobaczyć. Zaczynamy na Ślichowicach (rezerwat geologiczny), następnie jedziemy w okolice rezerwatu Karczówka, Cmentarza Żydowskiego i Hali Legionów, rezerwatu Kadzielnia, centrum miasta, a następnie rezerwatu Wietrznia, Górę Telegraf i Bukówkę.
109 – (Zagórze – Szajnowicza-Iwanowa)
Autobus ten startuje w okolicach rezerwatu Ślichowice, następnie mija centrum miasta (ul. Sienkiewicza) i zabiera nas do Zagórza. Jeżeli mamy ochotę na spacer to możemy go właśnie tam rozpocząć. Całkiem niedaleko znajduje się Mójcza z odsłonięciem geologicznym i zalewem na rzece Lubrzance.
110 – (Targi Kielce – Ołowiana)
Linia ta łączy osiedle Podkarczówka z terenem Targów Kielce. Po drodze mijając centrum miasta, Zalew Kielecki, Kielecki Park Technologiczny i Tor gokartowy.
111 – (Zalesie – Szybowcowa)
Autobus ten przecina Kielce na osi południowy-zachód – północny wschód. Trasa ma swój początek na zalesionych terenach Słowika (dobre miejsce na start spaceru na Patrol lub dalej do Chęcin). Dalej mija okolice rezerwatu Karczówka i centrum miasta. Później przebiega nieopodal Zalewu Kieleckiego, a kończy się w Masłowie (niedaleko lotniska sportowego).
112 – (Malików pętla – Bukówka)
Na trasie linii numer 112 zobaczyć możemy sporo atrakcji. Pierwszą z nich jest Zalew Kielecki. Jadąc dalej mijamy wiele osiedli. Obiektami przyrodniczymi są rezerwat Wietrznia, Góra Telegraf (najwyższy punkt w Kielcach) oraz Bukówka.
113 – (Os. Świętokrzyskie – Kusocińskiego szpital)
Linia ta łączy osiedle Świętokrzyskie z terenami rekreacyjnymi na południu Kielc. Na trasie oprócz centrum miasta znajduje się również rezerwat Wietrznia i Cmentarz Żydowski. Końcowy przystanek jest dobrym miejscem na rozpoczęcie leśnej wędrówki (niedaleko znajduje się rezerwat Biesak-Białogon).
114 – (Piekoszowska pętla – Żniwna)
Na trasie linii 114 znajdziemy zarówno element miejski jak i naturalny. Lasy w Górkach Szczukowskich, Zalew Kielecki czy nieczynny kamieniołom Mogiłki z jednej strony, a z drugiej centrum miasta i kampus UJK. Tuż obok niego zlokalizowana jest Baza Zbożowa.
0W – (Urząd Miasta – Urząd Miasta)
darmowa linia idealna do poruszania się po centrum. Trasa krótka, ale często pomocna. Za jej pomocą możemy dostać się z okolic Rynku do Katedry lub na bazary.
0Z – (Urząd Miasta – Urząd Miasta)
podobnie jak poprzednia linia ta jest darmowa i jeździ w centrum. Z okolic Rynku możemy się nią dostać np. na dworzec.
No to w drogę :)