Muzeum Morskie w Barcelonie (Museu Maritim) to miejsce, które musicie odwiedzić! Oprócz niezwykłych ekspozycji poruszających historyczne i współczesne aspekty związane z morzem, ogromne wrażenie robi sam budynek, w którym jest zlokalizowane. Spójrzcie sami!

Moim zdaniem było to jedno z najciekawszych muzeów w jakim byłem w Barcelonie, a na jego zwiedzenie zarezerwujcie co najmniej 2 godziny.

Muzeum Morskie w Barcelonie – lokalizacja

Muzeum Morskie w Barcelonie (Museu Maritim) zlokalizowane jest przy samym porcie. Idąc La Ramblą w stronę morza znajdziecie je prawie na samym końcu, tuż obok kolumny Krzysztofa Kolumba. Dojechać możecie komunikacją publiczną lub przejść się z dowolnego miejsca w centrum .

Godziny otwarcia i bilety

Muzeum otwarte jest codziennie (poniedziałek-niedziela) od 10.00 do 20.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 19.00). Statek Santa Eulalia otwarty jest natomiast w sezonie (kwiecień-październik) od wtorku do niedzieli od 10.00 do 20.00 (soboty od 14.00), a poza sezonem (listopad-marzec) od wtorku do niedzieli od 10.00 do 17.30 (soboty od 14.00).

Bilet do Muzeum i na statek kosztuje 10 Euro (5 Euro ulgowy), a bilet na sam statek to koszt 3 Euro (ulgowy 1 Euro). Jeżeli macie taką okazję i chcecie odwiedzić muzeum, a wolicie 10 Euro wydać na coś innego, to w każdą sobotę po 15.00 wstęp do muzeum jest darmowy! 🙂

*stan na I 2022

Budynek

Jest to obiekt zlokalizowany w dawnych budynkach stoczniowych (Las Drassanes Reials – Stocznie Królewskie). Niesamowita architektura, piękne wnętrza no i oczywiście ciekawe eksponaty, robią bardzo fajne wrażenie. Na mnie chyba większe zrobiły właśnie wnętrza w tym obiekcie, aczkolwiek historia statków, przygody człowieka na morzu, opisy żaglowców, ale także mniejszych obiektów jak skutery, łódki, kajaki i inne również były przedstawione w bardzo atrakcyjny sposób.

Cały kompleks to doskonały przykład świeckiej architektury gotyckiej, a pochodzi on z XIII wieku. Pomysłodawcą budowy był król Piotr II Wielki. Miejsce to służyło budowie i naprawie statków zarówno handlowych jak i wojennych.

Warto dodać, że cały obiekt został uznany w 1976 roku Zabytkiem Historyczno-Artystycznym, a w 2006 roku muzeum o znaczeniu Narodowym.

Muzeum Morskie – ekspozycja

Muzeum Morskie zainaugurowało swoją działalność w 1936 roku, a otwarte dla publiczności zostało w 1941 roku. Będąc w muzeum, warto zobaczyć wystawę poświęconą morskiej przeszłości Barcelony i dowiedzieć się jak na przestrzeni lat miasto zmieniało się i jakie znaczenie miał port w jego rozwoju. Znajdziecie tu także elementy okrętów odnalezionych podczas wykopalisk archeologicznych.

Interesująca jest także część ekspozycji poświęcona towarom, które do Barcelony przyjeżdżały. Informacje te dotyczą m.in. czekolady, bawełny, tytoniu czy też trudniejszego elementu historii, jakim jest handel niewolnikami.

Na środku największej sali ekspozycyjnej zlokalizowany jest ogromny statek, który robi wrażenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Piękne, złocone dekoracje możemy oglądać zarówno z dołu, jak i ze specjalnie przygotowanego tarasu nad nim. Nie ma możliwości co prawda wejścia do niego do środka, ale nadal wrażenie robi ogromne. Jest to reprodukcja zbudowanej tutaj Galery Real. Był to jeden z najwiekszych okrętów wybudowanych w stoczni w Barcelonie, a miało to miejsce w 1568 roku.

Ogród

Po zwiedzaniu zajrzyjcie koniecznie też do niewielkiego ogrodu, który znajduje się za muzeum. Można tam napić się kawy, posiedzieć, popodziwiać okoliczną architekturę, rosnące pomarańcze i palmy. Bardzo sympatyczne miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Na gości czeka tam też niewielki model łodzi podwodnej i statku.

Statek

Bilet wstępu do muzeum uprawnia także do wejścia na statek-żaglowiec Santa Eulalia, zacumowany niedaleko w porcie. Dzisiaj jest to muzeum, gdzie możecie poznać budowę okrętu i jego wnętrza.

Warto odwiedzić?

Zdecydowanie warto odwiedzić Muzea Morskie w Barcelonie! Jest to miejsce opowiadające o morzu – elemencie nierozerwalnie związanych z historią i rozwojem miasta. Ciekawa ekspozycja, niesamowite wnętrza, interesujące eksponaty dają bardzo fajny efekt.

Muzeum to będzie doskonałym punkt wycieczki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Odwiedźcie koniecznie!