Udostępnij
Muzea można podzielić tematycznie, rozmiarowo czy pod względem „podejścia”. Poprzez podejście rozumiem całokształt działania. Czy muzeum podchodzi do swojej działalności w sposób nowoczesny czy może jego praktyki nadają się do „muzealnej gabloty”. Jedną z ciekawszych placówek tego typu, która łączy w łagodny i atrakcyjny sposób swoją misję z nowoczesnością i multimediami jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Trafiłem do niego całkiem przypadkiem, ale można je stawiać innym muzeom jako przykład ciekawej realizacji. Muzeum znajduje się u podnóża wzgórza z szubienicą, które opisywałem tutaj. Warto wspomnieć, że w niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Ekspozycja znajduje się na dwóch poziomach. Na poziomie zero zaczynamy od wnętrza regionalnej chaty i przechodzimy podróżując przez wieki. Po drodze mijamy wykopaliska archeologiczne, zahaczamy także o tematykę etnograficzną czy przemysłową. Wystawa zrobiona jest w ciekawy sposób i dobrze łączy światło, dźwięk i eksponaty.
Wystawa na poziomie pierwszym prezentuje coś nierozerwalnie związanego z regionem czyli szkło. Jest tam także miejsce na wystawy czasowe. Podczas naszej wizyty obejrzeliśmy wystawę malarstwa oraz interesujące rzeźby ze szkła przypominające kolczaste stworzenia. Zobaczcie na ostatnim zdjęciu.
Muzeum Karkonoskie łączy w sobie wiele ciekawych historii, a jego zwiedzanie jest bardzo przyjemne. Jeżeli będziecie w Karkonoszach znajdźcie chwilę i odwiedźcie je bo warto.
Szklane firanki
Regionalna chata
Wnętrze chaty
Formy do pierników
Fragment wystawy etnograficznej
Wystawa archeologiczna
Ekspozycja archeologiczna
Przyrządy kuchenne – formowanie masła
Ekspozycja szkła
Szklane rzeźby
Wystawa czasowa ze szklanymi „jeżami”