Udostępnij
Miejsce to już kiedyś odwiedziłem, ale wtedy zajrzałem tylko do zamku. Ma ono jednak więcej do pokazania i tym razem postanowiłem poznać je dogłębnie. Inowłódz czeka na Was!
Lokalizacja
Inowłódz to wieś gminna (dawniej miasto) położona 16 kilometrów od Tomaszowa Mazowieckiego i 18 kilometrów od Opoczna. Położona jest ona nad Pilicą, którą bardzo łatwo zauważyć będąc na miejscu. Każde z miejsc, o którym zaraz przeczytacie ma niewielki parking więc możecie podjechać do nich samochodem. Inowłódz nie jest duży wiec opcja z zostawienie samochodu np. przy zamku i spaceru też jest całkiem fajna!
Historia miasta
Prawdopodobnie gród w miejscu dzisiejszego Inowłodza istniał znacznie wcześniej, ale pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1145 roku. Pierwszy raz otrzymał on prawa miejskie z rąk króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku i wtedy też powstał zamek, którego ruiny możemy oglądać do dzisiaj. Prawa te Inowłódz stracił po około dwustu latach. Ponownie zostały mu przyznane w 1618 roku, ale w 1879 nastąpiła ponowna degradacja miasta. Miejscowy zamek do połowy XVII wieku był rezydencją kasztelanii inowłodzkiej, a samo miasto posiadało tytuł miasta królewskiego. Po utracie praw miejskich po Powstaniu Styczniowym znaczenie Inowłodza malało. Były plany, aby utworzyć tam uzdrowisko oparte na leczniczych właściwościach wód, które znane były tam od wielu lat.
Zamek w Inowłodzu
Zamek w Inowłodzu powstał w połowie XIV wieku (1356-66). Wtedy właśnie Inowłódz otrzymał prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego. Zamek był jednym z około 50 obiektów wybudowanych za czasów panowania tego władcy. Miał być on twierdzą graniczną Polski z Państwem Książąt Mazowieckich. Na przestrzeni lat przechodził on z rąk do rąk. Wśród właścicieli zamku znajdowali się m.in. Władysław Jagiełło, Wincenty z Giżyc, rodzina Leżajskich, Mikołaj i Andrzej Drzewieccy oraz rodzina Lipskich. Ostatni właściciele (rodzina Lipskich) przeprowadzili remont zamku, którego jednak nie dokończyli z powodu wojen szwedzkich. Najprawdopodobniej to właśnie wycofujący się Szwedzi wysadzili zamek, który już nigdy nie został odbudowany. Prace archeologiczne rozpoczęto w latach 70 XX wieku. Podczas badań odnaleziono bardzo dużo eksponatów i rozpoczęto prace renowacyjne i zabezpieczające.
Pierwotnie zamek zbudowany był z cegły i piaskowca i otoczony był fosą. To, co widzimy dzisiaj jest w większości rekonstrukcją opartą o pozostałości odkryte podczas badań. W 2012 roku zakończono prace rekonstrukcyjne. Obecnie mieści się tam siedziba Gminnego Centrum Kultury, Biblioteka i Punkt Informacji Turystycznej.
Kościół św. Idziego
Budynkiem, który widoczny jest prawie z każdej części Inowłodza jest kościół św. Idziego. Znajduje się na górce w północnej części wsi. Według płyty kościół pochodzi z 1082 roku i jego fundatorem był Władysław Herman. Pojawiają się jednak głosy, przypisujące ten fakt Bolesławowi Krzywoustemu w nieco późniejszym czasie. Kościół ten uchodzi za jedną z najstarszych budowli sakralnych w Polsce!
Wraz z kościołem powstał klasztor, który jednak został w XIII wieku zburzony. Po wybudowaniu kościoła św. Michała, ten zaczął tracić na znaczeniu. W 1793 roku został on ograbiony i zaczął służyć jako magazyn zbożowy. Kolejne zniszczenia dotknęły świątynię podczas I Wojny Światowej. Przeszedl on po niej renowację i w 1938 roku został ponownie poświęcony. Przy kościele znajduje się cmentarz.
Synagoga w Inowłodzu
Ciekawym obiektem, który wywołuje mieszane uczucia jest Synagoga w Inowłodzu. Znajduje się ona w centrum Inowłodza i łatwo ją zobaczyć z drogi. Jeżeli lubicie odwiedzać tego typu obiekty to na pewno poznacie po architekturze. Możecie poznać także, po tym, że… znajduje się w niej sklep spożywczy.
Synagoga pochodzi z XIX wieku, a jej los przypieczętowała II Wojna Światowa. Podobnie jak większość obiektów tego typu w Polsce została zdewastowana i zniszczona. Społeczność żydowska przed w czasie powstania obiektu stanowiła 1/3 mieszkańców Inowłodza. Po wojnie synagoga służyła jako magazyn. W 1975 przeniosła się tam Biblioteka Gminna, a dwa lata później synagoga została wpisana na listę zabytków.
W środku zachowały się polichromie z czasów jej świetności, które zostały zakonserwowane. Żeby je zobaczyć musicie wejść do sklepu i pochodzić pomiędzy półkami. Panie ekspedientki nie mają problemu z tym, że się robi zdjęcia. Co ciekawe na ścianach znajdują się tablice z jedyną w Polsce modlitwą za panującego władcę.
Warto odwiedzić?
Inowłódz to wieś, a kiedyś miasto, które warte jest uwagi turystów. Spokojnie możecie wybrać się tutaj na 2 godzinną wycieczkę, a ciekawa okolica sprawia, że jest to dobry kierunek na weekendowy wyjazd. Każdy z obiektów, który w Inowłodzu znajdziecie zasługuje na uwagę i jest na swój sposób wyjątkowy – zajrzyjcie sami!