Udostępnij
Czy Inowrocław z czymś Wam się kojarzy? Ja przed wizytą w tym mieście nie miałem praktycznie żadnych skojarzeń z tym miejscem! Nie trzeba było dużo czasu, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii miasta, jego słonej (solnej;)) przeszłości i uzdrowiskowej teraźniejszości! Co zobaczyć w Inowrocławiu? Jest tego sporo!
Inowrocław odwiedziliśmy w ramach zimowego urlopu, podczas którego korzystaliśmy z gościnności Osady Blisko Natury.
Lokalizacja i dojazd
Inowrocław to miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim. Oddalony jest od Torunia o 37, a od Bydgoszczy o 41 kilometrów. Warto w Inowrocławiu skupić się na dwóch rejonach miasta – Rynku oraz Parku Zdrojowym. W obu z nich nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem samochodu w weekend.
Historia Inowrocławia
Historia osadnictwa na terenie Inowrocławia sięga I wieku przed naszą erą. Prawdopodobnie znajdujące się w okolicy osady zajmowały się handlem z Celtami, a później z Rzymianami. Miasto leżało na bursztynowym szlaku, co sprzyjało relacjom handlowym.
Pierwsza wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 1185 roku. Rozwijało się ono dzięki znajdującym się tam pokładom soli, rolnictwu i produkcji. W połowie XIII wieku do Inowrocławia sprowadzeni zostali Franciszkanie, którzy wybudowali tam klasztor. Nie dotrwał on niestety do naszych czasów (w centrum miasta, przed teatrem, znajduje się jego makieta z brązu).
Na przestrzeni lat w Inowrocławiu swoją siedzibę mieli książęta kujawscy. Była to także siedziba starostwa, a od XIV wieku, sądów szlacheckich (ziemskiego i grodzkiego). Prawdopodobnie to właśnie z Inowrocławia prowadził wielką wojnę z Krzyżakami Władysław Jagiełło.
Po zaborach Inowrocław powrócił do Polski w 1919 roku, w toku Powstania Wielkopolskiego. W późniejszych latach, pomimo kiepskiej sytuacji gospodarczej kraju, w Inowrocławiu powstała Huta Szkła, Kopalnia Soli oraz Zakład Przyrodoleczniczy w uzdrowisku, o którym za chwilę. Podczas II Wojny Światowej miasto zostało zajęte już we wrześniu, a wyzwolone 21 stycznia 1945 roku.
Sól w Inowrocławiu
Dzisiaj w Inowrocławiu nie działa już żadna kopalnia soli (działają jeszcze w okolicy). Szyb SOLNO I zniknął z krajobrazu Inowrocławia w 1997 roku. Sól natomiast nierozerwalnie związana jest z historią miasta. To dzięki niej rozwinęło się ono w przeszłości. W całym okresie działania kopalń prawdopodobnie wydobyto na powierzchnię 100 milionów metrów sześciennych solanki, a długość korytarzy pod miastem wynosiła prawie 300 kilometrów. Ślady pozyskiwania soli z różnych okresów historycznych do dzisiaj widoczne są w różnych częściach miasta.
Co zobaczyć w Inowrocławiu?
Rynek
Rynek w Inowrocławiu to miejsce centralne, które warto zobaczyć, jak w każdym właściwie mieście. Jest to wydłużony plac otoczony domami z XIX i XX wieku. Na jego płycie znajduje się pomnik-figura patronki miasta – Królowej Jadwigi oraz nowoczesna fontanna. Podczas naszego pobytu znajdowały się na nim również ciekawe świąteczne dekoracje.
Pierwotnie na Rynku znajdowała się wieża ratusza, która została zburzona w 1878 roku.
Zegar słoneczny
Pomimo tego, że szukając zegara słonecznego w Inowrocławiu za pomocą wyszukiwarki, traficie prędzej na znajdujący się na terenie uzdrowiska zegar „Paw”, to przy Rynku naprawdę znajduje się drugi. Na fasadzie kamienicy na rogu ul. Królowej Jadwigi i Rynku znajduje się zegar z mozaiki, upamiętniający XXV lecie Polski Ludowej. Okazja co prawda kiepska, ale jako ciekawostka, warta zobaczenia.
Kościoły
W Inowrocławiu znajdziecie kilka ciekawych kościołów, które również możecie uwzględnić podczas spaceru po tym mieście. Najstarszym z nich jest pochodzący z XII wieku kościół imienia Najświętszej Maryni Panny (Bazylika Mniejsza). W Bazylice najcenniejszym zabytkiem jest znajdująca się w ołtarzu głównym XIV-wieczna rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus. W okolicy Rynku znajdziecie też XIX-wieczny neoromański Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętego Krzyża i XIV-wieczny gotycki Kościół pw. św. Mikołaja. Ciekawy architektonicznie jest też neoklasycystyczny kościół garnizonowy św. Barbary i św. Maurycego.
Tężnia
Tężnia w Inowrocławiu została otwarta w 2001 roku, po siedmiu latach budowy. Pierwsze pomysły na jej powstanie pochodzą z 1984 roku, ale wtedy nie doczekały się realizacji. Ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków lub jak kto woli, krzywej ósemki. W 2020 roku tężnia przeszła prace remontowe. Wtedy także wymieniona została cała tarnina. Obiekt ma 320 metrów obwodu i 9 metrów wysokości.
Tężnie mają właściwości zdrowotne, dzięki spływającej i rozpryskującej się na gałązkach tarniny solance. W ostatnich latach stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Jedną z większych tężni w Polsce, którą również opisałem na stronie, jest nowo otwarty obiekt w Busku – Zdroju (Tężnia w Busku-Zdroju).
Park zdrojowy, palmiarnia i Kujawska Chata i… teściowa
Park Zdrojowy zwany jest Parkiem Solankowym. Znajduje się w zachodniej części miasta i zajmuje powierzchnię 85 hektarów. Na jego terenie mieści się zespół uzdrowiskowo-wypoczynkowy i wspomniana już wcześniej tężnia. Znajdziecie tu także place zabaw, zewnętrzne siłownie, wiele pomników przyrody i ogród zapachów. Ciekawym miejscem jest pijalnia wód z palmiarnią – okazy, które się tam znajdują, zimą nie prezentowały się z najlepszej strony – pewnie w ciepłej porze roku mają się dużo lepiej. Warto je jednak zobaczyć, by na chwilę poczuć się jak w lesie tropikalnym ;)
Obok palmiarni znajduje się kawiarnia, w której można oczywiście spróbować wód mineralnych wydobywanych w Inowrocławiu – są to m.in. „Inowrocławianka” i „Jadwiga”. Znajdziecie tu chyba jedyny na świecie Pomnik Teściowej.
W tym samym kompleksie możecie też zajrzeć do Kujawskiej Chaty – jest to kilka pomieszczeń wyposażonych i umeblowanych na wzór tradycyjnego domu, jaki można było spotkać na Kujawach w XIX wieku.
Aleja Dębów
Pierwszy dąb na terenie uzdrowiska, który miał upamiętniać zasługi znanych osób, posadziła aktorka Irena Kwiatkowska w 2005 roku, Kolejne drzewa posadzili Wojciech Kilar, Irena Szewińska i Aleksandra Cofta-Broniewska. W późniejszych latach pojawiło się dużo nowych drzew, a sadziły je m.in. gwiazdy sceny i ekranu podczas pobytu w Inowrocławiu. Wśród nich warto wymienić Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Wodeckiego, Macieja Stuhra, Krzysztofa Pendereckiego czy Irenę Santor.
Rzeźby żaków
Od 2011 roku w Inowrocławiu pojawiły się figury średniowiecznych żaków (studentów). Jest ich pięciu i stoją w miejscach atrakcyjnych turystycznie i ważnych dla historii miasta. Wykonani są z brązu i mają około metra wysokości.
Każdy z żaków ma jakiś charakterystyczny element (książka i jaszczurka, ptak, ślimak, żaba czy fujarka). Dwóch z nich znajdziecie na terenie uzdrowiskowym, a trzech umiejscowionych jest przy ul. Królowej Jadwigi (przy poczcie, przy Placu Klasztornym i przy Rynku).
Ulica Królowej Jadwigi
Ulica Królowej Jadwigi to główna ulica Inowrocławia. Przez mieszkańców podobno nazywana jest „Królówką”, a swoje imię nosi od 1919 roku (wcześniej Friedrichstrasse). Prowadziła ona od Rynku do północnej bramy miejskiej, zwanej Bydgoską.
Ulica powstała w tym kształcie wraz z powstawaniem miasta, czyli w XIII wieku. Dzisiaj jest to deptak, przy którym znajduje się sporo sklepów i restauracji. To także miejsce, gdzie zlokalizowane jest sporo ciekawych i wartościowych budynków takich jak poczta czy hotel Bast.
Spacerując ulicą Królowej Jadwigi, zwróćcie uwagę pod nogi, gdzie wmurowane są tablice z brązu z najciekawszymi atrakcjami Inowrocławia.
Muzea
W Inowrocławiu działa kilka muzeów. Jednym z ciekawszych jest znajdujące się w pałacu mieszczańskim (ul. Solankowa) Muzeum im. Jana Kasprowicza. Znajdują się tam 4 wystawy – Miasto na soli, Gabinet Stanisława Szenica, Jan Kasprowicz – życie i twórczość oraz Młodopolska legenda Stanisława Przybyszewskiego. Tym razem nie udało nam się go odwiedzić, ale gdy będziemy w okolicy, na pewno nadrobimy.
Warto odwiedzić to miasto?
Inowrocław to mało znane miasto, ale warto je odwiedzić! Ciekawa historia i interesujące miejsca sprawiają, że warto je wpisać na swoją listę. Nam najbardziej przypadł do gustu Park Zdrojowy, ale myślę, że przy ładnej pogodzie znajdziecie wiele pięknych nieodkrytych miejsc w tym mieście. Niezależnie od tego, czy planujecie dłuższą wizytę w okolicy, czy tylko przystanek w trasie – spróbujcie! :)