Weekendy sprzyjają regionalnym wycieczkom. A co jeśli w swoim mieście widzieliśmy już dużo i mamy ochotę na coś nowego? Nie ma problemu! Ciekawe miejsca pod Kielcami czekają na Was! Zobaczcie gdzie warto się wybrać!

Kielce mają bardzo ciekawe położenie i moim zdaniem są doskonałą bazą wypadową w region świętokrzyski. Do większości miejsc z listy potrzebujecie dojechać samochodem, bo z transportem publicznym może być różnie.

Ciekawe miejsca pod Kielcami – spis treści

Perzowa Góra

Na początek miejsce, które pięknie prezentuje się wiosną, ale warto je odwiedzić o każdej porze roku. Wejście na górę zajmuje około 20 minut, a czeka tam na Was wyrzeźbiona w kamieniu kapliczka św. Rozalii. Po drodze piękne okoliczności przyrody i sporo ciekawych roślin (zawilce, czosnki niedźwiedzie, łuskiewniki, przebiśniegi i wiele innych).

Artykuł o rezerwacie Perzowa Góra

Ciosowa Góra

Miejsce to znajduje się tuż przed torem w Miedzianej Górze. Jest to stare wyrobisko piaskowca czerwonego z imponującymi ścianami z tej właśnie skały. Spacer tam zajmie Wam około 15-20 minut. Można wejść również na szczyt góry, skąd rozpościera się widok na okolicę.

Artykuł o Ciosowej Górze

Jaworznia

Rezerwat Chelosiowa Jama w Jaworzni jest miejscem mało znanym a na pewno wyjątkowym. Interesujące formy skalne, jaskinia Chelosiowa Jama i pozostałości pieca sprawiają, że jest to miejsce ciekawe. Nie jest łatwe dostanie się na dno kamieniołomu, ale w tekście napisałem o tym nieco więcej.

Artykuł o rezerwacie Chelosiowa Jama w Jaworzni

Samsonów

Ruiny wielkiego pieca w Samsonowie, a właściwie ruiny huty „Józef” robią wrażenie. Nie są one duże, a samochód możecie zostawić prawie przy samym wejściu. Koniecznie przed wizytą obejrzyjcie wizualizację, jak zakład wyglądał w czasach swojej świetności – porównanie robi ciekawe wrażenie. Jeżeli nigdy nie byliście we wnętrzu wielkiego pieca, to w Samsonowie możecie to zmienić!

Link do artykułu o Wielkim Piecu w Samsonowie

Barcza

Jest to rezerwat położony niedaleko węzła drogowego Kielce-Północ. Żeby do niego dojść potrzebujecie około 20-30 minut. Na miejscu czekają na Was wyrobiska dawnych kamieniołomów, w których utworzyły się jeziorka. Piękna przyroda i cisza sprawiają, że chce się tam wracać. Jeżeli będziecie mieć szczęście, to możecie trafić na rosiczki!

Artykuł o rezerwacie Barcza

Wiśniówka

Wiśniówka to miejscowość pod Kielcami, ale to także znajdujące się tam kopalnie. Warto zwrócić uwagę na szmaragdowe jezioro. Hałdy na Podwiśniówce natomiast skrywają różnorodne ciekawe minerały. Pamiętajcie, że są to czynne kopalnie i nie można wchodzić na ich teren bez pozwolenia.

Artykuł o Wiśniówce

Chęciny

Jedne ciekawe miejsca pod Kielcami znajdują się bliżej miasta, a inne dalej. Chyba każdy słyszał kiedyś o Chęcinach. Jest to miasteczko idealne na krótką wizytę, jak i cały dzień zwiedzania. Z centrum Kielc jedzie się tam około 20 minut. Oprócz zamku warto pospacerować po samym mieście. Kościoły, klasztory, cmentarz żydowski i ciekawa okolica (Miedzianka, Zelejowa) sprawiają, że warto tu zajrzeć!

Artykuł o tym co warto zobaczyć w Chęcinach

Miedzianka

Miejsce, które o każdej porze roku wygląda inaczej, ale równie pięknie. Ze skalistego wierzchołka góry rozpościera się piękna panorama okolicy, a przy odrobinie szczęścia znajdziecie tam minerały miedzi (malachit i azuryt). Warto wiedzieć, że góra poprzecinana jest szybami górniczymi z czasów austriackich, które mogą jednak być niebezpieczne dla amatorów podziemi bez przygotowania.

Artykuł o rezerwacie Miedzianka

Bobrza

Jadąc z Kielc w kierunku Łodzi nie raz na pewno Bobrzę mijaliście. Wystarczy skręcić z głównej drogi, aby znaleźć się przy obiekcie, który miał być nadzieją polskiego przemysłu, ale nie został nigdy dokończony. Mimo to, obiekty, które zostały zrealizowane, a ich ruiny przetrwały do naszych czasów robią wrażenie.

Artykuł o ruinach w Bobrzy

Mogiłki

Nieczynny kamieniołom Mogiłki ma swój urok. Mało kto o nim wie więc nie ma tam tłumów. Ciekawe zjawiska tektoniczne i możliwość znalezienia ładnych okazów barytu to tylko dwa z powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce! Zachęta niech będzie też fakt, że leży tuż za granicą naszego miasta!

Artykuł o kamieniołomie Mogiłki

To tylko niektóre, ciekawe miejsca pod Kielcami. Jest ich znacznie więcej i polecam je Wam odkrywać razem ze mną!