W większości miast w Polsce powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można kupić lokalne produkty. Często są one zdrowsze, smaczniejsze, a czasem po prostu tylko lub aż lokalne. Działający w Kielcach Eko Bazar miał dla mnie jeden problem – lokalizację. Coś się zmieniło…

Eko Bazar odbywający się co dwa tygodnie w sobotę położony był w komunikacyjnej czarnej dziurze. Jeżeli nie mieliście samochodu i wystarczająco dużo samozaparcia to w wielu przypadkach po prostu Wam się odechciewało. Ucieszyła mnie wiadomość, że Eko Bazar czasowo zmienia miejsce, w którym się odbywa. Do Świąt Bożego Narodzenia, co niedzielę będziecie mogli kupić lokalne i eko produkty na bazarze zorganizowanym w Dworku Laszczyków. Dla niezorientowanych to ten drewniany domek (Muzeum Wsi Kieleckiej) położony tuż obok Katedry.

Korzystając z okazji postanowiłem zajrzeć na Eko Bazar w minioną niedzielę. Stoisk nie było wiele (około 10), ale wybór produktów był ciekawy.

Wśród stoisk znaleźć można było tłoczone soki z gospodarstwa sadowniczego J@busko z Buska Zdroju (m.in. jabłko, wiśnia, rokitnik czy burak z chilli). Już na wejściu natomiast witało nas stoisko gospodarstwa sadowniczego s Sandomierza sprzedające różnego rodzaju, koloru i smaku jabłka (2-3 zł za kilogram). Dla fanów nalewek znalazło się stoisko właśnie z tymi trunkami. Muszę kiedyś wybrać się na piechotę, żeby spróbować „Oddechu Łosia”. Na Eko Bazarze były również dwa stoiska mięsne oraz kilka oferujących domowe dania (bigos i inne). Wśród stoisk znalazło się także jedno z ekologicznymi warzywami oraz drugie poświęcone w całości karpiom. Można na nim było znaleźć pierogi z karpiem, pasztet z karpia czy po prostu wędzonego karpia. Było też stoisko z miodami, ale tu niestety ceny mnie nie zadowoliły. Jeżeli lubicie ser to czekało na Was także stoisko poświęcone tylko jemu.

Mocno kibicuję ekipie organizującej Eko Bazar i życzę sukcesów w nowej lokalizacji (pomimo, że tylko tymczasowej). Mam nadzieję, że może jest cień szansy, że będzie ona stała. Promujcie swoje wyroby i zachęcajcie kolejnych uczestników do wzięcia udziału i zaprezentowania się.

Eko bazar Eko bazar Eko bazar Eko bazar Eko bazar Eko bazar Eko bazar Eko bazar