Do trzech razy sztuka. Właśnie tyle razy byłem w Berlinie. Nasłuchałem się wiele o tym mieście. Znam ludzi, którzy przeprowadzili się tam porzucając inne miasta/kraje. Moje pobyty w Berlinie nie były długie, lecz starałem się poznać to miasto od kilku stron.

Dla turysty Berlin jest ciekawy. Sporo zabytkowych budynków, Brama Brandenburska, muzea i pomniki. Nadal widać różnicę pomiędzy wschodem a zachodem. Berlin jest miastem dużym ale dobrze skomunikowanym. Jest w nim sporo rzeczy, które mi się podoba ale znajdą się i takie, które zdecydowanie nie. Na każdym kroku kebab, currywurst albo precle. Wszystkie z tych potraw lubię. Takiej ilości piercingu i eksponowania tatuaży próżno szukać w większości miast. Gdy byłem pierwszy raz w Berlinie trafiłem na spotkanie gothów a ostatnim razem na demonstrację przeciwko ACTA i popierającą Snowdena. Pierwsze z tych spotkań liczyło około 150 osób natomiast drugie co najmniej kilka tysięcy.

Rozmawiałem z wieloma osobami i dla nich Berlin jest miastem idealnym. Podkreślają atrakcyjne ceny, sporo atrakcji kulturalnych i dużą tolerancję. Po kilku wizytach w tym mieście mogę zauważyć, że ubierając się „normalnie” można czuć się jak hipster. Mieszkańcy Berlina to mieszanka kulturowa. Po Niemcach największą grupą są Turcy. Będą w niektórych dzielnicach bardzo łatwo można magicznie przenieść się do całkiem innego kraju.

Co warto zobaczyć w Berlinie? Ja mam kilka miejsc, które mi się podobały lub zaciekawiły. Zacznę od najmniejszej z nich jaką była niewielka sala koncertowa w warsztacie fortepianów. Wchodząc do hali miałem wrażenie, że znajduję się na cmentarzu dla fortepianów, których wokoło były setki. Ciekawą rzeczą jest także akwarium, mierzące ponad 25 metrów wysokości. Mamy możliwość wjechać do niego windą i podziwiać prawie 100 gatunków ryb. Równie ciekawym a mniej znanym miejscem jest kościół-pomnik, który przetrwał bombardowanie. Nie jest on odbudowany, a zachowany w stanie z II Wojny Światowej. Wrażenie robi również Galeria Muru. Wśród murali na fragmentach muru odtworzone są również też sceny z klasyki zimnej wojny. Warto także pochodzić po okolicy. Murale na ścianach budynków robią wrażenie. Ich rozmiar i przekaz dają niesamowity efekt.

Berlin jest miastem ciekawym. Warto je zobaczyć. Nie urzekło mnie jeszcze tak bym mógł powiedzieć, że to moje ulubione miasto, ale nie zraziło też do siebie. Droga otwarta.

berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin