Udostępnij
Są regiony w Polsce, które nie znajdują się na topowym listach miejsc do odwiedzenia. Pomimo tego, że turystycznie są one inne niż te popularne to często zachwycają właśnie tą innością. Moim najnowszym odkryciem jest Łuk Mużakowa. Miejsce to położone na granicy polsko-niemieckiej urzeka architekturą, geologią i ciekawymi zjawiskami.
Lokalizacja
Znajduje się ono w województwie lubuskim. Łuk Mużakowa jest tworem polodowcowym, który rozciąga się na terytorium Polski i Niemiec nie zważając na granice administracyjne. Nie będę się zagłębiał w genezę jego powstania, ale ogólnie wziął się z lądolodu, który zasunął się na ten obszar i sfałdował go porządnie.
Region ten w przeszłości utrzymywał się z wydobycia węgla brunatnego (który często odsłania się na powierzchni), gliny (cegielnie) oraz piasku (huty szkła). Ślady tej działalności dostrzegalne są do dzisiaj. Łuk Mużakowa to także jeziora, a jest ich na tym terenie kilkaset. Część z nich to twory polodowcowe, a część związana jest z górniczą działalnością człowieka (tąpnięcia ziemi i zalanie antropogenicznych dolin).
Po niemieckiej stroni Łuku warto odwiedzić kilka obiektów. Jednym z nich jest sieć torów kolejki wąskotorowej, która dowoziła surowiec i urobek do hut. Jest możliwość przejażdżki kolejką, a jej tory są naprawdę wąskie. Trasa przecina doliny i lasy. Warto odwiedzić stare cegielnie i pozostałości hut szkła. Dostępny jest szlak rowerowy, na trasie którego może zaobserwować ciekawe doliny (powstałe w miejscach odsłaniania się pokładów węgla brunatnego).
Po stronie polskiej warto odwiedzić Kopalnię Babina. W położonej niedaleko Łęknicy można wypożyczyć rower i tak przemierzyć szlak po terenach dawnej kopalni. Znajduje się tam kilka jezior. Ciekawostką jest to, że w związku z dużą ilością różnych pierwiastków chemicznych (naturalnych) jeziora mają różne kolory (niebieskie,zielone, białe, czerwone, pomarańczowe). Woda w jeziorach ma kwasowy odczyn wahający się w granicach 2-3 pH. Nad brzegiem jednego z nich można obejrzeć ciekawe formy erozyjne, a nieopodal zajrzeć do źródeł. Wydobywająca się z ziemi woda jest silnie zmineralizowana żelazem, które tworzy ciekawe formy naciekowe. Na terenie kompleksu znajduje się także jedno jezioro z wystającymi pniami drzew (skutek zapadnięcia ziemi) oraz wieża obserwacyjna, z której można obejrzeć panoramę okolicy.
Z atrakcji mniej geologicznych tuż przy granicy znajduje się Park Mużakowski wraz z pałacem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okolica ta znana jest również z odnalezionego tam kompletnego szkieletu mamuta (który został nazwany Zuzia,Suzi).
Pomimo, że region ten jest mało znany i położony daleko od centrum kraju to planując wycieczkę w Sudety lub dalej do Niemiec polecam odwiedzenie go i poznanie chociaż w niewielkim stopniu.