Miniony weekend obfitował w różnorodne atrakcje w okolicach Kielc. Nasz wybór padł na „Święto Pieroga” w Bobrzy. Festiwal miał miejsce w ruinach największego w Polsce (jak na czasy swojego powstania) zakładu wielkopiecowego. Nie byliśmy na pierwszej edycji tego święta, dlatego uznaliśmy za obowiązek pojawienie się na drugiej.

Każdy gość przed wejściem na teren imprezy otrzymywał kupon na darmową porcję pierogów od zespołu „Bobrzanki”. Kolejka do nich była dość długa, lecz po odstaniu swojego (około godziny) można było skosztować pierogów, kapusty z  grochem, chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym albo ciasta. Oprócz darmowego stoiska lokalne grupy z całego regionu oferowały także pierogi swojego wyrobu, za te trzeba już było niestety zapłacić. Według organizatorów podczas święta zjedzone zostało ponad cztery tysiące pierogów. Wśród stoisk oprócz pierogów pojawiały się ciasta i nalewki.

Czas umilały występy zespołów ludowych z regionu. Odbyła się również rekonstrukcja bitwy o Bobrzę w wykonaniu harcerzy z Ćmińska. Wspierana ona była przez salwy armatnie w wykonaniu grupy historycznej Hakownica z Miedzianej Góry. Znalazło się również jedno stoisko z goframi, popcornowo-watowe oraz odpustowe lecz zginęły na szczęście w tłumie. Ludzi było dużo i bawili się raczej dobrze. Jak wyglądało sprawdźcie na zdjęciach.

bobrza

Muzyka podrywała do tańca

bobrza

Nie tylko śpiewy na scenie

bobrza

Oprócz pierogów zdarzały się także ciasta

bobrza
bobrza
bobrza
bobrza

Grupa historyczna Hakownica

bobrza
bobrza
bobrza
bobrza
bobrza
bobrza

Coś dla ducha 🙂

bobrza
bobrza
bobrza
bobrza
bobrza

Rekonstrukcja bitwy

bobrza

Przedstawienie historyczne

bobrza