Jednym z ciekawszych miejsc, idealnych na 2 godzinną wycieczkę z Kielc jest Ciosowa Góra. Jadąc od strony Kielc znajduje się ona przed Torem Kielce w Miedzianej Górze i wznosi się na wysokość 365 m n.p.m.

Ciosowa Góra – dojazd

Jest to jedno ze stanowisk Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Aby tu dotrzeć należy jadąc od Kielc skręcić w lewo (jest drogowskaz do miejscowości Ciosowa) tuż przed początkiem Toru Kielce. Po skręceniu i przejechaniu około 2 km po prawej stronie drogi pokaże się nam tablica informacyjna – tutaj się zatrzymujemy i udajemy ścieżką w las. Po kilkunastominutowym spacerze dochodzimy do ściany dawnego kamieniołomu. Odsłaniają się tutaj czerwone piaskowce o typowym dla utworów wydmowych wyglądzie. Ściany mają wysokość nawet 20 metrów. Na szczycie znajduje się punkt widokowy. Niestety szybki rozwój lasu zmniejsza efektowność tego miejsca. Góra Ciosowa uznana jest za pomnik przyrody nieożywionej.

Możecie podziwiać górę zarówno „od dołu” jak i z samego szczytu. Widok z dołu jest interesujący, ściany skalne robią wrażenie. Swoją nazwę miejsce to zawdzięcza właśnie ciosom piaskowca, które możemy obserwować na ścianie skalnej.

Z góry widok jest równie ciekawy. Możemy obejrzeć panoramę okolicy, która z powodu dużej ilości drzew jest nieco ograniczona. Uważajcie jednak na szczycie ponieważ w rezerwacie nie ma żadnym zabezpieczeń,  ściany skalne są wysokie. Nie podchodźcie za blisko.

Ciosowa Góra jest ciekawym miejscem, i sprawdzi się doskonale jako przystanek podczas wycieczki do Oblęgorka czy Samsonowa.

Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra