Weekendy sprzyjają regionalnym wycieczkom. A co jeśli w swoim mieście widzieliśmy już dużo i mamy ochotę na coś nowego? Nie ma problemu! Ciekawe miejsca pod Kielcami czekają na Was! Zobaczcie gdzie warto się wybrać!

Kielce mają bardzo ciekawe położenie i moim zdaniem są doskonałą bazą wypadową w region świętokrzyski. Do większości miejsc z listy potrzebujecie dojechać samochodem, bo z transportem publicznym może być różnie.

Ciekawe miejsca pod Kielcami – spis treści

Perzowa Góra

Na początek miejsce, które pięknie prezentuje się wiosną, ale warto je odwiedzić o każdej porze roku. Wejście na górę zajmuje około 20 minut, a czeka tam na Was wyrzeźbiona w kamieniu kapliczka św. Rozalii. Po drodze piękne okoliczności przyrody i sporo ciekawych roślin (zawilce, czosnki niedźwiedzie, łuskiewniki, przebiśniegi i wiele innych).

Artykuł o rezerwacie Perzowa Góra

Ciosowa Góra

Miejsce to znajduje się tuż przed torem w Miedzianej Górze. Jest to stare wyrobisko piaskowca czerwonego z imponującymi ścianami z tej właśnie skały. Spacer tam zajmie Wam około 15-20 minut. Można wejść również na szczyt góry, skąd rozpościera się widok na okolicę.

Artykuł o Ciosowej Górze

Jaworznia

Rezerwat Chelosiowa Jama w Jaworzni jest miejscem mało znanym a na pewno wyjątkowym. Interesujące formy skalne, jaskinia Chelosiowa Jama i pozostałości pieca sprawiają, że jest to miejsce ciekawe. Nie jest łatwe dostanie się na dno kamieniołomu, ale w tekście napisałem o tym nieco więcej.

Artykuł o rezerwacie Chelosiowa Jama w Jaworzni

Samsonów

Ruiny wielkiego pieca w Samsonowie, a właściwie ruiny huty „Józef” robią wrażenie. Nie są one duże, a samochód możecie zostawić prawie przy samym wejściu. Koniecznie przed wizytą obejrzyjcie wizualizację, jak zakład wyglądał w czasach swojej świetności – porównanie robi ciekawe wrażenie. Jeżeli nigdy nie byliście we wnętrzu wielkiego pieca, to w Samsonowie możecie to zmienić!

Link do artykułu o Wielkim Piecu w Samsonowie

Barcza

Jest to rezerwat położony niedaleko węzła drogowego Kielce-Północ. Żeby do niego dojść potrzebujecie około 20-30 minut. Na miejscu czekają na Was wyrobiska dawnych kamieniołomów, w których utworzyły się jeziorka. Piękna przyroda i cisza sprawiają, że chce się tam wracać. Jeżeli będziecie mieć szczęście, to możecie trafić na rosiczki!

Artykuł o rezerwacie Barcza

Prągowiec

Wąwóz Prągowiec jest jednym z miejsc, które odwiedzałem w dzieciństwie w poszukiwaniu skamieniałości. Przez te prawie 20 lat od pierwszej wizyty wąwóz niewiele się zmienił, ale dotrzeć do niego nie łatwo. Dla entuzjastów zbierania skamieniałości Prągowiec to jedno z tych miejsc, gdzie zawsze coś się znajdzie.

Artykuł o Wąwozie Prągowiec

Chęciny

Jedne ciekawe miejsca pod Kielcami znajdują się bliżej miasta, a inne dalej. Chyba każdy słyszał kiedyś o Chęcinach. Jest to miasteczko idealne na krótką wizytę, jak i cały dzień zwiedzania. Z centrum Kielc jedzie się tam około 20 minut. Oprócz zamku warto pospacerować po samym mieście. Kościoły, klasztory, cmentarz żydowski i ciekawa okolica (Miedzianka, Zelejowa) sprawiają, że warto tu zajrzeć!

Artykuł o tym co warto zobaczyć w Chęcinach

Miedzianka

Miejsce, które o każdej porze roku wygląda inaczej, ale równie pięknie. Ze skalistego wierzchołka góry rozpościera się piękna panorama okolicy, a przy odrobinie szczęścia znajdziecie tam minerały miedzi (malachit i azuryt). Warto wiedzieć, że góra poprzecinana jest szybami górniczymi z czasów austriackich, które mogą jednak być niebezpieczne dla amatorów podziemi bez przygotowania.

Artykuł o rezerwacie Miedzianka

Bobrza

Jadąc z Kielc w kierunku Łodzi nie raz na pewno Bobrzę mijaliście. Wystarczy skręcić z głównej drogi, aby znaleźć się przy obiekcie, który miał być nadzieją polskiego przemysłu, ale nie został nigdy dokończony. Mimo to, obiekty, które zostały zrealizowane, a ich ruiny przetrwały do naszych czasów robią wrażenie.

Artykuł o ruinach w Bobrzy

Mogiłki

Nieczynny kamieniołom Mogiłki ma swój urok. Mało kto o nim wie więc nie ma tam tłumów. Ciekawe zjawiska tektoniczne i możliwość znalezienia ładnych okazów barytu to tylko dwa z powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce! Zachęta niech będzie też fakt, że leży tuż za granicą naszego miasta!

Artykuł o kamieniołomie Mogiłki

To tylko niektóre, ciekawe miejsca pod Kielcami. Jest ich znacznie więcej i polecam je Wam odkrywać razem ze mną!