Udostępnij
Z niektórymi spacerami z serii „Tym razem za miasto” czekałem specjalnie całą zimę. Miejsca te prezentują się najlepiej, gdy mróz nie szczypie w uszy. Pierwszym z nich jest właśnie Bodzentyn. To właśnie tą miejscowość zwiedzaliśmy podczas minionego spaceru.
Spacer rozpoczęliśmy tradycyjnie o 10. Pierwszym i najbardziej oddalonym miejscem, które postanowiliśmy odwiedzić był bodzentyński cmentarz żydowski. Nagrobki na nich zachowane są w dobrym stanie. To właśnie w tym miejscu pochowana jest matka pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Słońce mocno grzało więc droga powrotna łatwa nie była. Następnie udaliśmy się do ruin Pałacu (często nazywanego też zamkiem). Porozmawialiśmy o jego losach i właścicielach. Obejrzeliśmy zachowane ruiny, omówiliśmy jego historię i udaliśmy się w stronę kościoła parafialnego. W środku obejrzeliśmy ołtarz pochodzący z Katedry na Wawelu oraz tryptyk bodzentyński autorstw Wita Stwosza. Przed kościołem znajduje się aktualnie wystawa w związku z 660 rocznicą nadania praw miejskich Bodzentynowi. Obejrzeliśmy archiwalne zdjęcia i udaliśmy się dalej przez Rynek Górny w okolice kościoła św. Ducha. Po drodze schłodziliśmy się jeszcze przy nowo powstałych fontannach oraz odwiedziliśmy miejsce, gdzie dawniej znajdowała się synagoga.
Ostatnim punktem na naszej trasie była Zagroda Czernikiewiczów – oddział Muzeum Wsi Kieleckiej. Dzięki uprzejmości Muzeum Wsi Kieleckiej mieliśmy możliwość nieodpłatnego zwiedzenia obiektu. Składa się on z trzech izb orz pomieszczeń gospodarczych. Dzięki pani przewodnik mogliśmy zapoznać się z losami zagrody i jej historią.
Kolejny spacer już niedługo :) Bądźcie z nami :)
O co chodzi w spacerach?
Cudze chwalicie a Kielc nie znacie. To hasło wyjaśnia w prosty sposób ideę spacerów. Wielu Kielczan nie ma czasu ani możliwości poznania naszego miasta i okolicy. Wielu przyjezdnych, których Kielce urzekły również będzie miało możliwość je poznać. Spacery są możliwością do poznania najciekawszych miejsc w Kielcach i okolicy oraz integrację uczestników między sobą. Oprócz ciekawych informacji związanych z historią obiektów podczas spaceru przewidujemy także prezentacje archiwalnych zdjęć i zagadki. Spacery odbywają się cyklicznie i każdy może zauroczyć się Kielcami i regionem. Udział w spacerach jest darmowy a każdy uczestnik mile widziany. Dla spacerowiczów angielskojęzycznych również poświęcimy czas i „zarazimy” Kielcami. Pomysłodawcą i organizatorem spacerów jestem ja czyli Jakub Juszyński prowadzący bloga tymrazem.pl.